Anđela Jakšić Stojanović / - FOTO: MPNI
04/01/2025 u 18:27 h
Natalija MrdakNatalija Mrdak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Jakšić Stojanović za "Dan": Otvorena je Pandorina kutija seksualnog uznemiravanja u školama

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je u 2024. godini procesuiralo pet slučajeva seksualnog uznemiravanja učenika u našim školama, kazala je u intervjuu za "Dan" ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ona je poručila da će snositi odgovornost direktori vaspitno-obrazovnih ustanova koji su u slučajevima seksualnog uznemiravanja učenika u školama napravili propuste, odnosno oni koji kriju te slučajeve od institucija i javnosti.

Jakšić Stojanović je govorila i o aktuelnom problemu falsifikovanih diploma, zbog kojih je ove godine podneseno 38 krivičnih prijava

– Svakodnevno dobijamo nove informacije vezano za slučajeve seksualnog uznemiravanja učenika u školama. Da li je resor prosvjete, od kada ste ga Vi preuzeli, dobio prijave za seksualno uznemiravanje učenika, koje su uputili škole, roditelji ili učenici, a prije nego što su aktuelni slučajevi objavljeni u medijima?

– Smatram da slučajevi seksualnog uznemiravanja i drugih oblika neprimjerenog ponašanja nastavnog osoblja zahtijevaju reakciju i odgovor cjelokupnog društva. Plašim se da je medijski ispraćenim slučajevima takvog ponašanja samo otvorena Pandorina kutija. Isto tako, smatram da o njima treba da se priča jer se radi o našoj djeci koja su povjerena obrazovnom sistemu, a kojoj ovo društvo i institucije sistema moraju obezbijediti zaštitu. Koristim priliku da ohrabrim sve mlade ljude da prijave svaki vid neprimjernog ponašanja, tako pomažu sebi, ali i nama da uradimo sve da oni koji to ne zaslužuju ne budu u učionicama. Takođe, na rukovodećim mjestima neće biti oni koji te probleme rješavaju tako što ih sakrivaju od institucija i javnosti, a odgovorni su za zakonit rad ustanove. Podsjetiću da sam nakon poslednjih izmjena Opšteg zakona o obrazovanju saopštila da će svi direktori biti na svojim pozicijama do kraja mandata, ali to ne znači da direktori javno-obrazovnih ustanova u tom mandatu mogu da prave propuste, nezakonito postupaju, postupaju van ovlašćenja koja su im data zakonom i da za činjenje ili nečinjenje u konkretnim situacijama ne snose odgovornost.

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je u 2024. godini procesuiralo pet slučajeva seksualnog uznemiravanja učenika u našim školama: tri slučaja u Podgorici, jedan u Budvi i jedan u Tuzima. Ministarstvo je o svakom ovom slučaju obavijestilo ODT, Zavod za školstvo i Prosvjetnu inspekciju, kako bi postupili u skladu sa svojim nadležnostima.

Zbog slučajeva koji se odnose na prijavljivanja seksualnog uznemiravanja učenika od strane zaposlenih u obrazovno-vaspitnim ustanovama, a koji su prethodnih dana sa razlogom zabrinuli crnogorsku javnost, MPNI je Zakonom o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, koji će biti upućen Vladi na usvajanje u ovom mjesecu, predvidjelo da se zaposlenom u obrazovno-vaspitnoj ustanovi koji je prijavljen za seksualno uznemiravanje može privremeno zabraniti obavljanje radnih zadataka do okončanja postupka. Važećim zakonskim rješenjem već je predviđeno da u slučajevima kada je nastavnik pravosnažnom presudom osuđen za krivično djelo protiv polne slobode ne može obavljati obrazovno-vaspitni rad. Takođe, uvedene su odredbe koje se odnose na razrješenja direktora javnih ustanova u svim slučajevima kada se i za njih utvrdi da su seksualno uznemiravali učenike ili zaposlene. Osnov za razrješenje direktora javne ustanove biće i u slučaju ako je protiv njega pokrenut postupak za krivično djelo protiv polne slobode. U završnoj fazi su i izmjene Pravilnika o normativima i standardima za sticanje sredstava iz javnih prihoda za ustanove koje realizuju javno važeće obrazovne programe. Ovim izmjenama predviđeno je povećanje broja pedagoga i psihologa, s ciljem jačanja njihove preventivne uloge u borbi protiv svih oblika nasilja.

