Унија слободних синдиката Црне Горе тражи да Скупштина Црне Горе, по хитном поступку, допуни Закон о акцизама, што би омогућило Влади Црне Горе да лимитира цијену горива, барем на одређени временски период док се не стабилизују цијене горива на свјетској берзи.
Наводе да у претходним годинама у више наврата обраћали су се Влади Црне Горе са захтјевом да се коригују акцизе на нафту и нафтне деривате, које представљају доминантно учешће у финалној цијени горива.
- У јулу прошле године, УССЦГ је поднијела Иницијативу Влади Црне Горе да лимитира цијену еуросупера 95 и еуродизела на максималних 1,10 еура по литру, а све на терет дијела акциза које држава приходује од нафте и нафтних деривата. Како смо тада навели, већ више од десет пута је дошло до поскупљења горива што представља велики удар на буџет наших грађана, од којих се већина налази у незавидном економско-социјалном положају, а такав тренд се до данас наставио. Поменута поскупљења нафте и нафтних деривата додатно су утицала на поскупљење основних животних намирница, добрим дијелом због чињенице да Црна Гора већину роба набавља из увоза, те је порастом цијене горива додатно поскупио транспорт, што се негативно одразило на финалну цијену намирница, од којих су неке и удвостручене- истичу из Уније.
Наводе да исто важи и за цијене услуга које су посредно или непосредно везане и зависе од цијене нафте и нафтних деривата.
- Такође, због утицаја коронавируса остало је без посла, а тиме и без извора прихода, цца 20.000 наших грађана/ки, чиме је њихова и егзистенција њихових породица додатно угрожена. Образложење од стране Владе било је да на цијене горива могу интервенисати тек након измјене Закона о акцизама. Због свега наведеног тражимо да Скупштина Црне Горе на првој наредној сједници, по хитном поступку, допуни Закон о акцизама што би омогућило Влади Црне Горе да лимитира цијену горива како је напријед наведено, барем на одређени временски период док се не стабилизују цијене горива на свјетској берзи, али и цијене роба и услуга које задњих мјесеци биљеже нагли раст, једним дијелом управо због раста цијена горива- поручују они.