Емануел Гаурини, који је због убиства у Бару осуђен прије десетак дана на казну од 30 година робије , ухапшен је и спорведен у затвор, пишу италијански медији.
-Одредба произилази из пресуде коју је 26.9.2019. изрекао Апелациони суд у Асизу у Таранту, у реформи казне од 24.04.2015., Г.У.П. у суду у Лећеу, након проглашења жалбе од 19.10.2021. од стране Касационог суда неприхватљивом. Ухапшени мушкарац, пребачен је у затвор у Лећеу-наводе тамошњи медији.
Подсјећамо, Касациони суд Италије потврдио је 19. октобра пресуде изречене Емануелу Гауринију, Антонију Епикоку, Марћелу Ћинћинату и Томазу Белфиореу за убиство италијанског држављанина Николаја Липолиса 1998. године које је извршено у Бару. Гуарини и Епикок осуђени су на 30 година затвора, Ћинћинато на 20 а Белфиоре на 11 година робије.
Ово убиство истражни органи Италије везују за обрачунима унутар мафијашке организације ,,Sacra Corona Unita“, из регије Пуља.
Како се наводи, дио оптужених је већ годинама у затвору и њима се у казну рачуна вријеме проведено иза решетака.
Подсјећамо, истражни органи Црне Горе 2015. године саопштили су да је ово убиство, које се догодило на територији Црне Горе, ријешено.
-Кроз међународну полицијску сарадњу, припадници барске криминалистичке полиције и надлежних италијанских полицијских служби, расвијетљено је убиство које је у Бару почињено прије више од 11 година. Због убиства италијанског држављанина Николаја Липолиса, у тој земљи је због овог кривичног дјела ухапшено и оптужено пет италијанских држављана- саопштили је тада, 2015. године, из Управе полиције Црне Горе.
Како је тада саопштено, власник једног приватног имања у једном барском насељу је, 7. октобра 2009. године пријавио Центру безбједности Бар да је на свом плацу примијетио удубљење. Он је тада казао да сумња се ради о мјесту на којем је нешто закопано.
-На лице мјеста су по обавјештењу изашли полицијски службеници, који су по овлашћењу судије Вишег суда у Подгорици извршили увиђај, а о догађају је обавијештен и замјеник Вишег државног тужиоца у Подгорици. Приликом увиђаја пронађен је леш, као и документа која су гласила на име почившег Липолиса. Обдукција је показала да је смрт лица наступила пет или шест година раније, дакле у периоду 2003 – 2004. године, насилним путем – употребом ватреног оружја и подесног средства, којом приликом су констатоване повреде у предјелу главе, грудног коша и лијеве лопатице- саопштили су тада из УП.
У комуникацији НЦБ Интерпола Подгорица и НЦБ Интерпола Рима, потврђена је тада аутентичност докумената и идентитет Липолиса.
-Службеници ЦБ Бар и Сектора криминалистичке полиције су, у сарадњи са судијом Вишег суда у Подгорици а потом по налогу Вишег државног тужилаштва у Подгорици, предузели бројне мјере и радње у циљу расвјетљавања свих околности под којима је дошло до лишавања живота овог лица. Интензивна комуникација и размјена информација се одвијала путем међународне полицијске сарадње са колегама из Италије. На основу полицијско – тужилачких активности на нашој територији, те размијењених информација између наше и италијанске полиције, као и мјера и радњи које су потом службеници полиције Италије предузели на њиховој територији, дошло је до идентификовања и лишења слободе осумњичених лица у Италији- навели су тада након истраге из УПЦГ.
Црногорска Управа полиције добила је те тада обавјештење од надлежних служби Италије, да је надлежни орган у Лећеу оптужио пет италијанских држављана М.Ц. (47), А.Е. (41), Е.Г. (41), Т.Б. (41) и Ђ.Л. (46) из Бриндизија за убиство Николаја Липолиса, почињено у Бару.
-Претходно је надлежни суд у Лећеу, 26. септембра 2013. године, издао налог за лишење слободе више лица у области Бриндизија због криминалног удруживања у склопу криминалне организације под називом ,,Сацра Цорона Унита“, а у склопу овог предмета тада је лишено слободе ових пет лица због сумње да су, између осталог, починили убиство Липолиса у Бару. Поступак против ових лица од стране надлежних судских органа у Италији је у току, а обавијештени смо да је у међувремену једно од оптужених лица добило статус свједока сарадника у поступку- саопштили су тада из УП.
Како је тада речено, Више државно тужилаштво у Подгорици упутило замолницу за пружање међународне правне помоћи надлежним правосудним органима Италије, у циљу размјене информација и достављања потпуних обавјештења о поступању надлежног тужилаштва у Италији у односу на ова лица.