Медији и агенције за спровођење закона, укључујући Еуропол, често приписују криминалу у региону “балкански картел”. Kрајем септембра, Глобална иницијатива против транснационалног криминала, изтдала је Глобал Индекс организираног криминала. Индекс се заснива на дубинским анализама криминалних тржишта.
- Степен криминалитета прожима државне институције и то варира од ниског нивоа корупције до потпуног заузимања државе. Примарни извор прихода кланова је трговина дрогом. Они производе, транспортују и дистрибуирају дроге помоћу криминалних организација. Они такође перу новац од трговине дрогом. Балкански картел би тада био "савез" криминалаца организације из Албаније, Босне и Херцеговине, Бугарске, Хрватске, Грчке, Косова, Македоније, Румуније и Србије са чврстом хијерархијском структуром и истакнутим вођом криминалног подухвата, способан произвести, транспортовати и дистрибуирати дрогу, као и опрати новац. Индикације су да тако уједињени картел не постоји. Да јесте, то би била моћна сила у свијету криминала- наводи се у извјештају.
Са једне стране, криминалци из бивше Југославије још увијек дјелују. Како је појашњено, немају територијалну контролу или било какве остале дефинисане карактеристике група у стилу мафије. Ове мреже су обично транснационалне и међусобно сарађују.
- Заиста, криминалци на Балкану често се чини да ефикасније сарађују преко граница него агенције за спровођење закона. Са друге стране, док би се могло тврдити да је неке криминалне мреже из региона имају неке карактеристике картела, нема хомогеног, јединственог балканског картела под једном централизованом командном и контролном структуром. Заиста, између неких група постоје насилна ривалства и организације, чак и из исте земље, попут "кавачког" и "шкаљарског" клана из Црне Горе, или супарнички кланови у Албанији- наводе из Глобалне иницијативе.
Ефикасни су и криминалци са Балкана у раду са колегама изван региона, за примјер повезивања са добављачима кокаина у Латинској Америци или дистрибутери у западној Европи. Укратко, најорганизованије криминалне групе на или са Балкана дјелују више као криминалне мреже или, у локализованим ситуацијама, попут мафијашког стила групе, а не картели.