Тренд рекордних наплата буџетских прихода настављен је и у јануару мјесецу 2022. године. Трећи мјесец заредом Управа прихода и царина (УПЦ) обара рекорде у наплати прихода. У јануару наплаћено је 117.164.127,75 еура, чиме је остварен раст наплате прихода од 7.5 милиона или 6,84 одсто више у односу на исти период рекордне 2019. године, односно 15.57 милиона еура или 15,32 одсто више у односу на исти период 2021. године, саопштено је из Управе прихода и царина.
Како су додали Владиним економским програмом „Европа сад“ држава је моделом буџетског здравственог осигурања, преузела финансирање здравственог осигурања цјелокупне популације.
- Измјенама и допунама Закона о доприносима за обавезно здравствено осигурање укинут је трошак на терет запосленог и послодавца, а обавезу плаћања извршава држава. Тако је по основу доприноса за здравствено осигурање на терет запосленог и послодавца у 2019. години, у јануару мјесецу, наплаћено 7,88 милиона еура, а у текућој години по овом основу држава је уплатила 4,84 милиона еура - наводе оми.
И поред ове чињенице, да је примјењујући Беверидге модел у плаћању доприноса за здравствено осигурање, мање уплаћено у јануару мјесецу 3,04 милиона еура, према њиховим ријечима, УПЦ трећи мјесец заредом наставља успјешну наплату буџетских прихода.
- И ову прилику користимо да се захвалимо свим уредним пореским обвезницима - додају из УПЦ.
Како су навели, уважавајући измјене и допуне Закона о порезу на доходак физичких лица, УПЦ од момента примјене програма „Европа сад“ “посвећена је правовременој примјени законских прописа, а све у циљу сузбијања сиве економије, која је присутна и у области неформалног запошљавања”.
- Од момента усвајања програма „Европа сад“, УПЦ кроз све своје пословне процесе учествује и доприноси успјешности у фази имплементације програма. У прилог наведеном говори податак да је од 203.022 запослена лица у Црној Гори прије примјене програма на пола времена било пријављено 11.686 лица, док је у јануару на пола радног времена пријављено 11.337 или 5.58 одсто од укупног броја запослених. Позитивни ефекти примјене и поштовања прописа владиног економског програма огледају се и кроз уредност подношења Јединствене пријаве за регистрацију пореских обвезника, обвезника доприноса и осигураника (ЈПР) који је својеврсни показатељ нивоа пореске културе код привредних субјеката - истакнуто је у саопштењу.
Одлуком старјешине органа у претходна три мјесеца, напомињу из УПЦ, исплаћено је запосленима око 15 хиљада еура помоћи и накнада по основу права из радног односа.
- Такође, у децембру мјесецу 1081 запослених, у УПЦ, остварио је повећање зараде, тј. свима је исплаћена линеарно варијабила за мјесец децембар. И поред тога што поменуте исплате утичу на повећање трошка по основу зараде, а које нису евидентиране у ранијим годинама, УПЦ од почетка мандата новог менаџмента на расходној страни евидентира уштеду у односу на исти период 2020/2021 у износу од 100 хиљада еура, односно уштеду око 120 хиљада еура на исти период 2019/2020 - наводе.
Према њиховим ријечима, најзначајније уштеде остварене су по основу службених путовања, репрезентације, текућег одржавања опреме и софтвера и осталих услуга.
- Актуелни менаџмент УПЦ наставља са едукацијом пореских обвезника и стварањем услова за враћање повјерења у инстритуције система, а све у циљу јачања буџетских прихода - закључују из УПЦ.