Pekić je označen kao organizator grupe koja se bavila krijumčarenjem cigareta. Tužilac je predložio da se osumnjičenima odredi pritvor do 30 dana. Očekuje se da oni danas budu privedeni sudiji za istragu Višeg suda u Podgorici, koji će donijeti odluku o eventualnom određivanju pritvora.
Hapšenjem sedmorice osumnjičenih, Specijalno državno tužilaštvo je, kako je navedeno u spisima predmeta, rezbilo dvije kriminalne grupe koje su se bavile švercom cigareta. Jednu grupu, prema sumnjama tužilaštva, formirao je biznismen Saša Pekić, a može se zaključiti da mu je najbliži saradnik bio policijski službenik Dragan Backović. Upravo taj policajac, prema nezvaničnim saznanjima "Dana", označen je kao jedan od šefova druge kriminalne grupe. Osim njega, vođe su P.C. i M.C. iz Plužina, koji nijesu dostupni istražiteljima i za kojima se traga.
Osumnjičeni se terete za stvaranje kriminalne organizacije i nedozvoljenu trgovinu, a neko od njih se sumnjiči i za pranje para. Krivična djela, prema tvrdnjama tužilaštva, počinili su u periodu od 2019. do 2022. godine. Pekićeva grupa navodno je krijumčarila cigarete preko Luke Bar, dok je grupa koju su formirali P.C. i M.C. preko sjeverne regije krijumčarila cigarete do Bosne i Hercegovine.
Kako sumnjaju u tužilaštvu, policajci su im pomagali tako što su im javljali o aktivnostima policije i gdje se nalaze patrole, kako bi izbjegli kontrole i pretrese.
Backović je hapšen i u februaru, takođe zbog sumnje da je povezan sa krijumčarenjem cigareta. Tada je slobode lišen kao pripadnik kriminalne grupe koju je, kako tvrde iz tužilaštva, organizovao biznismen Aleksandar Mijajlović. Osim njih, lisice na ruke tada su stavljene i Golubu Vojinoviću, Mirku Mijuškoviću, Dejanu Jokiću, Zoranu Žutom Đukanoviću i pripadnicima policije Milenku Mići Rabrenoviću i Radoju Rabrenoviću.
U tim tužilačkim spisima Backović je označen kao jedan od bitnih igrača u pranju para. Grupa koju je navodno organizovao Mijajlović tereti se za stvaranje kriminalne organizacije, pranje para i krijumčarenje. Navodno, Backovićeva uloga je, između ostalog, bila da preuzima novac od prodatih cigareta i da ga prenosi preko granice u Crnu Goru. Novac je dalje predavan nalogodavcima, koji su ga, kako sumnjaju istražitelji, stavljali u legalne tokove u Crnoj Gori. U jednoj turi, kako sumnja tužilaštvo, za nelegalne cigarete isplaćivalo se i po više stotina hiljada eura. Dio novca isplaćivan je saučesnicima, a ostatak su preuzimale vođe grupe.
Aleksandar Aco Mijajlović u aprilu je pušten da se brani sa slobode, nakon što je sud prihvatio jemstvo od 1,1 milion u nekretninama koje su ponudili njegova porodica i prijatelji.