Укупна бруто наплата јавних прихода, за које је надлежна Управа прихода и царина (УПЦ), је од 21. октобра до 21. децембра износила 334,78 милиона еура, што је више у односу на исти период 2019. и прошле године.
Начелник одсјека у Сектору за оперативу у области наплате прихода у УПЦ, Никола Перишић, казао је да је укупна бруто наплата прихода за два мјесеца била 51,19 милиона еура или 18 одсто већа у односу на прошлу годину, а 14,4 милиона или 4,5 одсто у односу на 2019.
– Порески приходи су у том периоду износили око 192,6 милиона еура, а царински 142,2 милиона еура – рекао је Перишић на конференцији за новинаре поводом представљања резултата рада за два мјесеца, од када је формиран нови менаџмент УПЦ.
Актуелни менаџмент УПЦ именовала је Влада крајем октобра.
Перишић је саопштио да је, када су у питању порески приходи, примјетна већа наплата готово свих врста пореза у односу на прошлу и 2019. годину.
Говорећи о читавој овој години, Перишић је прецизирао да је укупна бруто наплата јавних прихода од 1. јануара до 21. децембра ове године износила 1,9 милијарди еура.
– У односу на исти период прошле године наплаћено је 181,13 милиона еура, односно 10,74 одсто више, док смо имали благо смањење у односу на 2019. годину, од неких 2,11 одсто, односно 40,2 милиона еура – рекао је Перишић.
Порески приходи износили су 1,09 милијарди еура, а царински 776,53 милиона еура.
Вршитељка дужности директорице УПЦ, Милена Петричевић, оцијенила је да су у периоду од два мјесеца постигли добре резултате и поручила да ће се и у наредном пероду трудити да дјеловање усмјере у добробит пословања свих предузећа и у корист грађана и државе.
Она је казала да је циљ Управе у наредном периоду да оснажи повјерење у порески систем, државу и администрацију.
– Циљ нам је да промијенимо дискурс ове Управе - да није регулатор на тржишту, већ институција орјенитисана ка грађанима и свим њеним корисницима – саопштила је Петричевић.
Она је грађанима поручила да је новац од пореза и доприноса њихов новац.
– Не дозволите ником да вам не уплати доприносе и да вам наплати услугу, а не вам изда рачун, јер су самим тим од вас узели новац – навела је Петричевић.
Она се осврнула и на Владин програм Европа сад и поручила да ће УПЦ у тој реформи учествовати са свим својим капацитетима, како би допринијела остварењу раста буџетских прихода, обезбиједила повећање пореске дисциплине, спровела конкурентну међународно признату реформу пореске администрацје и остварила бољи проценат примјене електронске фискализације.
– Једино на тај начин држава ће имати адекватну колекцију пореских прихода– сматра Петричевић
Она је посебно истакла податак да је УПЦ за само два мјесеца обавила 1,7 хиљада контрола, што је, како је оцијенила, добар показатељ, али да може бити и бољи.
Вршилац дужности помоћника директорице, Милош Меденица, је говорећи о великим пореским обвезницима казао да су у претходне двије године на нивоу Црне Горе имали њих 268.
– Селекција се обавља на сваке двије године, па ће тако неки изгубити статус великих до краја ове пословне године, а неки ће га добити – навео не Меденица.
Он је најавио да за наредне двије године очекује раст великих пореских обвезника.
Према подацима УПЦ, укупан број регистрованих електронских наплатних уређаја у Регистру обвезника фискализације је од 1. јануара до 20. децембра ове године износио 36,96 хиљада.
Највише их је регстровано у Подгорици, Будви и Бару.