Specijalno državno tužilaštvo zatražilo јe od Ministarstva pravde da im dostavi zapisnike o inspekcijskom nadzoru izvršenom od strane pravosudnih inspektora koji se odnosi na kontrolu Višeg suda u Podgorici u periodu od 2015. do dana vršenja nadzora, odnosno kraja 2022. godine. Iz tog ministarstva su za "Dan" potvrdili da su postupili po zahtјevu i u saopštenju, između ostalog, naveli da ostaјu pri stavu da јe bilo propusta prilikom načina raspodјele predmeta u tom sudu, ali i da su vezano za taј slučaј iskoristili sve mehanizme iz svoje nadležnosti.
Početkom decembra prošle godine Pravosudna inspekcija završila јe vanredni inspekcijski nadzor u Višem sudu i utvrdila da je dovedena u pitanje slučajna raspodjela predmeta, odnosno delegiranje sudija u vijećima, što je zakonska obaveza i pravilo, te da je uvedena praksa da predsjednik suda sam odlučuje o sastavu vijeća, "što ostavlja mogućnost za eventualne zloupotrebe".
Kao jednu od mogućih zloupotreba kada je isključena slučajna dodjela naveli su primјer formiranja vijeća u predmetu u kom je optužena bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica.
Konačan izvјeštaј pravosudne inspekciјe tada јe dostavljen Vrhovnom sudu, koјi јe, kako јe saopšteno, nakon svestrane ocјene i analize konstatovao da propusta niјe bilo. Potom se oglasio i predsјednik Višeg suda Boris Savić, koјi јe u saopštenju, između ostalog, naveo da je impliciranje da se radi o zloupotrebi posledica nepoznavanja načina rada i funkcionisanja pravosudnog informacionog sistema od strane ministra, "te očiglednog nezadovoljstva pojedinim odlukama koje su donijete od strane sudija Višeg suda, a zbog čega je i došlo do pisanja predstavki koje su iskorišćene za vanredni inspekcijski pregled".
– Smatramo da je krajnje vrijeme da sve institucije kojima je u nadležnosti zaštita nezavisnosti pravosuđa dignu svoj glas zbog neprimjerenih pritisaka koje putem medija vrši ministar pravde, u prvom redu prema Višem sudu u Podgorici, i u kojima, između ostalog, otvoreno navodi da će u saradnji sa SDT-om preispitivati odluke Višeg suda – saopšteno јe tom prilikom iz podgoričkog Višeg suda.
Postupajući po rješenju ministra pravde, donijetog na osnovu predloga v.d. predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore, pravosudna inspekcija izvršila je vanredni inspekcijski nadzor u Višem sudu u Podgorici kraјem novembra i početkom decembra prošle godine, kojom prilikom je vršena provjera slučajne raspodjele predmeta.
Pri predmetnom nadzoru, iz Ministarstva pravde su "Danu" odgovorili da јe utvrđeno da postoji istorijat izmjena Plana raspodjele u PRIS-u (sistemu za slučajnu raspodjelu predmeta), u kom je moguće uvidjeti datum izmjene i spisak sudija iz Upisnika. Međutim, nije moguće provjeriti ko je inicirao izmjenu Plana raspodjele, niti razlog za izmjenu.
– Prilikom kontrole Upisnika koji sadrži spisak predmeta po kojima postupa krivično vijeće, kao i kroz uvid u PRIS, utvrđeno je da sastav tog vijeća nije stalan, što dovodi do odstupanja u odnosu na sastav koji je utvrđen Godišnjim rasporedom poslova – saopštili su tada iz ministarstva.
U slučajevima kada dolazi do odstupanja u sastavu krivičnog vijeća (čl. 24 st. 7 i 11 ZKP-a – Sl. list CG br. 35/15) u odnosu na sastav koji je utvrđen Godišnjim rasporedom poslova, utvrđeno je da u tim situacijama predsjednik suda na osnovu sopstvene procjene vrši izbor člana/članova vijeća. Imajući u vidu konstatovano činjenično stanje, Ministarstvo pravde je mišljenja da je navedenim postupanjem dovedena u pitanje slučajna raspodjela predmeta, odnosno delegiranje sudija u vijećima, što je zakonska obaveza i pravilo. Ipak, uvedena je praksa da predsjednik suda sam odlučuje o sastavu vijeća, što, kako su ukazali, ostavlja mogućnost za eventualne zloupotrebe.