Jogurt je poznat po svojim hranljivim sastojcima kao što su kalijum, fosfor, riboflavin, jod i cink. Međutim, postoji jedan mliječni proizvod koji nadmašuje jogurt u količini probiotika, a to je kefir. Kefir, kao fermentisani mliječni proizvod, ima značajne prednosti za zdravlje. Osim što poboljšava zdravlje crijeva, imunog sistema i digestivnog trakta, kefir ima nizak sadržaj laktoze, antibakterijski efekat i povoljno utiče na nivo holesterola u krvi.
Takođe, doprinosi boljoj kontroli šećera u krvi i djeluje protiv povišenog krvnog pritiska.
Jača kosti
Kefir je bogat kalcijumom i vitaminom K2, koji su ključni za održavanje jakih kostiju i zaštite od preloma. Studija iz 2018. godine otkrila je da je vitamin K2 ključan za formiranje novih kostiju i prevenciju degradacije kostiju, što znatno smanjuje rizik od preloma.
Umiruje sistem organa za varenje
Probiotici prisutni u kefiru umiruju probavne probleme i pomažu u održavanju osjetljive ravnoteže mikroba u crijevima. Nedavne studije su dokazale da konzumacija probiotika može znatno smanjiti simptome gastroezofagealne refluksne bolesti kao što su gorušica, mučnina i bol u stomaku.
Ublažava stres
Konzumacija kefira može imati pozitivan uticaj na smanjenje anksioznosti. Istraživanje objavljeno u časopisu "Molecular Psychiatry" pokazalo je da zdrava ravnoteža crijevnih bakterija podstiče proizvodnju hormona zbog kojih se osjećamo dobro, poput serotonina, što može smanjiti nivo stresa.
Kefir se preporučuje za konzumaciju u većim količinama, gotovo do 1,5 litara dnevno, a lakše se vari od mlijeka, zadržavajući se u želucu kraće vrijeme.