Nijesam po automatizmu protivnik koncesije, ali moramo biti svjesni svih rizika takvog aranžmana. Gubitak upravljačkog uticaja je cijena koju društvo mora da plati ulaskom u takav vid javno-privatnog partnerstva, dok je razvoj sporedni efekat funkcije maksimiziranja profita za korisnika koncesije. Procjena svih faktora i odluka na temu šta je bolje (ili manje loše) u konačnom je na vlasniku, odnosno Vladi, kazao јe u intervјuu za "Dan" izvršni direktor Aerodroma Crne Gore (ACG) Vladan Drašković.
– Smatram da državni monopol ne bi trebalo pretvarati u privatni, posebno u slučaju mogućnosti finansiranja sopstvenog razvoja zadovoljavajućom brzinom i uz menadžment koji će se rukovoditi isključivo profesionalnim standardima. Poslovna dostignuća iz 2023. dodatno jačaju tvrdnju da je razvoj moguć i pod okriljem državnog upravljanja – istakao јe Drašković.
• Kako su Aerodromi, prema poslednjim podacima, poslovali u 2023. godini?
Aerodromi Crne Gore tokom 2023. godine bilježe bolje rezultate i veći promet putnika u odnosu na 2022. godinu. Za 11 mjeseci poslovanja ostvareni bruto prihodi iznose 42 miliona eura i rastu za 35 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, što je efekat rasta broja prevezenih putnika. U ovom trenutku možemo reći da očekujemo da će naš operativni rezultat u 2023. godini (EBITDA) preći 11 miliona eura, dok će očekivana dobit biti oko devet miliona eura.
• Koliko ste putnika opslužili u ovoj godini i da li je taj broj veći ili manji u odnosu na 2022. godinu?
Aerodromi Crne Gore su od 1. januara do 17. decembra opslužili preko 2.452.000 putnika. To je 31 odsto više u odnosu na isti period 2022. godine. Aerodrom Podgorica je tokom јedanaest i po mjeseci 2023. godine opslužio preko milion i 600 hiljada putnika, što je 32 odsto više nego 2022. i 28 odsto više nego 2019. godine. Na aerodromu u Tivtu je od januara do sredine decembra opsluženo oko 840 hiljada putnika, što je 30 odsto više u odnosu na 2022. godinu.
• Koliko je letova obavljeno preko aerodroma u Crnoj Gori i da li je njihov broj veći ili manji nego u 2022. godini?
Promet aviona na Aerodromima Crne Gore od 1. januara do sredine decembra 2023. godine iznosi 24.861. To je 15 odsto više u odnosu na isti period 2022. godine. Promet aviona, u poređenju sa tom godinom, u Podgorici raste 16 odsto, a u Tivtu 13 odsto.
• Šta to aerodromi u regionu (Tirana, Dubrovnik) nude "Rajaneru" i "Viz eru", a naši ne nude, pa u tim zeljama otvaraju mnogo novih linija, a kod nas ih zatvaraju? Šta dobijaju u Tirani i Dubrovniku, a nemaju u Crnoј Gori?
Dobro ste napravili razliku između aerodroma i zemlje, odnosno destinacije. Albanija ima snažnu dijasporu, koja ispoljava svoju putničku tražnju na način koji se razlikuje od turista, dok u Hrvatskoj Dubrovnik do sada nije bio prepoznat kao bitna stanica za avio-kompanije koje pominjete. Iskustva regionalnih aerodroma koji imaju pojačano prisustvo LCC upućuje na potrebu uključivanja šire zajednice, prije svega turističke, a zatim i države. ACG su prošle godine obračunali avio-kompanijama podsticaje u iznosu od 7,4 miliona eura, pri čemu ove godine očekujemo da će obračunati podsticaj biti veći. Ova okolnost predstavlja jasnu potvrdu opredijeljenosti ACG da, u mjeri svojih mogućnosti, jačaju avio-dostupnost. Na potezu su ostali faktori jačanja potencijala destinacije i ne može se očekivati da ACG samostalno ponesu cio teret koji na drugim adresama dijeli šira grupa učesnika. Ovo važi za sve modele upravljanja aerodromima.