Vijest da su u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se jutros oko 4 sata dogodila u mjestu Jankovića krš poginula dva mladića iz Podgorice N.S. (20) i M.D. (19), po ko zna koji put je pokrenula crnogorsku javnost koja apeluje da institucije sistema učine nešto kako bi spasili našu djecu da ne ginu na našim putevima. posebno su pogubni dani vikenda.
A crni scenario je potpuno jednostavan. Mladi ljudi vikendom svojim automobilima koji su vrlo moćni i kvalitetni odlaze na more. Od jutra su na plažama, šetalištima i kafićima. Umorni od kupanja, šetanja, dan nastavljaju u noćnim satima u lokalima na šetalištima.
Finiš je, obično, u nekom od noćnih klubova gdje gostuju poznate zvijezde estrade. I večeras je " opasna noć". U Budvi, na primjer, gostuje Dino Merlin, a u srijedu Lepa Brena. Koncerti počinju u 1,30 nakon ponoći.
I zamislite naše mlade ljude, koji su tek ušli u punoljedstvo, koji su budni skoro 20 sati i koji nakon koncerta kreću kući iz nekog od turističkih centara. Za nesreću u tim trenucima ne treba mnogo, pa čak i da nisu pili alkohol ili koristili neke psihoaktivne supstance. Dovoljno je malo nepažnje.
Dugogodišnji sudski vještak iz oblasti saobraćajne i mašinske struke Goran Čarapić kaže za portal Dana da saobraćajne nesreće koje se dešavaju posle ponoći i u ranim juatrnjim satima skoro po pravilu dešavaju zbog pada koncetracije, nedostatka sna ili upotrebe mobilnog telefona.
- U malom broju slučajeva krivac za ove nesreće je pokvareno vozilo. Ali nepažnja, dekoncetracija, premor, nedostatak sna. alkoholisanost, korišćenje psihoaktivnih supstanci, najčešći su uzrok. Ne govorim ni o jednom konkretnom slučaju jer su uzroci razni i istrage će utvrditi šta se stvarno događa, ali pokušavam da upozorim - kaže Čarapić.
Čarapić naglašava da i činjenica da su posljednjih godina putevi u Crnoj Gori mnogo bolji ne može sama po sebi smanjiti broj udesa.
- Brzina je osnovni problem. Ne mora to uvijek biti neprilagođena brzina. U ranim jutarnjim satima, izmoren vozač teško da može sebe da prilagodi brzini koja je propisana. A tek ako krši propise. Zamislite siztuaciju da neko vozilo ide 100 na sat. To znači da u jednoj sekundi prelazi 28 metara... Znači jedna sekunda nepažnje, smlanje poruke mobilnim telefonmom, promjena CD-a ili nešto slično može da dovede do situacije da pređete na drugu stranu, sletite sa puta ili nešto slično - kaže Čarapić.
Pa gdje je onda rješenje? Putevi dobri, automobili dobri, prilagođene brzine...
- Jednostavnmo moramo uvesti jake mjere represije, odnosno kažnjavanja nesavjesnih vozača. Moraju biti veće novčane kazne i lakše oduzimanje vozačkih dozvola, odnosno zabrane korišćenja motornog vozila. Država to mora da uradi. Svaki vozač zna da mora poštovati saobraćajne propise i znakove. To, ipak, svi ne rade i zato ih treba kažnjavati - kaže Čarapić.