Поводом најновијег поскупљења цијене горива, огласила се Унија слободних синдиката Црне Горе. Захтјевају од Владе "да утврди горњу границу цијене нафте и нафтних деривата на начин да она не може прећи номинални износ од 1,10 еура/1 литру, чиме би се стало на пут даљем повећању цијена, а самим тим и даљем погоршању социо-економског положаја наших грађана".
-Унија слободних синдиката Црне Горе противи се најновијем поскупљење нафте и нафтних деривата које је круна поскупљења трошкова живота у претходном периоду, чему смо сви свједоци. Неминовно је да ће ово поскупљење условити додатан раст цијена животних намирница, превоза и других роба и услуга и тиме, између осталог, проузроковати нови удар на, ионако већ осиромашене, буџете црногорских грађана. Од јануара ове године, цијена нафте и нафтних деривата је драстично порасла, те је крајње вријеме да се преиспита политика утврђивања исте. Наиме, за протеклих шест мјесеци, цијена еуросупера 95 је порасла за чак 19 центи (са 1,14 на 1,33 еура), док је цијена еуродизела порасла за 16 центи (са 1,03 на 1,19 еура). Уколико би садашње цијене нафте и нафтних деривата упоредили са земљама окружења, нпр. Македонијом и Босном и Херцеговином, видјели би да су исте у наведеним земљама ниже за више од 20 центи/1л горива, при чему треба имати у виду да је минимална зарада у Црној Гори најнижа у региону-наводе у саопштењу.
Додају да због укупне кризе изазване пандемијом коронавируса која је проузроковала губитак радних мјеста, смањење зарада, пад економске и куповне моћи појединца и породица, Влада Црне Горе не смије да дозволи даље урушавање животног стандарда.
-Зато, Унија слободних синдиката Црне Горе захтијева од Владе да утврди горњу границу цијене нафте и нафтних деривата на начин да она не може прећи номинални износ од 1,10 еура/1 литру, чиме би се стало на пут даљем повећању цијена, а самим тим и даљем погоршању социо-економског положаја наших грађана. Сматрамо да би лимитирање горњег износа било најбоље рјешење, јер би држава и у тим тржишним условима приходовала велика средства по основу наплате од акциза које на нафту и нафтне деривате тренутно износе нестварних 60%-закључују они.