/ -FOTO: RCUD/DAN PORTAL
02/01/2023 u 18:30 h
Žana BojanićŽana Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ronioci 42 dana tragali za stradalima: Borili se protiv hladnih i mutnih voda da okončaju agoniju

Svako ronjenje, u cilju pružanja pomoći porodicama čiji su članovi stradali u nabujalim rijekama, dubokim jezerima ili moru, za ronioce je teško i često po njihov život i zdravlje opasno

Njihov zaron vrlo često jedina je nada porodicama osoba za kojima se traga da će agoniji, koja je nekad teža i od smrti, doći kraj. Oni rizikuju svoj život kako bi pronašli stradale osobe. Ronioci Regionalnog ronilačkog centra za podvodno deminiranje i obuku ronilaca iz Herceg Novog, tokom 2022. godine sedam puta su se odazvali na poziv za pomoć u podvodnom pretraživanju i izvlačenju tijela stradalih iz rijeka, jezera i mora. U ovim akcijama su proveli 42 dana. 

image
FOTO: RCUD/DAN PORTAL

 - Svako ronjenje u cilju pružanja pomoći porodicama čiji su članovi stradali u nabujalim rijekama, dubokim jezerima ili moru, za naše ronioce je teško i često po njihov život i zdravlje opasno, pa se ovakva ronjenja u skladu sa standardima i pravilima ronjenja, prema složenosti uslova ronjenja, smatraju “ronjenja u vrlo teškim uslovima”. Ona se uglavnom dešavaju u vrlo lošm vremenskim uslovima, kao što je bilo ovo prije mjesec dana u Rogamima gdje su u saobraćajnoj nesreći stradali majka i dva sina usled obilnih poplava i izlivanja rječnog korita Morače- kazao je za portal Dan Vesko Mijajlović, direktor RCUD-a.

image
VESKO MIJAJLOVIĆ

Kako nam je pojasnio, to ronjenje je bilo teško iz razloga što su tog dana na isto mjesto u vodu upala dva vozila.

- A samo u jednom su bila dva stradala lica, koja su se mogla naći samo na osnovu pipanja pod vodom (kao u totalnom mraku), jer je rijeka bila toliko zamućena da se ništa nije vidjelo pod vodom. Takođe je bilo teško ronjenje u rijeci Tari jer su naši ronioci provodili pod vodom četiri do pet sati i prelazili po desetak kilometara tragajući za dvoje djece koja su stradala sa svojom majkom u saobraćajnoj nesreći. Ovo su teške i za naše ronioce veoma stresne akcije- istakao je naš sagovornik.

image
FOTO: RCUD/DAN PORTAL

RCUD dvadeset godina savladava prepreke

RCUD je proslavio nedavno 20 godina od svog osnivanja, tokom kojih su ronioci nailazili na razne barijere.

- Kao 2007. godine kada su skoro svi ronioci koji su kao pripadnici MUP-a  bili i u sastavu ronilačkog tima RCUD-a povučeni u MUP zajedno sa ronilačkom opremom, plovilima i vozilima. Tada je RCUD morao sam da obezbijedi ronilački kadar, opremu i sredstva za svoj rad. Zatim 2015. godine RCUD ostaje bez poslovnog prostora, bukvalno na ulici. Morali smo da tražimo garaže i podrume kod privatnih lica uz morsku obalu Bijele, jer je tada Vlada prodala Hotel Park i kompletan prostor koji je koristio RCUD. Morali smo da rasformiramo tehnički blok za pretakanje plinskih mješavina i punjenje ronilačkih aparata. Bila su to teška vremena za nas, sve do momenta kada smo sami na poslovima podvodnog deminiranja za potrebe stranih investitora zaradili novac i kupili svoj poslovni objekat u kojem danas radima- naveo je Mijajlović.

