- Što se tiče okvira crnogorskog zakonodavstva, on je nedorečen, i suština nije skidanje same zabrane kao takve, nego motiva za skidanje zabrane - poručuje Sekulović u emisiji “Referat” Gradske RTV.
Postoji čitav jedan period gdje fokus stavljen, kako kaže, na uspostavljanje povjerenja između MUP-a Crne Gore i međunarodnih partnera.
- Tad kreću Sky prepiske i ta kompletna komunikacija da se dostavlja. Nijesam želio da znam što tamo konkretno piše jer sam cijenio da mi, kao ministru unutrašnjih poslova, po zakonu to nije ni pripadalo. Ali načelno, znao sam da u kontinuitetu dolaze ozbiljni materijali, podaci važni za razotkrivanje krivičnih djela unutar samog sistema, između ostalog, i u vrhu policije - objašnjava Sekulović.
Dodaje da je smatra da je potez tad bio na Tužilaštvu.
Da li se Sky komunikacija koju koriste bezbjednosno interesantna lica može koristiti kao dokaz, zavisi od više faktora, smatra kriminolog Velimir Rakoćević.
- Iz ugla krivičnog prava, jedna je stvar da li će se to tretirati kao isprava, a drugo kao dokaz pribavljen putem međunarodne krivično pravne pomoći - objašnjava Rakočević.
Mišljenja da posljednja hapšenja u Crnoj Gori pokazuju duboku pukotinu u pravosudnom sistemu, dok institucije nijesu na visini zadatka.
- U periodu od 2018. do 2020. nijedno lice zakonito nije moglo imati status prikrivenog islednika ili saradnika, jer to nije postojalo u pravnom sistemu - navodi Sekulović.
Institucije nisu na visini zadatka, a to pokazuje veliki broj neriješenjih i zastarjelih slučajeva, upkros dokazima, što je poražavajuće za društvo, zaključuju sagovornici Gradske RTV.