/ -/- PHOTO BY KAT J ON UNSPLASH, ILUSTRACIJA
22/09/2021 u 18:20 h
Željka BojanićŽeljka Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Сексуално насиље над дјецом путем телекомуникација све се брже шири

Малољетне жртве ових кривичних дјела често ни саме нијесу свјесне шта им се дешава пошто извршиоци користе њихово повјерење а кривична дјела врше под специфичним околностима

"Балканска собица "... звучи безазлено а заправо се ради о Телеграм групи коју су истражни органије Србије открили а у којој је шерован порнографски садржај малољетника и дјеце. Ова и сличне појаве, у којима су малољетна лица главне жртве, су стиче се утисак све чешће на Балкану...поставља се питање да ли у правном систему има адекватне санкције за оне који су починиоци овог ужасног кривичног дјела. Поред тога, у Црној Гори јуче је ухапшена држављанка Србије која се сумњичи да је хтјела да за брак прода малољетницу...то су само неки у низу од забрињавајућих догађаја  у друштву а у којима су рањиве групе "лака мета". 

Стиче се утисак да се сексуално насиље над дјецом путем телекомуникација све брже шири. То сматра и адвокат Срђан Љешковић.

-Ширење, посједовање, израда, пласирање омогућавање прегледа и приказивање сексуалног насиља над дјецом у ери телекумуникација представља један од најтежих по мени кривичних дјела а како вријеме одмиче технологија напредује незаустављивом брзином бројке ових кривичних дјела ће сигурно и даље расти- казао је у разговору за портал Дан адвокат Срђан Љешковић.

image
- Адвокат Срђан Љешковић

Љешковић додаје да "изазови овога типа који су пред полицијом и тужилаштвом неће се суочавати само са већим бројем случајева већ и са све већом количином података које треба обрадити.

У борби против ових кривичних дјела европске земље имају напеднју стратегију.

-У нашој земљи то још не постоји док у европским земљама постоје софтвери који скенирају слике, видео записе и протоколе разговора на свим друштвеним мрежама који користећи алгоритме скенирају и издвајају оне који би могли бити предмет забрањеног материјала и предмет кривичног гоњења-наводи адвокат Љешковић за портал Дан.

Према његовим ријечима, пракса потврђује да су педофили  готово искључиво мушкарци док је овај  поремећај риједак код жена.

-Ти људи са таквим поремећајем ће увијек скривати такве склоности од најближе околине а за њих ћете сазнати  кад их после мукотрпног рада открију форензичари, или када буду процесуирани. Они се не могу препознати унапријед јер су то углавном пристојни људи, они којима свакодневно кажете добро јутро а они вам са осмјехом одговоре, али који крију мрачну страну своје личности- сматра Љешковић.

Додаје: "Да будем јасан жртава је одувек било и биће их, криминал никада не можете до краја искоријенити  тако и овај вид  криминала када мислите да сте му стали на реп он ће увијек наћи начин да се понови. Ова борба ће трајати вјечно".

Малољетници, који су жртве ових кривичних дјела, због доби и развоја у којем се налазе често нису свјесне да постају "мета"...Није ријетко да су починиоци баш они у које жртве имају повјерење. Такође, пријетње, условљавање и манипулација су оно чиме се педофили користе како би заварали траг.

-Малољетне жртве ових кривичних дјела често ни саме нијесу свјесне шта им се дешава пошто извршиоци користе њихово повјерење а кривична дјела врше под специфичним околностима, најчешће када потпуно задобију повјерење жртве, тако да су врло и тешка за откривање. Извршиоци ових кривичних дјела могу бити и из блиског круга породице, родбине или пријатеља у којој се дијете налази. Починиоци често  се користе  методом , застрашивања,  пријетњом да ће им се нанијети неко зло дјеци блиским особама уколико не пристану на одређене радње, уступке  и сл. Такође се повјерење малољетника ради вршења кривичних дјела стиче и тај начин што се истима посвјећује посебна пажња, користећи ситуације у којима ће се малољетник осјећати  вољено, купујући им разне поклоне да се осјете сигурним и вољеним- детаљно објашњава Љешковић.

Ресоцијализација није дала жељени резултат када су у питању особе које су означене као педофили. Починиоци, према ријечима адвоката, углавном поново ово кривично дјело.

-Ресоцијализација педофила је до сада давала лоше резултате а ријеч је о људима са тешким поремећајима у понашању. Већина педофила и силоватеља, када изађе понови дјело и проценат повратника је код њих већи него код имовинског криминала. Дуго је вођена полемика међу криминолозима како стати на пут таквим људима, да ли их кастрирати хемијски или хируршки а јавни регистар је један од видова заштите и дјеце и родитеља. Свако треба да зна ко је педофил, ко је патолошки тип, тако ће се више водити рачуна и бити на опрезу. Ова информација је један вид заштите. Али морате чувати и поштовати њихова људска права а право питање је коме тај регистар може и треба бити доступан-наводи адвокат.

Љешковић додаје: "Као адвокат залажем се за увођење регистра и вођење пописа педофила али тек након правоснажне пресуде која би морала резутирати и високом изреченом казном".

Судска пракса показала jе да педофили наjчешће познаjу дjецу коjа постану њихове жртве.

-Нема правила о томе ко може бити педофил. Велики број случајеви педофилије је уочљив је и у неким религиозним групама, али су они мање видљиви. На жалост родитељи дјеце жртава често знају да прећуте злочин на начин што не  пријаве злостављање због страха од јавног жигосања и велике срамоте а у неким ситуацијама се и сами осјећају кривим и немоћним. Оно што је познато из судске праксе педофили, најчешће познају дјецу коју злостављају а у ријетким случајевима злостављају насумице дјецу коју сретну случајно, посебно је драматична и монструозна чињеница да постоје и породичне педофилије-објашњава Љешковић.

Оно шта додатно узбуђује педофиле, што им је додатан нагон у извршењу ових кривичних дјела јесте страх дјеце...

-Педофили кроз судску праксу описују сузе, дјечје молбе и страх као додатну дозу сексуалне узбуђености и моћи. За овакве ствари, нема рјешења, јер злостављачи обично, кад буду разоткривени, заврше са неколико година у затвору или, ако судски вјештаци процијене да починилац није психички здрав, бораве у некој од надлежних установа. Нажалост, тамо проведу коју годину, па кад изађу напоље, изнова представљају ходајућу опасност и темпирану бомбу у околини у којој бораве. Распон изречених казне иду од новчане, условне до затворске од неколико мјесеци и максималне од десет год. уколико је наступила смрт или је сексуално искоришћавање вршило више лица. И на том пољу треба нешто мијењати- казао је адвокат.

Љешковић је апелова на друштво да одговорно поступа уколико располаже неким информацијама из ове области а акоје би користиле полицији и надлежнима.

-Као професионалац који се нагледао доста тога у послу којим се бавим и овим путем апелујем на све грађане да се, уколико имају информације о сексуалној злоупотреби малољетника, јаве у најближу станицу полиције и пријаве случај. Не окрећите главу и не ћутите јер се то може десити свакој породици и сваком дјетету. Ако као друштво реагујемо заједнички бар можемо покушати овај вид насиља свести на минимум- поручио је Љешковић.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 08:35