/ -PHOTO BY SAHIL SINGH ON UNSPLASH
21/04/2022 u 19:42 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Апликација SКY погубна за криминалне групе у Црној Гори

Здравко Беговић, адвокат Весне Меденице која је 17 година провела на челним правосудним функцијама у Црној Гори, одбио је да одговори да ли је и она користила ову апликацију

Више криминалних група у Црној Гори је откривено, захваљујући Еурополу и полицијама западних земаља које су пресреле, дешифровале и прослиједиле црногорским истражитељима шифроване разговоре криминалних група преко криптованих телефона и апликација, међу којима је и СКY ЕЦЦ апликација, пише Radio Slobodna Evropa.

Посљедње хапшење осумњичених припадника криминалне групе, међу којима је и бивша предсједница Врховног суда Црне Горе Весна Меденица, обављено је на основу комуникације њеног сина Милоша и још неколико особа преко апликације СКY. Ти разговори упућују на могући шверц цигарета и наркотика и других нелегалних активности.

До сада, више од 12 особа је осумњичено да су дио криминалне групе која се терети за кријумчарење, давање и примање мита.

Здравко Беговић, адвокат Весне Меденице која је 17 година провела на челним правосудним функцијама у Црној Гори, одбио је да одговори да ли је и она користила ову апликацију.

Француска уступила податке Црној Гори

Коришћење апликације типа СКY, према ријечима вјештака за телекомуникације Предрага Бољевића, криминалне групе су почеле да користе средином прошле деценије:

-SKY и сличне комуникационе технологије, имају такву криптовану заштиту да их је скоро немогуће провалити. Развој технологије прави проблем истражитељима. Службе успијевају да пробију те енкрипције, али ће тих апликација бити све више како се технологија буде развијала”, каже Бољевић.

Црногорска полиција у којој нијесмо могли добити саговорника на ову тему је потврдила да је уз помоћ материјала који су добили из Француске идентификовала припаднике групе која је ухапшена у случају Весне Меденице, њеног сина и још десетак чланова групе.

Министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић је појаснио да је средином децембра прошле године Специјално тужилаштво Црне Горе тражило од тужилаштва Француске достављање садржаја са СКY платформе који може довести у везу са криминалним активностима на подручју Црне Горе.

Након достављања материјала из Француске, Управа полиције је обрадила тражени материјал и идентификовала СКY кориснике и доставила га у априлу Специјалном тужилаштву.

“Достављен је обрађени материјал у односу на криминалне активности већег броја лица – чланова криминалне организације”, наведено је саопштењу министра Секуловића.

Меденице пале на SKY-у

У пресретнутим телефонским разговорима са Скаја, које је објавио портал Либертас пресс, Меденчин син Милош и њен тјелохранитељ, полицајац Дарко Лаловић, договарају наводно кријумчарење дроге и шверц цигарета.

Према објављеним транскриптима Еуропола, Милош Меденица је преко СКY наводно договарао куповину веће количине кокаина, обезбјеђивао транспорт кријумчарених цигарета из луке Бар, договарао трговину и транспорт марихуане у Беч, осигуравао пролазак кроз Црну Гору наводног припадника међународне групе пљачкаша Пинк Пантер.

У њима Милош тврди да је његова мајка упозната са њиховим нелегалним пословима, те да од ње могу да очекују заштиту.

Дарко Лаловић је ухапшен у децембру 2021. и осумњичен да је дио криминалне групе, а Милош је два дана касније напустио Црну Гору.

Без технологије за ‘проваљивање’ криптованих разговора

Предраг Бољевић каже да Црна Гора не располаже са технолошким ресурсима који би омогућили да се отвара криптована комуникација:

“За то је потребно много средстава и искуства, којег у малој заједници каква је Црна Гора не треба очекивати да буде. То не значи да смо ми заостали. Напротив, ми пратимо трендове у свијету, али црногорско тржиште не омогућава чак ни да се инвестира у један такав софтвер.”

Он наводи да су од међународних партнера стигли дешифровани садржаји комуникације криминалних група.

“Мали је број таквих предмета који захтијевају дешифровање комуникација”, каже Бољевић.

