Obrazovanju odraslih u Crnoj Gori posljednjih godina poklanja se posebna pažnja sa ciljem razvoja konkurentne tržišne privrede, smanjenja nezaposlenosti i socijalne isključenosti. Stvaranje ambijenta za uključivanje žena u proces cjeloživotnog učenja posebna je tema, s obzirom na podatke iz Strategije obrazovanja odraslih Crne Gore 2015-2025, koju je 2014. godine sačiniolo tadašnje Ministarstvo prosvjete, a u kojoj se navodi “da je u Crnoj Gori više nepismenih žena, nego muškaraca”.
“Stopa nepismenosti kod muškaraca je 0,6 odsto, a kod žena 2,4 odsto. Nepismena žena u prosjeku je stara 66 godina, a nepismeni muškarac u prosjeku ima 44 godine”
Koncept cjeloživotnog obrazovanja temelji se na rješenjima koja se primjenjuju u razvijenom svijetu, prije svega u zemljama Evropske unije. Cjeloživotno učenje se tretira kao ključni činilac i osnovna strategija ekonomsko-socijalnog I individualnog razvoja, kao i jedan od centralnih principa politike EU.
Da li je i koliko vodeće načelo Strategije obrazovanja odraslih uspjelo da u posljednjih deset godina izmijeni ambijent za uključivanje građanki u proces cjeloživotnog učenja? Koliko su žene danas usmjerene na cjeloživotno učenje? Jesu li informisane o programima Centra za stručno obrazovanje?
Pozivamo Vas da popunite anketu i učestvujte u našem istraživanju dijeleći lično iskustvo, opažanje i razmišljanje o ovoj važnoj temi.