- Ovo je drugi put kada sam spriječen da se sretnem sa Kneževićem kao njegov advokat. To se desilo i prošli put, i sada iako sam obavijestio Ministarstvo pravde - kaže Kedman.
Zabrinut je i zbog načina na koji je Knežević pritvoren u Crnoj Gori.
- Izražavam određenu zabrinutost jer smatramo da je Vlada Crne Gore uskratila londonskim sudovima da znaju kakva je situacija u Crnoj Gori. Pitanje je da li bi engleski sudovi dozvolili izručenje da su znali u kakvom će stanju Knežević biti zadržan u Crnoj Gori - istakao je advokat.
Kedman je poručio da će nastaviti da traži da se Kneževiću pruži konzularna pomoć kao britanskom državljaninu, te formiranje tijela koje će utvrditi da li je u pritvoru po međunarodnim standardima.
- Ako ne mogu da mu obezbijede sigurnost u okviru pritvora, onda je jasno da nijesu ispoštovani međunarodni standardi - istakao je branilac.
Kaže da su neke tužbe protiv Kneževića podigla dva tužioca koja su sada u pritvoru.
- Oni su optuženi za najviši nivo zloupotebe službenog položaja i korupcije. To podriva postupak - istakao je advokat.
Pojasnio je da Knežević ima pravo na uslovnu slobodu, i da je to pravo a ne privilegija.
- Mislim da je njegov tim dostavio podatke koji potvrđuju da Knežević neće pobjeći - istakao je Kedman.
Vlada, kako kaže, treba da kada bude pušten na uslovnu slobodu Kneževiću obezbijedi bezbjednost.
- Ako su mogli da mu garantuju bezbjednost u UK, mogu i ovdje - kaže branilac.
Knežević je u pritvoru od 30. aprila, kada je Crnoj Gori izručen iz Velike Britanije. Optužnica protiv Kneževića podignuta je zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba položaja u privrednom poslovanju putem podstrekavanja.
- Pritvor mu je određen zbog postojanja okolnosti koje ukazuju na opasnosti od bjekstva okrivljenog u slučaju da se nađe na slobodi - naveli su ranije iz Apelacionog suda, koji je odbio, kao neosnovane, žalbe branilaca na odluku Višeg suda u Podgorici kojom mu je određen pritvor.
Podgorički Viši sud je, početkom 2020. godine, potvrdio optužnicu protiv Kneževića u predmetu “Karbon” u kojem je, navodno, sa još četiri člana kriminalne grupe pričinio štetu kompaniji “Global Karbon” i pribavio protivpravnu korist od 1.942.000 eura.
Knežević je optužen i u predmetu “Aerodromi”, gdje je sa direktorima njegove Atlas banke, Markom Nikolićem i Dijanom Zečević, navodno oštetio Aerodrome Crne Gore za tri miliona eura.
Početak 2019. godine obilježila je afera “Koverat”, kada je Knežević objavio snimak na kojem se vidi kako funkcioneru Demokratske partije socijalista (DPS) i bivšem gradonačelniku Podgorice, Slavoljubu Stijepoviću, predaje, kako je tvrdio, 97.500 eura.
Knežević je rekao da je riječ o novcu za finansiranje izborne kampanje tadašnje vlasti i da je to uradio u dogovoru sa tadašnjim liderom DPS-a i predsjednikom države, Milom Đukanovićem.