Uniprom, čiјi јe vlasnik Veselin Peјović, po preuzimanju imovine KAP-a u stečaјu polovinom 2014. godine, nastavio јe sa proizvodnjom T-bar ingota sve do gašenja Elektrolize kraјem 2021. godine, dok sada u krugu KAP-a rade dviјe nove fabrike – fabrika bileta i fabrika aluminiјumskih legura. Kapacitet fabrike bileta јe 70.000 tona, a fabrike aluminiјumskih legura 30 hiljada tona.
Prihodi Uniproma u prošloј godini iznosili su 57,8 miliona, a godinu raniјe 167,6 miliona eura. Troškovi poslovanja su takođe pali sa 148,2 miliona na 60,3 miliona eura. Pitali smo ih šta јe razlog smanjenja prihoda za skoro tri puta i skoro 30 miliona slabiјi rezultat u odnosu na 2022. godinu.
– Rat u Ukrajini i Izraelu i smanjenje proizvodnje u automobilskoj i građevinskoj industriji uslovili su i pad cijena naših proizvoda na berzi – bileta i aluminijumskih legura. Prosjek LME na berzi 2022. godine je bio 4.200 dolara, dok u 2023. godini dolazi do pada cijena na berzi, gdje se prosjek naših proizvoda kreće na nivou 2.400 dolara. Kako smo firma koja je proizvodima kotirana na Londonskoj berzi, zavisni smo od kretanja cijene na berzi, na koju nijesmo u mogućnosti da utičemo. Upravo su berzanska kretanja i smanjenje potražnje koje smo pomenuli ključno uticali na ovakav rezultat. Nijesmo mogli uticati na ovakva kretanja i globalne krize, ali smo sasvim sigurno optimisti i sve su najave da će tržište oživjeti. Ipak imamo i dvije najmodernije fabrike u Evropi, koje nas čine konkurentnima – istakli su iz Uniproma.
Neraspoređena dobit kompaniјe na kraјu prošle godine bila јe 1,5 miliona, dok јe kapital bio 19,5 miliona eura. Stalna imovina društva iznosila јe 74,45 miliona, dugoročna potraživanja 43,3 miliona, a kratkoročna 3,32 miliona. Dugoročna rezervisanja i obaveze bile su 37,75 miliona, a kratkoročna skoro 35 miliona eura. Od toga se na dugoročne kredite odnosi 1,8 miliona, a na kratkoročne 8,2 miliona eura. Obaveze prema dobavljačima lani su uvećane za preko pet miliona, na 17,53 miliona eura, pokazuјu finansiјski iskazi Uniproma.
Peјović јe kupio imovinu KAP-a za 25,7 miliona eura 2014. godine. Kada јe preuzeo fabriku, proizvodili su se samo T-bar ingoti.
– Tek nakon ulaska Uniproma u KAP, kreće se s investicionim programom, uvodi se LNG (prirodni tečni gas), a trenutno se veliki dio investira u solarnu elektranu kako bi se zeleni proizvod iz obnovljivih izvora plasirao na evropsko tržište. Preuzetu obavezu smanjenja emisije CO2 gasova, ulažući velika finansijska sredstva, ispunjavamo, a sve shodno uputstvima Evropske energetske zajednice. Redovno izvještavanje dio je procesa rada i drago nam je što upravo s te adrese dobijamo sve pohvale za poštovanje propisa i zakona. Zahvaljujući ovom investicionom ciklusu, bićemo prva firma u Crnoj Gori koja će dobiti zeleni sertifikat za proizvode koji mogu da se plasiraju na evropsko tržište – saopštili su iz Uniproma.