Jakšić Stojanović je govorila i o aktuelnom problemu falsifikovanih diploma, zbog kojih je ove godine podneseno 38 krivičnih prijava
– Svakodnevno dobijamo nove informacije vezano za slučajeve seksualnog uznemiravanja učenika u školama. Da li je resor prosvjete, od kada ste ga Vi preuzeli, dobio prijave za seksualno uznemiravanje učenika, koje su uputili škole, roditelji ili učenici, a prije nego što su aktuelni slučajevi objavljeni u medijima?
– Smatram da slučajevi seksualnog uznemiravanja i drugih oblika neprimjerenog ponašanja nastavnog osoblja zahtijevaju reakciju i odgovor cjelokupnog društva. Plašim se da je medijski ispraćenim slučajevima takvog ponašanja samo otvorena Pandorina kutija. Isto tako, smatram da o njima treba da se priča jer se radi o našoj djeci koja su povjerena obrazovnom sistemu, a kojoj ovo društvo i institucije sistema moraju obezbijediti zaštitu. Koristim priliku da ohrabrim sve mlade ljude da prijave svaki vid neprimjernog ponašanja, tako pomažu sebi, ali i nama da uradimo sve da oni koji to ne zaslužuju ne budu u učionicama. Takođe, na rukovodećim mjestima neće biti oni koji te probleme rješavaju tako što ih sakrivaju od institucija i javnosti, a odgovorni su za zakonit rad ustanove. Podsjetiću da sam nakon poslednjih izmjena Opšteg zakona o obrazovanju saopštila da će svi direktori biti na svojim pozicijama do kraja mandata, ali to ne znači da direktori javno-obrazovnih ustanova u tom mandatu mogu da prave propuste, nezakonito postupaju, postupaju van ovlašćenja koja su im data zakonom i da za činjenje ili nečinjenje u konkretnim situacijama ne snose odgovornost.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je u 2024. godini procesuiralo pet slučajeva seksualnog uznemiravanja učenika u našim školama: tri slučaja u Podgorici, jedan u Budvi i jedan u Tuzima. Ministarstvo je o svakom ovom slučaju obavijestilo ODT, Zavod za školstvo i Prosvjetnu inspekciju, kako bi postupili u skladu sa svojim nadležnostima.
Zbog slučajeva koji se odnose na prijavljivanja seksualnog uznemiravanja učenika od strane zaposlenih u obrazovno-vaspitnim ustanovama, a koji su prethodnih dana sa razlogom zabrinuli crnogorsku javnost, MPNI je Zakonom o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, koji će biti upućen Vladi na usvajanje u ovom mjesecu, predvidjelo da se zaposlenom u obrazovno-vaspitnoj ustanovi koji je prijavljen za seksualno uznemiravanje može privremeno zabraniti obavljanje radnih zadataka do okončanja postupka. Važećim zakonskim rješenjem već je predviđeno da u slučajevima kada je nastavnik pravosnažnom presudom osuđen za krivično djelo protiv polne slobode ne može obavljati obrazovno-vaspitni rad. Takođe, uvedene su odredbe koje se odnose na razrješenja direktora javnih ustanova u svim slučajevima kada se i za njih utvrdi da su seksualno uznemiravali učenike ili zaposlene. Osnov za razrješenje direktora javne ustanove biće i u slučaju ako je protiv njega pokrenut postupak za krivično djelo protiv polne slobode. U završnoj fazi su i izmjene Pravilnika o normativima i standardima za sticanje sredstava iz javnih prihoda za ustanove koje realizuju javno važeće obrazovne programe. Ovim izmjenama predviđeno je povećanje broja pedagoga i psihologa, s ciljem jačanja njihove preventivne uloge u borbi protiv svih oblika nasilja.
Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje direktorice podgoričke Gimnazije "Slobodan Škerović", jer, kako su zaključili, nije adekvatno reagovala u slučaju seksualnog uznemiravanja bivše učenice od strane bivšeg profesora. Kada ćete donijeti odluku povodom ovog nalaza inspekcije?
