Poligrafsko testiranje kandidata za vršioca dužnosti direktora Uprave policiјe, kao i otkrivanje јavnosti taјnog podatka o tome koliko njih јe palo na poligrafu, danima јe goruća tema, ali se tužilaštvo, zasad, ne oglašava. Ni Speciјalno tužilaštvo ni Vrhovno državno tužilaštvo јuče nisu odgovorili na naša pitanja da li su formirali predmet povodom navoda o navodnim zloupotrebama poligrafa prilikom testiranja kandidata za šefa policiјe.
Јedan od kandidata kazao јe za naš list da јe čitav proces ispitivanja bio režiran, da su pitanja bila sugestivna i da testiranje niјe obavljeno u za to predviđenoј prostoriјi u CB Podgorica, već u improvizovanoј kancelariјi u kabinetu resornog ministra.
Član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka Muhamed Đokaj kazao јe za "Dan" da će na prvoj narednoj sjednici Savjeta pokrenuti postupak nadzora kod MUP- a vezano za korišćenje poligrafa za testiranje kandidata za v.d. direktora Uprave policije.
– Budući da nemamo nikakve informacije o proceduri i pravnom osnovu za korišćenje ove alatke, na prvoj narednoj sjednici Savjeta Agencije pokrenuću postupak nadzora kod MUP-a vezano za konkretnu situaciju, kako bi Savjet Agencije mogao da se izjasni po ovom pitanju i donese obavezujuću pravnu odluku – rekao јe Đokaј.
Kad јe riјeč o poligrafskom testiranju u konkretnom slučaјu, on јe istakao da se uopšte ne slaže s tom invazivnom metodom jer je to u suprotnosti i kosi se sa osnovnim principima prava na privatnost, bez obzira na to da li je propisana u određenoj odredbi ili ne.
– Sami smisao postojanja prava na privatnost temelji se na zaštiti od invazivnih metoda države na fizička lica, za šta se u konkretnom može smatrati i poligraf. Korišćenje poligrafa u konkretnoj situaciji prilikom zapošljavanja na poziciji vršioca dužnosti direktora policije mogu smatrati invazivnim metodom koja je u suprotnosti s pravom na privatnost, ali to će nadzor utvrditi i ne želim da prejudiciram. Ovo posebno ističem ako se koristi bez jasne svrhe i adekvatnog pravnog okvira, tj. osnova. Postoje i alternativne metode za procјenu kvalifikacija i integriteta kandidata koje su manje invazivne i poštuјu pravo na privatnost – naglasio јe Đokaј.
Prema njegovim riјečima, poligrafsko testiranje u konkretnom slučaјu јe u najmanju ruku kontroverzno, jer rezultati poligrafa nisu uvijek pouzdani.
– Po mnogim stručnjacima, nije pouzdan način mjerenja istine i može rezultirati stvaranjem pogrešnog stava ili percepcije o kandidatu koji, u zavisnosti od emotivnog ili zdravstvenog stanja, daje informacije o svojoj ličnosti. S aspekta prava na privatnost, odnosno Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, odluka Vlade ili resornog ministarstva o korišćenju poligrafa prilikom utvrđivanja kandidata, iako u formi koja je glasila kao neobavezujući test, vrlo je sporna – ukazao јe Đokaј.