To se može uradi kroz implementaciju efikasnog sistema, kako bi se došlo do ponovne upotrebe oduzete imovine u socijalne svrhe, kazao je Marković na otvaranju konferencije "Oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću – primjena nacionalnih i međunarodnih standarda i sudske prakse", koju organizuje AIRE centar, uz podršku britanske Vlade.
Marković je naveo da je u tom dijelu potreban strateški pristup, dodajući da će oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću biti u fokusu rad Državnog tužilaštva Crne Gore.
- Pozivam na reakciju i aktivnosti na umrežavanju institucija, kroz funkcionalni i efikasni sistem oduzimanja imovinske koristi. Za takav strateški pristup potreban je opšti društveni konsenzus, kako bi se suprostavili organizovanim kriminalnim grupama, a to konkretno znači i politički konsenzus na nivou donošenja zakonskih rješenja, istakao je on.
Kako je dodao, da bi bili postignuti adekvatni rezultati, potrebno je unapređenje zakonskog okvira u ovoj oblasti, ali i uspostavljanje jasne prakse sudova koji postupaju u ovim predmetima.
- Neophodno je uspostaviti sistemski pristup u ovoj oblasti sa ciljem efikasnog otkrivanja i oduzimanja, kvalitetnog upravljanja kao i ponovne upotrebe oduzete imovinske koristi u socijalne svrhe, ali i za jačanje borbe protiv svih oblika kriminala, kazao je Marković.
Na konferenciji je zaključeno da oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću često zahtijeva složene korake u kojima učestvuju brojne strane i jurisdikcije.
- Sudije i tužioci moraju dobro poznavati i primjenjivati nacionalne zakone o zamrzavanju, zaplijeni i oduzimanju nezakonito stečene imovske koristi, ali i imati šire razumijevanje međunarodnih standarda i instrumenata,poručeno je na otvaranju konferencije.
Direktorica Programa za Zapadni Balkan AIRE centra Biljana Brejtvejt kazale je da je, kako bi se pravosudni odgovor ojačao, neminovni su koraci suočavanje sa izazovima u praksi, jačanje procesa odlučivanja o oduzimanju nezakonito stečene imovine i međunarodna saradnja.
Na skupu se obratila Don Meken, britanska ambasadorka u Crnoj Gori, koja je rekla da je proces oduzimanja nezakonito stečene imovine kriminalaca jedan od glavnih ometača organizovanog kriminala.
- ako je napravljen veliki napredak i napori se ubrzavaju, mnogi izazovi su i dalje tu - nivoi oduzimanja imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću u Crnoj Gori, ali i u ovom regionu u cjelini, su i dalje niski. Međunarodni standardi i regionalna saradnja su od velike važnosti za unaprjeđenje ovih napora. Ovaj događaj pruža odličnu priliku za sudije, tužioce i eksperte iz Crne Gore, da saznaju više i razgovaraju o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalom, kao i o alatima za efikasno sprovođenje, rekla je britanska ambasadorka.
Istakla je da je Ujedinjeno Kraljevstvo posvećeno podršci Crnoj Gori na ovom putu.
- Pružamo operativnu i podršku izgradnji kapaciteta, ali nastojimo i da unaprijedimo sistem u lancu krivičnog pravosuđa, kako bismo pomogli efikasnije krivično gonjenje i izricanje kazni za krivična djela organizovanog kriminala, naglasila je Don Meken.
AIRE centar, uz podršku britanske Vlade, okupio je preko 70 sudija, tužitelja, advokata, kao i predstavnika državnih institucija, međunarodnih organizacija, ambasada, i civilnog društva iz Crne Gore i Zapadnog Balkana.
U okviru konferencije predstavljen je priručnik "Oduzimanje imovinske koristi pribavljene korupcijom i teškim i organizovanim kriminalom: Pregled međunarodnih i evropskih standarda, smjernica i relevantne prakse Evropskog suda za ljudska prava".
- Priručnik sadrži sveobuhvatnu analizu međunarodnih standarda i sudske prakse o oduzimanju imovinske koristi koja treba da pomogne pravnim stručnjacima da se izbore sa izazovima vezanim za djelotvorno trajno oduzimanje imovinske koristi stečene krivičnim djelom, navodi se u ranijem saopštenju.
Publikacija sadrži ključne uvide i smjernice zasnovane na međunarodnim standardima i pravnim presedanima.