 Pretprošle godine su morali da odustanemo od poslova podvodnog deminiranja za jednog stranog investitora, za kojeg su do tada radili,  sa kojim smo bili potpisali i određene ugovore u skladu sa ponudom koju su bili prihvatili.

image
FOTO: RCUD/DAN PORTAL

- Ali nakon toga je taj strani investitor, na zahtjev jednog privatnog preduzeća,  dobio ekspresno brzo pisani odgovor od nadležnog državnog organa, da poslove podvodnog deminiranja u Crnoj Gori može da obavlja bilo koje preduzeće. Tako da su, RCUD koji je u 100 odsto vlasništvu države Crne Gore i njegovi  podvodni demineri koji se školuju od 5 do 7 godina za te poslove,  došli u istu ravan sa sportskim roniocima koji sportske ronilačke diplome stiču za dva do šest dana, što je nezabilježeno u svijetu. Do tada smo svu svremenu ronilačku opremu i sredstva obezbjeđivali od prihoda ostvarenih sopstvenim radom na poslovima deminiranja,  a od tada uopšte nas nema na crnogorskom tržištu gdje je potrebno vršiti podvodno deminiranje, jer, bože moj, to može raditi bili ko.

image
FOTO: RCUD/DAN PORTAL

Takođe imamo barijere kada su u pitanju zakonski propisi u obrazovanju odraslih, jer naši licencirani ispitivači ne mogu, zbog sukoba interesa (jer rade u RCUD-u), ispitivati profesionalne ronioce. A poznato je da ronioci pored teorijskog dijela ispita moraju da polažu i praktični dio ispita na velikim dubinama. Mi u Crnoj Gori imamo samo četiri profesionalna instruktora ronjenja, koji su i Trimix instruktori, koji su zaposleni u RCUD-u, i koji su jedini osposobljeni da roneći sa plinskim mješavinama mogu obučavati i provjeravati stepen stečenog praktičnog znanja ronilaca na velikim dubinama- istakao je Mijajlović.

image
FOTO: RCUD/DAN PORTAL

Iako im je posao vrlo stresan i opasan, za njih razumijevanja nema čak i u rodnom gradu.

- Imamo i za nas veliku barijeru, jer nam se ne dozvoljava da na ronilačkoj plaži u Bijeloj, (koju smo 2019. dobili od Morskog dobra) koristimo pomoćne rekvizite, stolove, stolice i nekolike ležaljke, koji su neophodni za obuku ronilaca, da bi mogli da stave svoje lične stvare dok rone i da bi instruktori na adekvatan način mogli da prate rad ronilaca pod vodom. Zato smo u prvoj polovini avgusta ove godine, bili primorani da u pisanoj formi obavijestimo dekana Fakulteta za organizacione nauke iz Kranja, da nemamo uslove za držanje obuke studentima iako smo sa njima potpisali ugovor o saradnji koji se tiče ronilačke obuke studenata tog fakulteta- kazao je Mijajlović.

Ima i drugih barijera, ali poručuje da se moraju boriti, i u toj borbi padati i ustajati, kao što su to činjeli više puta tokom ovih dvadeset godina.

- Bio sam i biću uvijek optimista- naglašava on.

image
FOTO: RCUD/DAN PORTAL

PODVODNO DEMINIRANJE

- Mi smo dosta radili na detekciji zaostalih podvodnih mina u našem podmorju, i tokom tih aktivnosti smo detektovali oko tri miliona kvadrata minski sumnjivih površina na dnu crnogorskog mora. Sve te podatke smo dokumentovali i saželi u jedan nacrt projekta koji bi trebali prezentovati međunarodnim organizacijama od kojih očekujemo pomoć. Nadamo se da ćemo to realizovati, jer imamo znanje i iskustvo, a vodena dobra treba koristiti na bezbjedan način. Da je to tako, svjedoče aktivnosti ronilaca RCUD-a od 2008. do 2010. g. koji su sa morskog dna oko 700 hiljada kvadrata,  bivše vojne baze Arsenal u Tivtu  uklonili oko 17 tona raznih minsko-eksplozivnih sredstava (zaostalih iz prvog i drugog svjetskog rata) , nakon čega se bezbjedno izgradio turuistički rizort “Porto Montenegro. Isto tako smo 2014. g. sa dna mora (oko 200 hiljada kvadrata površine) uz obalu bivše vojne baze u Kumboru uklonili oko 10 tona eksplozivnih sredstava nakon čega je bezbjedno izgrađen turistički kompleks “Portonovi”. Sa morskog dna Veriga, najužeg prolaza u Bokokotorskom zalivu uklonili smo oko 65 tona raznih eksplozivnih sredstava, nakon čega bezbjedno plove kruzeri i druga plovila. Nadam se da ćemo nastaviti sa našim aktivnostima i da nam se neće stajati na put, prije svega jer je naš posao od javnog interesa i vema je značajan za bezbjednost- rekao je Mijajlović.

