Pogoričko Osnovno državno tužilaštvo uložilo je žalbu na presudu Osnovnog suda kojom su državljani Južne Koreje Do Kvona i Hond Čan Juna osuđeni na po četiri mjeseca zatvora zbog falsifikovanja isprave. To je za portal Dan potvrdio Duško Milanović rukovodilac i državni tužilac u ODT Podgorica.
Redakcija portala Dan kontaktirala je advokata Gorana Rodića povodom ekstradicionog postupka za pomenuta lica. On nam je saopštio da je to još u toku i da nema novih informacija po tom pitanju.
Podsjećamo, 19. juna prvostepenom presudom Osnovnog suda u Podgorici državljani Južne Koreje Do Kvon i Hon Čand Jun proglašeni su krivim za krivično djelo falisfikovanje isprave i osuđen na po četiri mjeseca zatvora. U kaznu im je uračunato i vrijeme provedeno u pritvoru, gdje se nalaze od 23. marta.
Podsjećamo, Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je optužni predlog podgoričkom Osnovnom sudu protiv okrivljenih južnokoreanskih državljana Do Kvona i Hon Čand Juna.
Kako je saopšteno tada iz ODT-a Podgorica, na teret im je stavljeno krivično djelo falsifikovanje isprava.
Optužnica SAD-a. Prevara od 40 milijardi dolara
Južnokorejskog preduzetnika Do Kvona, koji stoji iza navodne prevare teške više od 40 milijardi dolara ili više, američki tužioci su optužili za prevaru.
Tom Optužnica od osam tačaka protiv Kvona objavljena je u američkom Okružnom sudu na Menhetnu, nekoliko sati nakon vijesti o njegovom hapšenju ranije u Crnoj Gori.
Ta optužnica tereti Kvona, državljanina Južne Koreje koji je suosnivač Teraform Labs, po dvije tačke za prevaru sa hartijama od vrijednosti, prevaru u vezi sa transferom, prevaru sa robom i zavjeru, piše tbsnews.net
Krivični postupak je uslijedio nakon građanskih optužbi američke Komisije za hartije od vrijednosti i berze protiv Kvona i Teraforma prošlog mjeseca.
Bjekstvo i hapšenje
Kvon je bio u bjekstvu nekoliko mjeseci, a južnokorejske vlasti su prošlog septembra izdale nalog za hapšenje za njim.
Portparolka Tužilaštva Južnog Seula istakla je da će Južna Koreja tražiti izručenje Do Kvona, te da je on jedan od najtraženijih svjetskih bjegunaca iz oblasti kriptokriminala.
Uhapšen je u Crnoj Gori 24. marta, a tim povodom ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić saopštio je da je on, kao i Hon Čand Jun, ilegalno ušao u Crnu Goru.