/ - SVEčANOST POVODOM 60 GODINA USTAVNOG SUDA
04/11/2024 u 14:34 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Armenko: Ustavni sud štiti ustavni poredak i osigurava da pravda bude dostupna svima

Uprkos političkim, društvenim i svim drugim promjenama kroz vrijeme, funkcija Ustavnog suda ostala je ista — da štiti ustavni poredak i osigura da pravda bude dostupna svima.

Ta uloga u društvu vođena je ključnom misijom ovog suda — da uvijek bude, i ostane, čuvar temeljnih vrijednosti: slobode, ljudskih prava, pravde, i jednakosti pred zakonom, poručila je predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Snežana Armenko, na svečanosti povodom obilježavanja 60 godina postojanja Ustavnog suda Crne Gore.

Armenko je, kako se navodi u saopštenju, naglasila da uloga Ustavnog suda Crne Gore u očuvanju pravnog poretka ima posebnu važnost u kontekstu evropskog puta Crne Gore.

- Kako napredujemo na našem putu prema punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, napredak u poljima vladavine prava i zaštite ljudskih prava ostaju neizostavni koraci. Uvjerena sam da će na tom putu Ustavni sud biti garant stabilnosti i demokratskog razvoja Crne Gore, te da će pružiti čvrst temelj za napredak prema standardima i vrijednostima Evropske unije - istakla je ona.

Prema riječima britanske ambasadorke Don Meken, Ujedinjeno Kraljevstvo pomaže jačanje vladavine prava i usklađivanje domaćih pravnih praksi sa evropskim standardima.

- Zajedno, doprinosimo izgradnji efikasnog, profesionalnog i odgovornog pravosuđa, koje uživa povjerenje građana i koje je garant pravde svima - kazala je ona.

image
- SVEčANOST POVODOM 60 GODINA USTAVNOG SUDA

Ambasadorka je dodala da je saradnja Ujedinjenog Kraljevstva sa Ustavnim sudom Crne Gore fokusirana na dva cilja, prvi je unapređenje transparentnosti rada suda, a drugi podrška primjeni evropskih standarda za zaštitu ljudskih prava u Crnoj Gori.

- Ujedinjeno Kraljevstvo ostaće vaš partner na putu jačanja vladavine prava - naglasila je Meken.

Kako su podsjetili, ove godine obilježava se i 20 godina od ratifikacije Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama. Ovaj značajan jubilej obilježen je i početkom mandata Ivane Jelić kao potpredsjednice Evropskog suda za ljudska prava, koja je prvi sudija iz Zapadnog Balkana na ovoj visokoj poziciji.

Svečanost povodom 60 godina Ustavnog suda

“Kada su prisutni sudska nepristrasnost, nezavisnost i sud utvrđen zakonom, zajedno sa sudskim znanjem i iskustvom, kao i primjenom evropskih vrijednosti i pravnih standarda, prije svega utvrđenih od strane suda u Strazburu, onda je osiguran put ka pravdi. Želim da mudrost, znanje i poštenje vode Crnu Goru i Ustavni sud u godinama koje dolaze, na našem evropskom putu sa zajedničkim ciljem – da postanemo sljedeća država članica Evropske unije. Ispunjavanje zakonskih standarda o zaštiti ljudskih prava utvrđenih u evropskom zakonodavstvu Savjeta Evrope i puno poštovanje sudske prakse suda u Strazburu, kao i njegovo uključivanje u svakodnevni pravosudni rad od strane nacionalnog pravosuđa, također je put ka Evropskoj uniji”, kazala je Jelić.

Tokom konferencije, kako sa navodi u saopštenju, posebna pažnja posvećena je pitanju prava na zdravu životnu sredinu, o čemu su govorili bivši predsjednik Ustavnog suda Crne Gore Mladen Vukčević, bivši predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u penziji Zlatko Knežević i direktorka Programa za Zapadni Balkan AIRE centrate Biljana Brejtvejt. 

- U okviru današnjeg događaja predstavljena je publikacija “Ljudska prava i zaštita životne sredine u Evropi: Pregled sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava”, koju je izradio AIRE centar u saradnji sa Sustineri Partners - poručuju u saopštenju.

Ovaj vodič, kako su pojasnili, sadrži analizu kako se različiti članovi Evropske konvencije o ljudskim pravima — poput prava na život, zdravlje, privatnost i imovinu — primjenjuju za rješavanje različitih prijetnji po životnu sredinu, uključujući klimatske promjene, zagađenje, degradaciju zemljišta i gubitak biodiverziteta.

- Pravna načela uspostavljena Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i praksom Evropskog suda za ljudska prava u ovom polju dobijaju sve veći značaj na Zapadnom Balkanu. Industrije poput rudarstva, energetike i upravljanja otpadom sve više utiču na zajednice i ekosisteme, pa se sudovi sve češće suočavaju s predmetima koji to odražavaju. Ponosna sam što se u okviru obilježavanja ovog važnog jubileja Ustavnog suda, ali i crnogorskog pravosuđa, pažnja posvetila temi koja će biti ključna u decenijama pred nama - istakla je Brejtvejt.

Kako podsjećaju, tokom šest decenija postojanja, Ustavni sud Crne Gore imao je ključnu ulogu u očuvanju osnovnih ustavnih načela na kojima je utemeljena država Crna Gora.

- Ovaj jubilej predstavljao je priliku za osvrt na značajnu istoriju institucije, postignuća i doprinos demokratskom razvoju zemlje, kao i za razgovor o izazovima i prilikama u predstojećem periodu rada Ustavnog suda - poručili su.

Na skupu je, kako se zaključuju u saopštenju, bilo preko 130 učesnika, uključujući predsjednike i sudije ustavnih sudova iz regiona, sadašnje i bivše sudije Ustavnog suda Crne Gore, te visoke predstavnike zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, akademske zajednice, međunarodnih organizacija, diplomatskog kora i civilnog sektora. Događaj je okupio delegacije ustavnih sudova iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Sjeverne Makedonije, i Srbije, kao i predstavnike Venecijanske komisije, Savjeta Evrope, i Evropskog suda za ljudska prava.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 16:09