Агенција за спречавање корупције (АСК) ни након више од годину и по дана од пресуде Управног суда није донијела одлуке у односу на предсједника државе Мила Ђукановића иако им је суд дао рок да то ураде за 30 дана. Наиме, Управни суд jе у септембру и децембру 2020. године донио двиjе пресуде коjе су се односиле на путовање предсjедника Ђукановића и посланика Бранимира Гвозденовића у Дубаи, те чињеницу да ниjедан од њих ниjе приjавио веома скупо путовање као поклон од Душка Кнежевића. У jануару 2021. Управни суд jе донио пресуду да се АСК морала бавити имовином Мила Ђукановића у никшићком селу Кочани, а у фебруару и пресуду коjом се поништава одлука АСК у случаjу неприjављених трошкова љетовања Бранимира Гвозденовића у Сен Тропеу.
У међувремену, АСК је у случају нове владе донијела одлуке којима је утврдила да је већина министара прекршила закон или угрозила јавни интерес. Због тога што ниjесу приjавили све приходе и имовину, АСК је утврдила да су премиjер Здравко Кривокапић и већина његових министара прекршили Закон о спречавању корупциjе. Агенциjа jе издала прекршаjне налоге коjима су jавни функционери Младен Боjанић, Jелена Боровинић Боjовић, Оливера Ињац, Jаков Милатовић, Ђорђе Радуловић, Тамара Срзентић, Ратко Митровић и Кривокапић кажњени новчаним казнама у износу од по 500 еура. На мети су биле и одлуке Министарства финансија и социјалног старања, на чијем је челу Милојко Спајић, а против бившег министар правде Владимира Лепосавића је покренут поступак и утврђено угрожавање јавног интереса због изјаве током интервјуа.
У АСК за "Дан" кажу да не пазе на предсједника и не одуговлаче са доношењем одлука да ли је прекршио или не Закон о спречавању корупције, већ наводе да је Влада крива због тога јер им није дозволила запошљавање службеника који би радили на управним поступцима.
– Као што смо у обраћањима jавности више пута истицали, у Одсjеку за покретање управних, прекршаjних поступака и поступање по захтjевима за слободан приступ информациjама Агенциjе за спречавање корупциjе, у претежном диjелу прошле и ове године, на управним поступцима био jе ангажован само jедан службеник. То jе последица односа извршне власти према Агенциjи, коjи се, између осталог, испољава кроз опструкциjу запошљавања нових кадрова – наводе у АСК на чијем је челу Јелена Перовић.
Истичу да "обим посла може да предочи податак да jе у раду око 400 управних поступака".
– Било да су у питању предсjедник државе или Владе Црне Горе, министри, посланици, судиjе или тужиоци, свим тим предметима Агенциjа приступа са истим нивоом озбиљности, ажурности и професионалности, поступаjући неселективно и на темељу закона. У поступцима коjи се воде против jавног функционера Мила Ђукановића, Агенциjа jе предузела све законом предвиђене процесне радње. Како jе, углавном, риjеч о догађаjима везаним за период од приjе пет до десет година, прибављање доказа jе отежано, што jе jедини разлог због кога jош ниjесу окончани ти предмети – тврде у АСК.
На питање да ли оволико чекање на одлуку у случаjу Ђукановића, у односу на неке друге функционере, ипак представља доказ да АСК пази на предсjедника и у његовом случаjу поступа пристрасно, у тој институцији одговарају одрично.
– Агенциjа за спречавање корупциjе, чиjу су реформску ориjентациjу и значаjан искорак у резултатима препознали и кључни међународни партнери, у првом реду Европска комисиjа, "пази", да искористимо израз из Вашег питања, искључиво на jавни интерес, владавину права и примjену законских прописа – наводе у АСК.
НВО МАНС је још у јуну прошле године указала да одлуке у случају Ђукановића касне, због чега су Савjет АСК позвали да покрене процедуру за разрjешење директорице Jелене Перовић "због резултата коjи у континуитету обесмишљаваjу антикорупциjске реформе, а поjединцима из претходне власти и даље обезбjеђуjу избjегавање одговорности за кршење закона".