Дритан Абазовић / - Дритан Абазовић
09/09/2021 u 20:18 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Абазовић: Ако добијемо новог министра Унутрашњих послова, имаћемо и новог премијера

Још један корак унапријед и није немогуће да нећемо имати новог министра унутрашњих послова, али није исто тако могућност да ћемо имати новог премијера. Ја ћу након тога оборити Владу, нагласио је он

Подпредсједник Владе Црне Горе Дритан  Абазовић казао је вечерас у емисији на ТВ Вијести да  "се неће десити промјена у менаџменту Министарства унутрашњих послова, али ако добијемо новог министра Унутрашњих послова добићемо и новог премијера".

-Постигнут је договор са премијером да сјутра биро за оперативну комуникацију засиједа сјутра и једна од тачака биће успостављање комисије од пет чланова која треба да уради анализу координације секотра безбједности односно учествовања свих везано за дешавања на Цетињу. У Бироу су начелник Генераштаба, директор АНБ-а, директор Управе полиције, шеф Сектора за прање новца. Ми ћемо одредити пет особа, те особе требају да буду из различитих институција, али да буду професионалци- рекао је Абазовић

Додаје: "Не разумијем зашто се отворила нова криза власти и то вјероватно није питање за мене"

-Ми смо из ситуације на Цетињу, врло кризној, изашли по мом суду са феноменалним резултатом Управе полициије, менаџемента... Без људских жртава, тешких повреда, уз бројне проблеме који прате тај догађ. Врло сам изненађен јер сам саопштио код вас гостујући саопштио да сам задовољан како се све одвијало и честитао тим људимак оји су руководили акцијама. Тачно је да смо имали различита мишљења, али да идемо у сјечу глава и рушење сектора безбједности који је једини по мом суду дао резултате у претходних годину дана, по мени је изненађујуће- рекао је Абазовић.

Додаје: "Нисам дошао да бих Црну Гору слао у подјеле, већ да дам допринос да се грађани помире. ".

-Рекао сам више пута премијеру и колегама у Влади и понављам да ако се пређе црвена линија, а посљедњим догађајима, мислим да су они то линију нагазили. Још један корак унапријед и није немогуће да нећемо имати новог министра унутрашњих послова, али није исто тако могућност да ћемо имати новог премијера. Ја ћу након тога оборити Владу, престаћу да дајем подршку Влади уколико сматрам да чине нешто што је неправедно-нагласио је он.

Потпредсједник Владе поручио је да се борио "за то да кренемо другачијим путем".

-Обећао сам грађанима да мафија више неће владати државом. Све групације мафије су нападнуте. Обећали смо да ћемо направити експертску владу, направили смо. Тражили су да се одмах гласа Закон о слободи вјероисповијести - испоштовано. Све ствари које су се дешавале, за које сам мислио да су праведне и иза којих стојим, као и за дешавања на Цетињу. За све што мислим да је правда ћу стати иза тога, без обзиора на било коју цијену. Иза ствари које су неправедне нећу стати. Али ово је сада почело да буде индикативно, ако неко мисли да полицијом Црне Горе треба управљати из Београда то се неће десити. Ако неко мисли да полицијом Црне Горе треба да се управља на начин како да остваримо неки политички профит то се неће десити преко мојих леђа- поручио је Абазовић.

Он је казао да се неће десити рушење безбједносног сектора, нити то дозвољава након што је 5. септембра ДПС бачен на кољена, један од представника те партије завршио у затвору а други из ДПС-а се препали да ће тамо завршити. Абазовић је рекао да никаквог државног удара није било. Најмање права да прича о државном удару, како је рекао, има Демократски фронт јер њихове изјаве воде екстремизацији. На питање констатује ли приближавање ДФ и премијера, рекао је да су неки ставови који долазе с обје стране, гдје рачуна и Демократе, потпуно идентични.  Истакао је да се ово што се дешавало на Цетињу припремало дужи период из разних кругова:

-Ја никога не видјех да је спреман да погине за Црну Гору и очување уставног поретка Црне Горе-казао је Абазовић.

