Oni su kazali da je na 97. plenarnoj sjednici GRECO, održanoj od 17. do 21. juna u Strazburu usvojen Izvještaj o usaglašenosti za Crnu Goru u okviru petog kruga evaluacije, na temu „Prevencija korupcije u odnosu na najviše nivoe izvršne vlasti i policiju“.
Tom prilikom, kako se dodaje, razmatrane su preporuke u Izvještaju o evaluaciji za Crnu Goru u okviru pete evaluacione runde, koji je usvojen 17. juna 2022. godine.
Predstavnici Crne Gore istakli su napore i aktivnosti koje su u prethodnih 18 mjeseci preduzele ASK, Vlada i Skupština, kako bi se dalje unaprijedio institucionalni i zakonodavni okvir, kao i praksa u odnosu na najviše nivoe izvršne vlasti i policiju.
Izvještajem o usaglašenosti GRECO je, kako se navodi, odao priznanje sprovedenim i započetim aktivnostima usmjerenim ka daljoj implementaciji datih preporuka.
- Što je dobar signal za Crnu Goru i zeleno svijetlo za nastavak daljih reformi ka ispunjavanju standarda i uvođenju praksi koje će Crnu Goru približiti članstvu u Evropskoj uniji, dodaje se u saopštenju.
Navodi se da će izvještaj biti dostupan javnosti nakon što Vlada sprovede proceduru za autorizaciju i objavljivanje.
Iz ASK-a su podsjetili da su oni nacionalni koordinator za ispunjavanje svih obaveza koje proističu iz članstva Crne Gore u GRECO.
Dodaje se da je GRECO osnovan 1999. godine, broji 50 zemalja članica i predstavlja najznačajniji mehanizam za ocjenu primjene antikorupcijskih standarda Savjeta Evrope, a Crna Gora je članica od 2006.
Pojašnjava se da mehanizam evaluacije koji sprovodi GRECO pomaže da se identifikuju nedostaci u nacionalnim antikorupcijskim politikama, predviđajući neophodne zakonodavne, institucionalne i praktične reforme.
Navodi se da se GRECO sistem monitoringa sastoji od dvije faze: evaluacione procedure, koja rezultira Izvještajem sa preporukama za dalje sprovođenje, i ocjenjivanja, koje podrazumijeva ocjenu preduzetih mjera za sprovođenje utvrđenih preporuka.
U delegaciji Crne Gore bili su vršilac dužnosti pomoćnika direktorice ASK-a Boris Vukašinović, generalna direktorica u Ministarstvu javne uprave (MJU) Enesa Hasanagić Katana i sekretarka MJU Ljubica Popović.
U delegaciji su bili i savjetnica generalnog sekretara Vlade Nina Vujović, samostalna savjetnica u Ministarstvu pravde Ivona Đurašković Pašić i samostalna savjetnica u Ministarstvu unutrašnjih poslova Larisa Dervišević.