Специјално државно тужилаштво затражило је од колега у Босни и Херцеговини уступање предмета против никшићког бизнисмена Ранка Радуловића, против којег је у тој држави подигнута оптужница за ратни злочин. Тамошње тужилаштво терети Радуловића за злочине против човјечности почињене током рата над бошњачким цивилним становништвом на подручjу Фоче и околине.
– Специjално државно тужилаштво остварило је комуникациjу са надлежним правосудним органима БиХ ради оцjене о испуњености услова за преузимање кривичног гоњења против Р.Р. – потврдили су "Дану" из тог тужилаштва.
У вријеме рата деведесетих Радуловић је словио за једног од водећих бизнисмена на овим просторима. Босанскохерцеговачке власти су га оптужиле да је у том периоду вршио прогон цивилног становништва бошњачке националности и учествовао у нападу на цивилно становништво и насеља који је резултирао смрћу жртава.
Радуловићу се на терет ставља и да jе учествовао у узимању талаца, као и у противправном, самовољном и неоправданом уништавању имовине у великим размјерама.
– Судjеловао је у противзаконитом затварању цивила, помагао у присиљавању дjевоjака бошњачке националности на сексуални однос или с њим изjедначене сексуалне радње – силовање и починио више пута силовање више жртава – пише у оптужници Тужилаштва БиХ.
Ранко Радуловић се тренутно налази у ЗИКС-у због оптужбе да је формирао криминалну групу која је планирала убиство главног специјалног тужиоца Миливоја Катнића и неколико челних људи црногорске полициjе.
Законски рок у коме би Специjално виjеће Вишег суда у Подгорици коjим предсjедава судиjа Ана Вуковић требало да изрекне првостепену пресуду његовој криминалноj групи истиче средином децембра ове године.
Уколико кривични поступак до тада не буде окончан, што jе потпуно извjесно, имаjући у виду фазу у коjоj се тренутно налази, неколицина окривљених, укључуjући и Радуловића, наћи ће се на слободи jер им притвор по закону мора бити укинут (чл. 179 ст 1 ЗКП-а).
Имаjући у виду да се ради о првостепеном поступку коjи jе у току, ни из СДТ-а ни из Вишег суда ниjесу коментарисали ову могућност, али су потврдили да до тога може доћи.
– Поступак против Р.Р. и других окривљених тренутно се налази у фази доказног поступка и не можемо се изjаснити када ће се окончати – кратко су нам одговорили из подгоричког Вишег суда.
На питање да ли постоjи могућност да се оптуженима укине притвор уколико се не испоштуjе законски рок за доношење првостепене пресуде у том предмету, одговорили су да jе законом прописано да од подизања оптужнице до доношења првостепене пресуде притвор може траjати наjдуже три године и да се не могу изjашњавати да ли ће се у овом предмету то догодити.