Он је рекао да су након феноменалне туристичке сезоне, покушаја да се крене у умањење јавног дуга, дошли у ситуацију да ли ће да почне грађански рат.

-Сектор безбједности је испоручио резултате. Желим да се борим за уставна права грађана. Нападнути су кавчани, шкаљарци, ухапшен Брано Мићуновић, ухапшени бројни људи, кренуто у обрачун са шверцом цигарета, тона и 400 килограма кокаина...-подсјетио је он.

Абазовић је рекао да је првобитни захтјев цркве био да ће током устоличења на Цетињу бити свенародни сабор, али је након више разговора и објашњавања укупне климе, МЦП прихватила корекцију.

-Дошли смо у ситуацију да 300, 400 људи у конвоју одведемо на Цетиње и омогућимо да се безбједно врате. Ствари су се закомпликовале јер је Цетиње забаракадирано 4. септембра-сматра он.

Позвао је  Демократе да су спријечили да се формира Тужилачки савјет и да сносе дио одговорности, наводећи да су знали да ће устоличење, потенцијално критичан догађај, бити 5. септембра. Вицепремијер је одговарајући на питање зашто је полиција дозволила подизање барикада, рекао да се полиција одлучила да веће снаге концентрише око Цетињског манастира.

-Тактички је заузела посјед у петак у јутарњим часовима. Већ су се у суботу ујутру десили први инциденти. Са овг аспекта то је била добра процјена-одговорио је он.

Он је рекао да се против 68 особа воде радње због активног пружања отпора и дешавања на барикадама. Потпредсједник Владе је истакао да су до 12 увече док митрополит није дошао код премијера, имали два сценарија. Први је подразумијевао да 300, 400 људи међу којима и штичене личности буду у Цетињском манастиру и сценарио број два, да им полиција каже да нема услова за то.

-Ја сам заступао да се устоличење одржи, али не по сваку цијену-истакао је он.

Истакао је да је било пријетњи да ће црква опет покренути литије у знак протеста уколико им се не омогући право на устоличење.

-Лако је са Фејсбука правити се генерал. Да смо имали мртвог патријарха, да смо бројали рањене, питали би ме је ли била исправна одлука оваква или онаква. Зато ја стајем иза одлуке министра МУП-а. министар унутрашњих послова на основу процвјене АНБ-а и Управе полиције није желио људе да доводи у ризик и због тога не треба да сноси одговорност-поручио је Абазовић.

Абазовић је казао да су процјене АНБ-а и Управе полиције говориле да устоличење подразумијева високи ризик, да постоје људи који имају ватрено оружје, као и да се дешавања са Цетиња могу прелити и на друге градове. Он је казао да су он и директор Управе полицје Зораном Брђанином причали са митрополитом Јоаникијем у суботу и објаснили му да постоји велики степен опасности и питали га да ли се устоличење може урадити на другом мјесту, мањи број људи.

-Митрополит је рекао да је учинио све што је до њега, да су већ кориговали скуп, да не разумије зашто не идемо и код друге стране и да жели да се устоличи у својој цркви. Стегнуо сам му руку и рекао да је у праву...-каже ААБАЗОВИЋ.

Кад је митроплит Јоаникије у суботу вече разговарао са премијером, Абазовић је рекао да их је премијер позвао и рекао да би било у реду да неколико њих који су потребни за вршење службе оду на Цетиње, али није речено на који начин.

-Ту је био и помоћник Брађанина, Милош Ракоњац. Остали смо нас тројица у једном тренутку. Цијело вријеме полицијом руководи директор-прецизира он.

Истакао је да су потом дошли политичари у Владу, мислећи на представнике ДФ-а и Мома Копривицу из Демократа, а потом и остали помоћници директора полиције. Он је казао да су му Брђанин и помоћници саопштили да уколико би била ријеч о акцији спашавања људског живота не би био проблем да се преузме ризик али да кад је у питању штићена личност, као патријарх, таква личност се мора држати што даље од опасности а не да се уводи у опасност. Истакао је да су помоћници директора Управе полииције рекли да то полиција може извести.

