FOTO: PR Centar / - FOTO: PR CENTAR
30/05/2022 u 11:26 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Абазовић: На Самит Отвореног Балкана идем као гост - посматрач, прихватљиво све што води већој регионалној сарадњи

Коментаришући иницијативу Отворени Балкан, он је рекао да је прихватљиво све што води већој регионалној сарадњи

Црногорски премијер Дритан Абазовић је рекао да је од пресудне важности да регион сарађује у учлањењу у Европску унију, наводећи да би на том путу требало да помажемо једни другима, јавља МИНА.

Специјални представник ЕУ Мирослав Лајчак каже да је рат у Украјини вратио процес проширења на политичку агенду, додајући да је то прилика за државе Западног Балкана, али и да је на њима да је искористе.

-На том путу треба да помажемо једни другима. Дуго је регион трпио посљедице неодговорних политика, треба сада да кренемо другачије- рекао је Абазовић.

Дешавања у Украјини су, како је истакао, велики подсјетник за државе Западног Балкана.

-Прошли смо кроз ратове, агресије. Знамо шта значе ратни злочини. Треба да заједнички радимо како бисмо допринијели миру. То је наша обавеза- рекао је Абазовић.

Имена иницијатива небитна

Коментаришући иницијативу Отворени Балкан, он је рекао да је прихватљиво све што води већој регионалној сарадњи.

-Оно што ЕУ тражи од нас је да пошаљемо поруку да можемо око нечега да се договоримо-казао је Абазовић.

Он је рекао да су имена иницијатива небитна, додајући да је боља сарадња, као и већи фокус на економији, нешто што је примарно.

-Наш циљ је чланство у ЕУ. Никаква замјена за то нас не интересује-истакао је Абазовић.

На питање како разумије поруку потпредсједника Владе Рашка Коњевића да не може нити смије преузети било какве обавезе у име државе, Абазовић је казао да је то “дио тактике и договорених порука” које имају за циљ да погоде разне дјелове друштва.

Он је казао да такве изјаве не доживљава као неколегијалне, додајући да ће на састанку у Охриду бити европски комесар за проширење Оливер Вархељи.

Спољну политику води влада

-Не идемо у Охрид да постављамо члана Отвореног Балкана. Идемо као посматрачи, размотрићемо што је добро за земљу, ако се испостави да јесте добро немам ништа против да се прикључимо иницијативи-рекао је Абазовић.

На питање да ли ће за прикључивање иницијативи Опен Балкан тражити подршку Демократског фронта, ако је не буде имао од својих коалиционих партнера, Абазовић је одговорио да му не треба никаква посебна подршка.

-Спољну политику води влада. Парламент може да користи своје механизме који су легални и легитимни- рекао је Абазовић.

Рат у Украјини вратио је процес проширења на политичку агенду, казао је специјални представник Европске уније (ЕУ) Мирослав Лајчак, додајући да је то прилика за државе Западног Балкана, али и да је на њима да је искористе.

Лајчак: Регион није сам

Лајчак је, на конференцији за новинаре уочи Самита за демократију у југоисточној Европи (СЕЕ ДЕМ), навео да је рат промијенио све и донио посљедице са којима се сви морају суочити.

-Регион није сам. ЕУ је са вама и помаже вам да превазиђете посљедице рата, било да је ријеч о економији или социјалном утицају. Имамо план како да помогнемо земљама Западног Балкана”-рекао је Лајчак.

Он је казао да је рат у Украјини, иако је трагичан, процес проширења ставио поново на политичку агенду.

-Проширење је базирано на заједничким вриједностима, а битно је да земље региона те заједничке вриједности демонстрирају. Регион не може да чека, то нам је јасно- поручио је Лајчак

Једини одгвор, како је додао, јесте да се убрза процес интеграција.

Подршка свакој инклузивној иницијативи

-Ова трагедија је и прилика за регион, али зависи и од држава да ли ће искориситит ту прилику- рекао је Лајчак.

Упитан да прокоментарше иницијативу Отворени Балкан, он је казао да ЕУ подржава сваку иницијативу која је инклузивна и која се базира на европским нормама и вриједнсотима.

-Треба да се убрза процес формирања заједничког регионалног тржишта. Наравно желимо да функционишу и постојеће иницијативе-рекао је Лајчак.

Замјеник премијера Сјеверне Македоније Бојан Маричић казао је да је руска агресија све ставила у позицију да заузму став у погледу онога што се десило и што се дешава у Украјини.

-То је морални избор. Али ово је прилика да ЕУ реетаблира политику ка Украјини и земљама Источне Европе, да се отвори за сарадњу са њима- рекао је Маричић.

Западни Балкан предуго ван ЕУ

Он је оцијенио да су дешавања у Украјини упозорење једнако за земље Западног Балкана и ЕУ.

-Западни Балкан је био предуго ван ЕУ, у соби за чекање- навео је Маричић.

Специјални изасланик Велике Британије за Западни Балкан Стјуарт Пич је рекао да су се ствари промијениле, након напада Русије на Украјину.

-Уједињено Краљевство стоји уз Вас. Морамо да будемо храбрији, да живимо вриједности не да о њима причамо. Нико не може да буде миран, док Руси окупирају Украјину- поручио је Пич.

Он је казао да је украјински рат подсјетио на значај колективне безбједоности, као и владавине права.

-Знамо да Руси желе да праве проблеме у региону. Уједињено Краљевство је уз вас на вашем путовању- поручио је Пич.

Предсједница Косова Вјоса Османи навела је да се, након почетка рата у Украјини, мора послати порука Русији, али и “онима који су уз Русију”.

Косово осуђује рат у Украјини

-Косово снажно осуђује рат у Украјини и показује солидарност са људима у Украјини. Још једном као на Балкану деведесетих, мир ће пробиједити- поручила је Османи.

Она је навела да је битно да се Западни Балкан у потпуности усагласи са санкцијама Европске уније.

Како је додала, до сада су Црна Гора, Косово и још неке државе у региону, биле међу првима које су увеле те санкције.

-Не сви, нажалост. Зато још једном позивам ЕУ да пошаље веома јасан сигнал онима који не осуђују и који помажу или јој дају вјештачко дисање-поручила је Османи.

Упитана да прокоментарише споразум о демаркацији Црне Горе, она је подсјетила да је косовски парламент ратификовао три документа из тог споразума.

-Зато вјерујем шта год је ратитфиковано у нашем парламенту представља пут ка напријед. То значи да, у овом тренутку, ово не треба да буде питање за политичаре. Не треба да политичари причају о нечем што су расправили експерти- рекла је Османи.

Она је казала да треба створити заједнички технички комитет, који ће поставити границе на основу заједничке експертизе око које ће се усагласити.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 12:15