Смјена министра правде Владимира Лепосавића и кадровске промjене коjе су наступиле у црногорском правосуђу указали су на потребу за формирањем нове радне групе за израду нацрта закона о Судском савјету и судијама. Тим поводом министарство је затражило од Савjета да делегира два представника у овој радној групи, која ће у наредном периоду радити на законском рјешењу које би требало да прецизира и разријеши многе дилеме и непрецизности у постојећем закону.
Савjет jе, како нам је потврђено из тог тијела, донио одлуку да представници овог органа у радноj групи буду Ана Перовић Воjиновић, чланица Савjета, и Мирослава Раичевић, начелница Одjељења за стручну подршку рада Судског савjета.
Један од чланова радне групе је и актуелни државни секретар у Министарству правде, људских и мањинских права Борис Марић, који је за "Дан" потврдио да је радна група тек формирана, да наредних дана треба да почне са радом и да ће се у њеном фокусу посебно наћи сегменти који се односе на етичку и дисциплинску одговорност судија и начин њиховог избора и оцјењивања.
– Судски савjет је на електронскоj сjедници одржаноj 21.9.2021. године разматрао допис Министарства правде, људских и мањинских права коjим обавjештаваjу Савjет да то министарство наставља са радом на изради Нацрта закона о измjенама и допунама закона о Судском савjету и судиjама. Очекуjемо да ће убрзо бити и заказан састанак ове радне групе – саопштили су за "Дан" из Судског савјета.
Учешће у радној групи, осим Марића, узеће и државни секретар и предсједник те радне групе Бојан Божовић, Момир Јауковић, судије Мираш Радовић и Хаснија Симоновић, Марија Весковић и Биљана Вуксановић. У рад те радне групе могуће је укључити и стручњаке за одговарајуће области или затражити стручну помоћ одговарајућих међународних организација и институција.
– Циљ предлога новог закона jе и превазилажење в.д. стања у Врховном суду и стварање могућности да нови предсjедник наjвише судске инстанце буде изабран на период од пет година у поступку коjи ће бити у потпуности усклађен са Уставом и европским стандардима, као и са захтjевима стручне и шире jавности. У протеклом периоду, за вриjеме траjања в.д. стања у том суду, ниjедан од два расписана jавна огласа Судског савjета ниjе довео до избора предсjедника тог суда, што се, поред осталог, негативно рефлектуjе на рад Судског савjета и цjелокупног судства, а тиме и на владавину права у Црноj Гори. Према садашњим законским рjешењима, чиjа се измjена предлаже, улога Судског савjета jе маргинализована и готово обесмишљена – казао је Марић.