Угледни београдски аналитичар Александар Апостоловски сматра да инцијатива Отворени Балкан може помоћи земљама Западног Балкана нарочито екс-југословенским државама да изађу из ратног лавиринта у којем су заглављене од краја деведесетих година прошлог вијека.
Он каже да је то прије свега економска иницијатива која има подршку Америке и ужива подршку актуелне администрације иако је покренута у вријеме мандата Доналда Трампа.
– Ова иницијатива се заснива на економским основама и неопходно је да у њу уђу још и Црна Гора и Босна и Херцеговина како би се регион комплетирао на економској основи, јер ништа нема снагу да уједини људе и државе као што може новац – каже Апостоловски за "Дан" и додаје да је "идеја – боље да Балкан уједињује новац него проливање крви".
Указује на чињеницу "да би се уласком Црне Горе и БиХ, подразумевају се и приштинске институције и Косово – створила економска унија у којој би (на њеном простору) живјели сви Албанци, сви Сјеверномакедонци, сви Бошњаци, сви Црногорци и сви Срби".
Констатује да су "противници Отвореног Балкана националнисти и шовинисти са свих страна и говоре да је то пројекат `Велике Србије` и да је Александар Вучић један од иницијатора".
– Поставља се питање – ако је то пројекат "Велике Србије", откуда ту Албанија – додао је Апостоловски.
Апостоловски је сагласан да је Отворени Балкан начин да се питање Косова, које годинама блокира односе међу земљама Западног Балкана, релативизира и да ће та иницијатива уз јаку подршку западних центара моћи гарантовати стабилност Западног Балкана.
– То је идеја. Курти је назвао тај пројекат Четврта Југославија и јасно саопштава да јој се противи, дакле он се противи свакој врсти природне и људске сарадње земаља које су већ у Отвореном Балкану, што многима уопште не смета јер подсјећа на вријеме када смо били паметни и могли да живимо заједно – навео је Апостоловски.
Поставља питање "ко би имао нешто против тога с обзиром на замор Европске уније у проширењу о коме говори нарочито француски предсједник Макрон и зар није боље да тај међупростор или вакуум до пријема у ЕУ посветимо међусобној регионалној сарадњи и оплођавању капитала него да стално говоримо о сукобима, ратовима и несрећама".
– Врло је важно да дио Отвореног Балкана буду и Црна Гора и Босна и Херцеговина јер би се тиме ралитивизовале вјештачки створене тензије након избора и тиме би се Црна Гора прикључила као њен природни и пожељни члан – казао је Апостоловски.
– Свака добра иницијатива враћа Балкан у игру, али не као буре барута него као златну полугу. Зашто би овај регион увијек био омражен и толико стигматизован, зар није боље да се ствара економски савез који ће донијети добро свим грађанима – истакао је Апостоловски.
Подсјећа да је Европска унија настала као економски савез "па видимо у шта је прерасла".
– Зашто се не би сви ови људи који живе у земљама Западног Балкана неоправдано изопштеног из Европске уније окренули себи и посветили развоју умјесто ратовању? Не заборавимо да ове земље имају више од 12 милиона становника, а када се прикључе још Црна Гора и Босна и Херцеговина, имаћемо солидно тржиште и простор који ће доказати да су ови народи много зрелији него што то многи у свијету мисле – поручио је Апостоловски.