У поступку који се пред америчким правосуђем води против канадске компаније Скај глобал, креатора скај апликације, међу доказима се нашао и мејл извјесног С.А., који је, наводно, од оптужене компаније тражио дозволу да препродаје „скај“ телефоне „политичким партијама и криминалцима у Црној Гори“. Међутим, амерички истражни органи до данас нијесу затражили међународну правну помоћ од нашег Министарства правде.
Канадској компанији и њеним власницима суди се по оптужби да су свјесно и намјерно учествовали у злочиначком подухвату који је олакшао увоз и дистрибуцију дроге. Оптужени су као доказ приложили управо мејл који су добили од извјесног С.А., наводећи да су одбили његову понуду из јуна 2019. године да постане препродавац за апликацију како би продао телефоне „политичким партијама и криминалцима, јер полиција овдје у Црној Гори има проблема са вашом апликацијом – непробојна је“.
– У односу на Ваша питања која се односе на компанију Скај глобал, а у вези са истражним радњама поводом упућеног и-мејла, обавјештавамо Вас да Министарство правде, људских и мањинских права нема сазнања, односно да од надлежних органа поменутих држава није достављена замолница за пружање међународне правне помоћи у овом предмету – наводи се у одговору министарства.
Да ли је неко од црногорских политичара и бизнисмена успио да дође до „скај“ телефона те 2019. године, а можда и раније, зарад тајног комуницирања ван домашаја полиције, биће разјашњено, како се очекује, у скоријем периоду. Та очекивања су све извјеснија, имајући у виду да би истражни органи Србије требало да доставе бројне материјале пресретнутих разговора у којима се наводно помињу црногорски политичари, бизнисмени и многи криминалци, сазнаје портал „Дана“ из добро обавијештених извора. То се прије свега односи на материјале везане за предмет против Дарка Шарића, који је недавно поново ухапшен у Београду.
У протеклих неколико мјесеци Специјално државно тужилаштво покренуло је више истрага управо на основу пресретнутих комуникација осумњичених путем скај апликације. Све комуникације доставио је Еуропол, а међу њима и разговоре који су покренули аферу „Меденица“. Хапшење осумњичених припадника криминалне групе, међу којима је и бивша предсједница Врховног суда Црне Горе Весна Меденица, обављено је управо на основу комуникације њеног сина Милоша Меденице и још неколико особа преко апликације скај. Ти разговори упућују на сумњу у могући шверц цигарета и наркотика, али и друге нелегалне активности.