Uprava za državnu imovinu rješava problem smještaja studenata iz objekta u Donjoj Gorici

Objekat u vlasništvu kompanije "Čelebić" u Donjoj Gorici iznajmljen je do kraja 2024. godine za smještaj studenata. Gdje će oni biti smješteni po isteku zakupa, odnosno da li će zakup biti produžen? Koliko je studenata smješteno u tom objektu?

Vlada Crne Gore je donijela odluku kojom je zadužila Upravu za državnu imovinu da pronađe trajno rješenje za problem nedostajućih kapaciteta za smještaj studenata, u skladu sa svojim nadležnostima. Broj studenata varira iz godine u godinu, zavisno od upisnih rokova, i dugogodišnji problem njihovog smještaja zbog nedovoljnih kapaciteta u postojećim domovima mora se trajno riješiti.

Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje direktorice podgoričke Gimnazije "Slobodan Škerović", jer, kako su zaključili, nije adekvatno reagovala u slučaju seksualnog uznemiravanja bivše učenice od strane bivšeg profesora. Kada ćete donijeti odluku povodom ovog nalaza inspekcije?

Postupak u vezi sa slučajem direktorice Gimnazije "Slobodan Škerović" Podgorica sprovodi se u skladu sa zakonom i nadležnostima Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. To zahtijeva poštovanje procesnih radnji i prava stranaka u postupku u skladu sa Zakonom o upravnom postupku. Postupak je u završnoj fazi, a o daljim aktivnostima javnost će biti blagovremeno obaviještena.

- Koliko je podneseno prijava zbog sumnjivih diploma, a koje su dostavljene na nostrifikaciju, u periodu od novembra 2023.godine do sada, odnosno od kada ste preuzeli resor prosvjete?

Od preuzimanja mandata ministarske prosvjete, nauke i inovacija u novembru 2023. godine do danas potpisala sam ukupno 42 krivične prijave zbog sumnji da se radi o falsifikatima, od čega 38 prijava tokom 2024. godine i jednu prijavu zbog sumnje u falsifikovanje rješenja Ministarstva prosvjete u slučaju zaposlene u Institutu za javno zdravlje.

Podsjetiću da je Vlada prihvatila i inicijativu da se formira Međuresorska radna grupa čiji je zadatak da predloži najbolji model provjere inostranih obrazovnih isprava izdatih na obrazovnim ustanovama u regionu. Model provjere će se odnositi kako na obrazovne isprave izdate na nivou srednjeg obrazovanja, tako i za one izdate u nivou visokog obrazovanja. U rad ove grupe uključeni su predstavnici mnogih državnih institucija, Državnog tužilaštva, Privredne komore, Unije poslodavaca, kao i NVO sektora. Radna grupa je do sada prikupila određene podatke na osnovu kojih će se uraditi detaljna analiza. Podaci se odnose na strukturu diploma zaposlenih u javnom sektoru.

Smatram da je važno da se izradi analiza kako bi se konačno znalo koji obrazovni profili rade u javnom sektoru, kako utiču na sistem obrazovanja i tržišta rada i šta bi u tom pravcu trebalo mijenjati na institucionalnom nivou. Nakon sačinjene analize, izaći ćemo sa konkretnim modalitetima koje ćemo predložiti Vladi za postupanja u budućem period, ali istovremeno zaštititi crnogorski sistem obrazovanja i stvarati pravednije uslove za tržište rada. Radna grupa je u fokus analize stavila i međunarodnu saradnju, tj. komunikaciju sa ustanovama koje se nalaze u zemljama regiona, radi bržeg i objektivnijeg dobijanja neophodnih informacija koje nam mogu poslužiti za dalji rad. Radna grupa je inicirala i izmjene Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i izjednačavanju kvalifikacija. Predlog zakona usvojila je Vlada početkom novembra i sada je u skupštinskoj proceduri. Predloženim izmjenama zakona preciznije se definišu kriterijumi koji su od posebnog značaja za priznavanje inostranih obrazovnih isprava. U tom smislu, precizno se definiše da se u postupku priznavanja isprave obavezno, a ne kao do sada fakultativno, cijene svi propisani kriterijumi za priznavanje.

