Адвокатска комора покренула је више поступака против адвоката који су се оглушили о упутство о обустави пружања правне помоћи. Према подацима који су достављени "Дану", четири адвоката ускоро ће се наћи пред дисциплинским судијом, док се поступање девет адвоката провјерава.
– Поступајући дисциплински тужилац је, у смислу кршења Одлуке УО Адвокатске коморе о општој обустави пружања правне помоћи адвоката, покренуо пет дисциплинских поступака, при чему су два дисциплинска поступка покренута против истог адвоката, па је могуће да ће доћи до спајања поступка од стране дисциплинског суда, од чега су четири дисциплинска поступка покренута против адвоката, а један против адвокатског приправника. Дисциплински поступци нису окончани, главни претреси су заказани, тако да није дошло до изрицања дисциплинских мјера, а на дисциплинском суду је, у крајњем, да утврди да ли је дошло до теже повреде адвокатске дужности у сваком поједином случају и да евентуално изрекне одговарајућу дисциплинску мјеру, прописану Законом о адвокатури – казао је Сава Поповић, дисциплински тужилац Адвокатске комора Црне Горе.
Осим већ покренутих поступака, могуће је иницирање и нових будући да Комора има информације да се још неколико адвоката оглушило о издато упутство, што се тренутно провјерава.
– У фази извиђаја се тренутно налази девет поступака. У односу на обавјештења која сам примио, упутио сам дописе судовима и тужилаштвима ради добијања релевантних података, након чега ћу оцијенити да ли је у одређеним случајевима дошло до кршења Одлуке УО о обустави пружања правне помоћи – рекао је Поповић.
Обустава пружања правне помоћи почела је 24. маја као одговор адвоката на одредбе новог Закона о фискализацији. Они тврде да се овај правни акт не може односити на адвокате и да се ни у другим државама не примјењује на ту професију. Управни одбор Адвокатске коморе тада је издао упутство којим је адвокатима забрањено да улазе у полицију, зграде тужилаштава и судова. Кршење ових правила, како су нагласили, представља тежи дисциплински прекршај.
Адвокати су почели преговоре са Владом Црне Горе, а у сриједу су имали састанак са представницима Министарства финансија и социјалног старања. На том састанку је предложен модел обустављања штрајк. Ипак, договор још увијек није постигнут, а најављени су нови састанци.
Због штрајка су одложене на стотине суђења у судовима, а скоро сви осумњичени ухапшени од 24. маја тренутно су на слободи. Наиме, да би тужиоци и судије за истрагу одредили задржавање, односно притвор, осумњичена лица морају да имају браниоце. Како адвокати одбијају да дођу на саслушање, осумњичени се пуштају на слободу.