Postupak u vezi sa slučajem direktorice Gimnazije "Slobodan Škerović" Podgorica sprovodi se u skladu sa zakonom i nadležnostima Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. To zahtijeva poštovanje procesnih radnji i prava stranaka u postupku u skladu sa Zakonom o upravnom postupku. Postupak je u završnoj fazi, a o daljim aktivnostima javnost će biti blagovremeno obaviještena.
- Koliko je podneseno prijava zbog sumnjivih diploma, a koje su dostavljene na nostrifikaciju, u periodu od novembra 2023.godine do sada, odnosno od kada ste preuzeli resor prosvjete?
Od preuzimanja mandata ministarske prosvjete, nauke i inovacija u novembru 2023. godine do danas potpisala sam ukupno 42 krivične prijave zbog sumnji da se radi o falsifikatima, od čega 38 prijava tokom 2024. godine i jednu prijavu zbog sumnje u falsifikovanje rješenja Ministarstva prosvjete u slučaju zaposlene u Institutu za javno zdravlje.
Podsjetiću da je Vlada prihvatila i inicijativu da se formira Međuresorska radna grupa čiji je zadatak da predloži najbolji model provjere inostranih obrazovnih isprava izdatih na obrazovnim ustanovama u regionu. Model provjere će se odnositi kako na obrazovne isprave izdate na nivou srednjeg obrazovanja, tako i za one izdate u nivou visokog obrazovanja. U rad ove grupe uključeni su predstavnici mnogih državnih institucija, Državnog tužilaštva, Privredne komore, Unije poslodavaca, kao i NVO sektora. Radna grupa je do sada prikupila određene podatke na osnovu kojih će se uraditi detaljna analiza. Podaci se odnose na strukturu diploma zaposlenih u javnom sektoru.
Smatram da je važno da se izradi analiza kako bi se konačno znalo koji obrazovni profili rade u javnom sektoru, kako utiču na sistem obrazovanja i tržišta rada i šta bi u tom pravcu trebalo mijenjati na institucionalnom nivou. Nakon sačinjene analize, izaći ćemo sa konkretnim modalitetima koje ćemo predložiti Vladi za postupanja u budućem period, ali istovremeno zaštititi crnogorski sistem obrazovanja i stvarati pravednije uslove za tržište rada. Radna grupa je u fokus analize stavila i međunarodnu saradnju, tj. komunikaciju sa ustanovama koje se nalaze u zemljama regiona, radi bržeg i objektivnijeg dobijanja neophodnih informacija koje nam mogu poslužiti za dalji rad. Radna grupa je inicirala i izmjene Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i izjednačavanju kvalifikacija. Predlog zakona usvojila je Vlada početkom novembra i sada je u skupštinskoj proceduri. Predloženim izmjenama zakona preciznije se definišu kriterijumi koji su od posebnog značaja za priznavanje inostranih obrazovnih isprava. U tom smislu, precizno se definiše da se u postupku priznavanja isprave obavezno, a ne kao do sada fakultativno, cijene svi propisani kriterijumi za priznavanje.
– Da li nam možete reći sa kojih univerziteta i fakulteta najčešće dolaze falsifikovane diplome?
Mogu reći da smo tokom 2024. godine postupali po podnijetim zahtjevima za priznavanje uz koje su prilagani falsifikati o navodno stečenom obrazovanju kako u regionu, tako i u zemljama Evrope i svijeta. Tako je pet krivičnih prijava podnijeto zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave nivoa osnovnog obrazovanja (Turska), 31 krivična prijava podnijeta je zbog sumnje u falsifikat obrazovnih isprava nivoa srednjeg obrazovanja (8 Srbija, 4 BiH, 14 Turska, 1 Rusija, 2 Albanija, 1 SAD, 1 Austrija) i dvije krivične prijave podnijete su zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave nivoa visokog obrazovanja (Velika Britanija i SAD).