Posmatračka misija Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (PSSE) preporučila je Crnoj Gori da propiše detaljna pravila za ovjeru potpisa podrške za predsjedničke kandidate, kao i da omogući provjeru zakonitosti donacija i korišćenja kredita u kampanji.
To su ključne preporuke Misije koja je pratila predsjedničke izbore u Crnoj Gori, a čiji izvještaj će se naći pred poslanicima Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope u ponedjeljak, 24. aprila. Izvještaj je u skupštinsku proceduru uputuio šef misije Džozef O'Rajli 14.aprila, i objavljen je na sajtu PSSE.
Prema mišljenju članova Misije, Crna Gora treba da odgovori na sve prethodne preporuke Venecijanske komisije i OEBS-a i da izvrši reforme u zakonskom okviru koji reguliše izbore, počevši od izbornog zakona.
- Posebno da se u izborni zakon unese dovoljna regulativa za drugi krug izbora, osnov za poništavanje izbornih rezultata od strane suda, procedure za tabelarni prikaz rezultata i rješavanje izbornih sporova, odgovornost članova izborne komisije za kršenje zakona i kandidata za falsifikovanje potpisa, uz sprečavanje članova Državne izborne komisije da glasaju po političkoj liniji o ključnim odlukama - piše u izvještaju.
Crnoj Gori se predlažem da da preispita uslov stalnog boravka birača ili kandidata i obezbijedi njegova kompatibilnost sa međunarodnim standardima. Takođe, i da obezbijedi stalnu funkcionalnost Ustavnog suda, koji je finalna adresa za žalbe.
- Da propiše detaljna pravila o ovjeri potpisa na listama podrške za predsjedničke kandidate, da preduzme sveobuhvatnu zakonodavnu reformu pravnog okvira za finansiranje kampanje, posebno regulative kampanje u cilju sprečavanja zloupotrebe državnih resursa u svrhe kampanje. Takođe, da omogući provjeru zakonitosti donacija i korišćenja kredita, predviđajući djelotvorne sankcije za kršenje pravila o finansiranju kampanje i efikasan nadzor - naglasili su iz posmatračke Misije PSSE.
Predlaže se i da se povećaju ovlašćenja i sredstva Agenciji za sprečavanje korupcije, ali i da se poboljša zaštita novinara i osigurati nezavisnost medija, kao ključnog elementa za uravnoteženo praćenje izbornih kampanja.
Službenoj Podgorici se preporučuje i da da preduzme konkretne mjere protiv nedovoljne zastupljenosti žena u političkom životu i izbornoj administraciji, da poboljša dostupnost biračkih mjesta za osobe sa invaliditetom, i napokon, da obezbijedi da se svi nedostaci uočeni na dan izbora otklone na odgovarajući način. Ovaj posao, kako su predočili, treba da se obavi u okviru saradnje PSSE sa Crnom Gorom i u bliskoj saradnji sa Venecijanskom komisijom.
Podsjetimo, predsjedničke izbore u Crnoj Gori su uz PSSE pratili i posmatrači OEBS-a i Evropskog parlamenta.