/ -PIXABAY
20/04/2024 u 01:00 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Sedam namirnica koje podstiču razvoj dječjeg mozga

Psihijatar dr Dru Remzi kaže da su namirnice koje djeca konzumiraju jako važne jer su značajne za razvoj mozga, a ono što klinci jedu ima veliki uticaj i na njihovu koncentraciju i kognitivne sposobnosti. Dr Dru Remzi je jedan od autora knjiga „Dijeta sreće" i „Pedeset nijansi kelja".

Kako on kaže, a prenosi Zelena učionica, sledećih sedam namirnica mogu pomoći djeci da budu oštroumnija i mogu povoljno uticati na razvoj dječjeg mozga.

Jaja

Proteini i hranljive materije koje se nalaze u jajima pomažu djeci da se koncentrišu.

Kako servirati:

Umotati pržena jaja u tortilje napravljene od cijelog zrna žitarica, jesti za doručak ili popodnevnu užinu.

"Ovo pakovanje proteina držaće djecu sitom do sledećeg obroka i neće osjećati potrebu za unosom šećera."

Takođe, možete probati sendviče sa salatom od jaja ili punjena jaja.

Grčki jogurt

Masti su bitne za zdravlje mozga. Punomasni grčki jogurt (koji ima više proteina od ostalih jogurta) pomaže moždanim ćelijama da budu u dobroj formi za prijem i slanje informacija.

Kako servirati:

Grčki jogurt sa zanimljivim dodacima – pahuljice sa najmanje tri grama vlakana ili borovnice bogate hranljivim materijama koje su poznate kao polifenoli. Žitarice sa crnom čokoladom su takođe dobra opcija. I one sadrže polifenole. Ovi sastojci održavaju oštroumnost tako što usmjeravaju tok krvi ka mozgu.

Zeleniš

Spanać i kelj su bogati folnom kiselinom i vitaminima i umanjuju šanse demencije koja se može javiti kasnije u životu. Kelj je fenomenalna namirnica, sadrži antioksidanse i ostale materije koje pomažu u stvaranju novih moždanih ćelija.

Kako servirati:

Djecu je obično teško nagovoriti da jedu ovakve namirnice. Zato umjesto uobičajene salate, isprobajte nešto drugačije – izblendajte spanać ili kelj za užinu, dodajte spanać u omlet ili lazanju, napravite čips od kelja ili ga isjecite na kriške, polijte sa malo maslinovog ulja i malo posolite, a zatim pecite.

Riba

Riba je dobar izvor vitamina D i omega-3 kiselina, koji štite od slabljenja mentalnih vještina i slabog pamćenja. Losos, tunjevina i sardina su vrste koje su bogate omega-3 kiselinama.

"Što više unosimo omega-3 kiseline, to će mozak bolje funkcionisati i djeca će moći lakše da se fokusiraju", kaže Boni Tob-Diks, nutricionista, autor knjige "Pročitajte prije nego što pojedete".

Kako servirati:

Grilujte ribu, dodajte kao prilog sos za umakanje, dodajte takose ili napravite sendvič sa tunjevinom.

Orašasti plodovi

Sadrže proteine, esencijalne masne kiseline, vitamine i minerale. Orašasti plodovi mogu poboljšati raspoloženje i smanjiti napetost u nervnom sistemu.

Kako servirati:

Uzmite puter od kikirikija ili možete napraviti puter od sjemenki suncokreta. Sjemenke suncokreta su bogate folnom kiselinom, vitaminom E i selenijumom. Ako dijete ne voli da jede sjemenke zasebno, onda ih pospite po krekerima ili hljebu prije pečenja.

Napravite pesto sos: orašasti plodovi kombinovani sa maslinovim uljem i zelenim povrćem daju veoma zdrav i ukusan sos koji se može poslužiti uz pastu napravljenu od cijelog zrna žitarica.

Ovsena kaša

Proteini i vlakna koja se nalaze u ovsenoj kaši pomažu pri čišćenju krvnih sudova. Jedno istraživanje je pokazalo da su djeca, koja su jela ovsenu kašu sa dodatkom šećera, bolje uradila zadatke memorije od djece koja su jela šećerne žitarice.

Kako servirati:

Dodajte cimet. Istraživanja pokazuju da sastav začina štiti moždane ćelije.

Jabuke i šljive

Jabuke i šljive su veoma korisne i sadrže kvercetin, antioksidans koji se bori protiv slabljenja mentalnih vještina.

Kako servirati:

Oni dobri, značajni sastojci su često u samoj kori voća, pa je zato savjet da kupujete organsko voće, da ga dobro operete i stavite sve u jednu činiju kako bi bilo spremno za jednu brzu užinu, prenosi zadovoljna.hr.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 06:59