Kako poručuje, iz svega naprijed izloženog jasno je da RCUD sa svojim rezultatima i referencama, baziranim prvenstveno na znanju, ugledu i kvalitetu ronilaca i menadžmenta, predstavlja subjekat koji je dokazao samoodrživost.

- A istovremeno pokazao koji je ekonomski potencijal ovako ekipirane organizacije, posebno kod činjenice da u čitavom svijetu raste potreba i potražnja za referentnim organizacijama i ustanovama koje su u stanju da svojim ljudskim, stručnim, organizacionim i tehničko – tehnološkim uslovima učestvuju na međunarodnim tenderima za podvodno razminiranje- naglasio je Mijajlović.

Posebno ukazuje na bezbjedonosni aspekt djelatnosti RCUD-a, i nemjerljivu štetu i opasnost od neovlašćenih i nestručnih pokušaja podvodnog deminiranja podmorja Crne Gore koje je već uzelo maha, predstavljajući opasnost da se eksploziv iz neeksplodiranih ubojnih sredstava izvađenih iz mora od strane nelegalnih ronilačkih grupa i pojedinca zlouptrijebi u svrhe organizovanog kriminala i terorizma, jer ova oblast nije uređena zakonom i van je kontrole nadležnih državnih organa.

- Ukoliko se dozvoli da se ove nelegalne aktivnosti u vodama sa eksplozivnim sredstvima nastave, može doći do ugrožavanja bezbjednosti lica, infrastrukturnih objekata i plovila, i havarije u podmorju sa nesagledivim posledicama, koje bi za Crnu Goru kao članicu NATO-a i turističku destinaciju mogle samo da se nagađaju- istakao je on.

VLADA DA DONESE ZAKON O RONJENU

- Smatram da su se nakon navedenih problema i prepreka sa kojima smo se suočavali u radu i razvoju djelatnosti RCUD-a, čiji su rezultati danas prepoznati u svijetu, a koje smo, mi ronioci, samo teškim, veoma rizičnim i upornim radom uspjeli da savladamo, stekli uslovi da Vlada Crne Gore kroz novi oblik organizovanja, obezbijedi da već dokazana uspješna organizacija nastavi rad sa ogromnim ekonomskim, bezbjedonosnim i političkim benefitima za Crnu Goru.

image
FOTO: RCUD/DAN PORTAL

Takođe smatram da bi učešće Vlade Crne Gore kao većinskog vlasnika, i zaposlenih u RCUD-u kao manjinskih akcionara, bili stvoreni uslovi za donošenje Zakona o ronjenju, koji bi na javan, transparentan i međunarodno priznat i prihvaćen način uredio ovu oblast, koja je zbog nedostatka takve regulative i neuspjeha da se ista do sada ugradi u pravni sistem, otvorila prostor za nelegalne aktivnosti privatnih privrednih društava, čime se direktno ugrožava opstanak i funkcionisanje RCUD-a- poručio je on.

image
FOTO: RCUD/DAN PORTAL

RONIOCI RCUD-A ANGAŽOVANI ŠIROM SVIJETA

Ronioci su na predlog Vlade SAD radili 2011. godine u Bugarskoj na podvodnom deminiranju i vrlo uspješno i u zadatim rokovima obavili zadatak za potrebe Ministrastva odbrane Bugarske uklanjajući oko 5 tona eksplozivnih sredstava sa površine vodenog dna oko 200 hiljada kvadrata.

image
FOTO: RCUD/DAN PORTAL

- Naši podvodni demineri, tj. oni koji su završili obuku u RCUD-u se angažuju širom svijeta i imaju imprsivne rezultate u podvodnom deminiranju doprinoseći bezbjednom korišćenju vodenih dobara. Radili su na Trebišnjici, Soči, Savi, Dunavu, Ohridskom jezeru, Crnom moru, na Sahalinu, Južnoj americi i drugim mjestima- kazao je Mijajlović.

image
FOTO: RCUD/DAN PORTAL

Nada se da ćemo savladati sve prepreke i nastaviti da uspješno rade i da se razvijaju, ostajući kao vodeća organizacija u oblasti podvodnog deminiranja.

- Mi služimo građanima i državi Crnoj Gori. Računajte na nas- poručio je Mijajlović svim građanima.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 20:35