-Ми смо разговарали и у једном тренутку се срели са премијером, који је питао да ли смо при ставу да се то не може извести. Брђанин је рекао "јесмо". Премијер је рекао да иде са патријархом и митрополитом, штитили га или не. Рекао сам да помоћници имају различито мишљење од директора-навео је он.

Он је рекао да не зна зашто је влада саопштила да је полиција интервенисла након што је бачен Молотовљев коктел. Иницијална каписла да полиција одговори, а била је суздржана 30 сати, је како је рекао био тренутак када их је напао Веселин Вељовић. На питање зар Милош Ракоњац и људи који су били "Милови батинаши" кад је пребијан Мијо Мартиновић, а сада их бране, Абазовић је рекао да су то људи који раде по команди.

-Полиција је слична као војна формација. Што очекујете? Промијенила се власт и треба 5.000 полициајаца да замијенимо новима-казао је он.

Вицепремијер је рекао да је за разлику од 2015. године на протестима у Подгорици, на Цетињу није било хамера, ни гажења људи: На питање како се прави барикада са онолико гума и наоружавају људи, а да полиција не дјелује превентивно, он је нагласио да су све предузели да догађај на Цетињу прође на најбољи начин.

-Морамо да омогућимо да људи користе своје слободе. Није држава та која треба да одреди гдје ће се одржати неки вјерски обред, већ да то своје право остварите-казао је он.

На питање да ли Веселина Вељовића нико није хтио да хапси док премијер није то затражио, вицепремијер је одговорио да премијер има право да сугерише.

-Када је Вељовић ударио полицајца, питали смо да ли постоји видео запис. Када смо потврдили његов идентитет, Брђанин је издао налог да се хапси-казао је он и додао да је  било и демонстраната који су давали информације од значаја полицији.

Вицепремијер је рекао да се према налогодавцима врше радње, наводећи да морају имати налог да би се могли обрачунати са криминалним групама, људима који имају огромни капитал. Он је рекао да је добро што је Мило Ђукановић отишао на Цетиње да људи и међународна заједница коначно виде ко је он.

-Он је сад симбол екстремизма, примитивизма и напада на службена лица. Мислим да је то довољно да је препознат тако у другом руху. Има право на наставак политичке борбе, ми имамо права на врешење других радњи које су истражне. Није случај Цетиња најзначајнији случај за њега, то је најбенигнији. Мислим да се каје што је отишао тамо и што се то тако извело. Мислим да је важно правити разлику између скупа 22. августа гдје су људи дошли, окупили се, изнијели захтјеве и мирно се растали и оитшли кућама. И дођађаја гдје су учествовали Вељовић и Ђукановић 4. и 5. септембра гдје имате барикаде, запаљене гуме, употребу ватреног оружја. Ту су два лица сличних захтјева, али два дешавања потпуно која немају везе један са другим-сматра он.

На питање да ли је и предсједник Србије Александар Вучић имао интересовања за дешавања на Цетињу , рекао је да би "свако да лови у мутном".

-Морамо сви да урадимо више за Црну Гору. То се односи и на оне што по сваку цијену желе да се врате на власт, а нису заслужили, а сада траже издајнике због ствари које сами нису завршили за 30 година-сматра он.

Истакао је да Владу одржава ДФ и да је њима попис пресудан, а да је њему приоритет Закон о поријеклу имовине. Потпредсједник Владе је рекао да не зна детаље око уређаја за прислушкивање које је премијер помињао на конференцији за медије.

Одговарајући на питање каква је улога СДТ-а Миловоја Катнића који је рекао да је службено био на Цетињу, Абазовић је рекао да навија да се Тужилачки савјет што прије успостави. Говорећи о одлуци судског вијећа о пуштању Веселина Вељовића, истакао је да постоји проблем који не жели да износи, наводећи "да је направљен утицај на једног човјека који је оштећени". Истакао је да ће бити покренут дисциплински поступак против пилота који су одбили да возе хеликоптер и да су већ суспендовани. Он је казао да је министарка одбране Оливера Ињац била за измјештање устоличења, а директор АНБ Дејан Вукшић је био за акцију.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 13:49