Ministar pravde Andrej Milović odbio je da odobri izručenje turskog državljanina 41. godišnjeg Binalija Čamgoza toj državi.
Kako je za Dan saopšteno iz ministarstva, odluka je donijeta s pozivom na čl.3 Evropske konvencije o ljudskim pravima, za koji je ocijenjeno da bi izručenjem bio prekršen, kao i medicinskim stanjem koje je utvrdilo sudskomedicinsko vještačenje.
- Tokom ekstradicionog postupka prikupljeni su podaci koji ukazuju da bi se u konkretnom slučaju moglo raditi o progonu zasnovanom na osnovu entičke i vjerske pripadnosti, jer se radi o licu koje je pripadnik kurdske zajednice i šiitski musliman, i licu čiji član porodice (sin) je preminuo usljed okolnosti koje su uzrokovane postupanjem bezbjednosnih organa Republike Turske, što je činjenica koja je utvrđena presudom tamošnjeg Ustavnog suda- saopšteno je Danu iz Ministarstva pravde.
Kako se dodaje, medicinskim vještačenjem u Crnoj Gori potvrđeno je da se radi o licu koje je nepokretno, već petnaest godina je paraplegičar, čime su potvrđeni svi raniji nalazi u zdravstvenim izvještajima turskih insititucija. Nalazom specijaliste sudske medicine dr Nemanje Radojevića utvrđeno je da postoji trajni invaliditet od oko 90 odsto te da lice ima veoma teške i komplikovane zdravstvene probleme.
- Procijenjeno da bi davanje pogrešne terapije ili propuštanje terapije koju svakodnevno mora da uzima dovelo do smrtnog ishoda. U pitanju lice čije hronično loše zdravstveno stanje podrazumijeva stalnu njegu i nadzor, koji se ne mogu adekvatno obezbijediti u zatvorskim uslovima- navodi se u saopštenju.
Iz kabineta Milovića je pojašnjeno da je ministar ovakvu odluku donio procjenjujući da bi postupak pred Evropskim sudom za ljudska prava, koji je okrivljeno lice preko branilaca inicijalno pokrenulo i izrazilo namjeru za formalnim pokretanjem tog postupka u slučaju donošenja odluke o izručenju, rezultirao donošenjem istovjetne odluke koju je ministar donio, a da bi izručenjem lica bez omogućavanja preduzimanja zaštite pred Evropskim sudom za ljudska prava izazvao za Crnu Goru, kako materijalnu, tako i političku štetu u vidu ugrožavanja ocjene vladavine prava u okviru poglavlja 23 u Crnoj Gori, kao zemlji najozbiljnijem kandidatu za naredno članstvo u EU.