Među licima obuhvaćenim optužnicom u BiH nema crnogorskih državljana

Nedavno je obustavljeno priznavanje obrazovnih isprava sa jednog broja obrazovnih ustanova iz BiH. Da li imate informacije da li među licima koja su obuhvaćena istragom zbog sumnjivih diploma ima i crnogorskih državljana?

Mi smo putem međunarodne pravne pomoći zatražili i dobili podatke od Državne agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA) krajem oktobra 2024. godine da je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo optužnicu u predmetu koji se odnosi na nezakonito izdavanje visokoškolskih diploma, koju je sud potvrdio. Predmetnim optužnim aktom optuženo je 15 fizičkih i šest pravnih lica, odnosno ustanova visokog obrazovanja sa sjedištem na teritoriji Bosne i Hercegovine. Prema informacijama kojima raspolaže ministarstvo, među fizičkim licima obuhvaćenim optužnim aktom nema državljana Crne Gore.

Vlada Crne Gore je 15. novembra donijela zaključak kojim je zadužila MPNI da, u skladu sa obavještenjem pribavljenim od SIPA, privremeno obustavi priznavanje obrazovnih isprava stečenih na ustanovama visokog obrazovanja u toj državi. Postupak je obustavljen za Nezavisni univerzitet za političke i društvene nauke NUBL i Visoku školu za primijenjene i pravne nauke "Prometej" iz Banjaluke. Priznavanje je obustavljeno i za Victoria International University, Univerzitet V i Visoku školu "Union" iz Mostara, kao i za Internacionalni univerzitet Brčko i Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment PIM Banjaluka.

– Da li nam možete reći sa kojih univerziteta i fakulteta najčešće dolaze falsifikovane diplome?

Mogu reći da smo tokom 2024. godine postupali po podnijetim zahtjevima za priznavanje uz koje su prilagani falsifikati o navodno stečenom obrazovanju kako u regionu, tako i u zemljama Evrope i svijeta. Tako je pet krivičnih prijava podnijeto zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave nivoa osnovnog obrazovanja (Turska), 31 krivična prijava podnijeta je zbog sumnje u falsifikat obrazovnih isprava nivoa srednjeg obrazovanja (8 Srbija, 4 BiH, 14 Turska, 1 Rusija, 2 Albanija, 1 SAD, 1 Austrija) i dvije krivične prijave podnijete su zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave nivoa visokog obrazovanja (Velika Britanija i SAD).

U planu elektronski registar obrazovnih isprava iz inostranstva, ali i polaganje diferencijalnih ispita

​Predlogom zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava propisano je uvođenje elektronskog registra o priznatim ispravama, čime će se znatno unaprijediti i olakšati procedura podnošenja dokumenata za priznavanje, kao i vođenje elektronske baze podnijetih zahtjeva i izdatih rješenja o priznavanju, koju ministarstvo sada ne posjeduje.

Sigurna sam da će se novim zakonskim rješenjima unaprijediti zaštitni mehanizmi, naročito rješenjem koje predviđa obavezno polaganje diferencijalnih ispita u postupku izjednačavanja kvalifikacija. Ovo rješenje je posebno važno u slučajevima izjednačavanja kvalifikacija iz oblasti medicine, a koje su stečene na ustanovama srednjeg i visokog obrazovanja u regionu, a za koje je propisana obaveza izjednačavanja u skladu sa posebnim zakonom.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
04. januar 2025 20:18