-Uz strateške mjere koje bi olakšale integraciju i povećale doprinos ovih grupa ekonomiji, Crna Gora može postići značajne budžetske i društvene koristi. Ovo je prilika da se solidarnost pretoči u održiv ekonomski razvoj – kaže Zečević za portal dana.
Podsjetimo, od početka sukoba između Rusije i Ukrajine, mobilizacija u ovim zemljama izazvala je značajne migracione tokove, uključujući i dolazak građana Rusije i Ukrajine u Crnu Goru. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore iz septembra 2024. godine, odobreni boravak ima 97.189 stranih državljana, od čega je najviše iz Rusije (26.242), Srbije (23.290) i Turske (9.110), dok je ukrajinskih državljana 5.203.
Prtocjenjuje se da bi pooštravanje ratnih dejstava u Urajini moglo izazvati nove migracione talase iz ove zemlje i iz Rusije.
Ovi migracioni tokovi mogu imati ekonomske efekte na Crnu Goru. Analitičari ističu da prisustvo većeg broja stranaca može dovesti do porasta bruto domaćeg proizvoda, ali i upozoravaju i na moguće negativne posledice.
-Od početka sukoba u Ukrajini, Crna Gora se suočila s prilivom mahom bogatih migranata iz Ukrajine i Rusije, što predstavlja izazov za male crnogorske kapacitete, ali i potencijalnu ekonomsku priliku. Prema dostupnim podacima, odobren boravak u zemlji ima oko 13.500 ruskih i 32.000 ukrajinskih državljana, što čini više od 5% ukupne populacije. Ovaj demografski rast ima višestruke implikacije na crnogorsku ekonomiju i budžet- ističe Predrag Zečević.
On naglašava da bogat i mahom obrazovani migranti posebno oni sa visokoobrazovanim specifičnim profilima, donose pozitivne ekonomske efekte kroz potrošnju, investicije i doprinos tržištu rada.
-Njihovo prisustvo se već osjetilo u nekoliko ključnih oblasti tržišta nekretnina, osnivanja firmi. Povećana potražnja za stanovima i kućama dovela je do rasta cijena nekretnina, posebno u gradovima poput Podgorice, Budve i Bara. Iznajmljivanje stanova generiše značajne prihode za lokalno stanovništvo i doprinosi budžetu kroz poreze na imovinu. Ruski i ukrajinski državljani osnovali su više od 2.000 firmi u Crnoj Gori, od IT sektora do ugostiteljstva, što stvara nova radna mjesta i generiše prihode za državu kroz poreze i doprinose – kaže ovaj ekonomski analitičar.
Zečević podsjeća da bogati migranti doprinose rastu maloprodaje, usluga i ugostiteljskog sektora. -Procjenjuje se da njihova potrošnja značajno povećava priliv PDV-a u budžet.
-Iako priliv ljudi donosi ekonomske koristi, izazovi su neizbježni. Sistemi zdravstvene i socijalne zaštite suočavaju se sa povećanim opterećenjem, što zahtijeva dodatna ulaganja. Povećana potražnja za nekretninama i uslugama dovela je do rasta troškova života, što pogađa lokalno stanovništvo – upozorava Zečević.