Адис Балота, судски вјештак информационо-комуникационе струке за Радио Слободна Европа појашњава да криминалне групе имају своје системе, алгоритме и криптоване кључеве које размјењују само унутар групе:

“Тако да државни органи тешко могу да пресретну такве комуникације уколико немају особу унутар система. Транскрипти које смо видјели у медијима су снимани са рачунара и одштампани, јер су дошли са главног сервера.”

Ко може да дође до апликације?

Балота каже да апликације за шифроване комуникације нису првенствено намјењене за кривична дјела, већ за пословне комуникације, корпоративне разговоре и слично.

“И оне су легално на тржишту и легално се дистрибуирају. Оне су законски регулисане и на захтјев надлежних постоји обавеза да се достави читава коресподенција”, каже Балота.

Додаје да постоје и апликације које су намјенски направљене за затворени круг који чини кривична дјела:

“Такве апликације су мета и под све већом пажњом безбједносних служби. На сличан начин функционишу и терористичке групе као што то чине и криминалне групе.”

Вјештак Предраг Бољевић није желио да одговори на питање на који начин се у Црној Гори може доћи до криптованих телефона, апликација и колика је њихова цијена:

“Иако ми то није било потребно, због посла који обављам, био сам принуђен да дођем до тих сазнања. Дозволите да не учинимо јавним информацију како се до тога долази. Криптоване телефоне и апликације може да има свако ко има новца и ко има потребу за тим.”

За заштићене апликације морају се користити посебне марке телефона, каже Бољевић који је подсјетио да су криптовани телефони први пут били предмет судског процеса у случају “државни удар”:

"У предмету ‘државни удар’ није коришћена SKY апликација, већ једна друга са истом намјеном. То је био први значајнији судски процес гдје је коришћена комуникација са таквим нивоом крипто заштите”.

У посљедњем документу “Процјена опасности од тешког и организованог криминала у Црној Гори (СОЦТА 2021)” Министарства унутрашњих послова Црне Горе наводи се да употреба ових апликација отежава истраге.

-За организоване криминалне групе карактеристична је употреба најсавременијих облика комуникационе технологије, са високим нивоом крипто заштите и спровођење софистицираних мјера контра надзора- наводи се у документу СОЦТА 2021 и додаје да су припадници ових (криминалних) мрежа у континуитету проналазе нове начине за реализацију кријумчарских активности.

Шта је SKY?

SKY ECC је заштићена апликација за безбједну размјену порука која функционише на сигурним уређајима који не могу да се хакују, наводи се између осталог на њиховом сајту.

Инсталира се и користи у само три врсте најбезбеднијих мобилних уређаја светских марки.

Као предности се наводе троструко шифрирање порука, приватне кључеве за приступ уређају, заштићене гласовне белешке, могућност самоуништавајућих порука и даљинског брисања садржаја.

Такође, не може се преузети са регуларних интернет продавница за телефонске апликације већ ју је могуће купити само од произвођача. Цијена за коришћење апликације варира у зависности од периода коришћења, од више стотина до неколико хиљада еура.

Белгијска полиција је 2020. током истраге кријумчарења кокаина пресрела око милијарду шифрованих порука из софтвера за шифровање Sky. Инспектори су успјели да их дешифрују, а потом сортирају на хиљаде порука које су криминалци слали једни другима. Прикупљене информације су затим коришц́ене за хапшење.

Европска полиција Европол (ЕУРОПОЛ) потврдила је у саопштењу 10. марта исте године да су предузете велике акције за блокирање шифроване комуникације криминалних мрежа.

-Истрага је започела у Белгији. Информације прикупљене успјешним откључавањем апликације пружиц́е увид у криминалне активности у државама чланицама ЕУ и шире и помоц́и у сузбијању организованог криминала- саопштио је Европол.

Европска полиција навела је да 170.000 појединаца широм свијета користи тај алат и да се њиме управља из САД и Канаде уз коришћење рачунарских сервера са сједиштем у Европи.

Европол додаје да се свакодневно путем Скy размјењивало око три милиона порука.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 06:29