Pošto je u medijima prošle sedmice objavljen DRI izvještaj Uprave za sport i mlade, reagovao je bivši v.d. direktora Uprave Marko Begović, poručujući tužilačkim organima, Vladi Crne Gore i Odboru za prosvjetu da preuzmu odgovornost.
Kako je poručio, u Crnoj Gori vlada strah od pojedinaca koji zavise samo od sopstvenog rada, jer "takav čovjek može raditi u svom i interesu crnogorskog društva".
- Prema tome, kako nikada nijesam zavisio od društveno-političke zbilje, neću dozvoliti da budem dio blata partitokratije, nesposobnjakovića i onih koji djeluju na štetu interesa naše države. Sljedstveno navedenom, nastaviću odlučno da se suprotstavljam pomenutim negativnim tendencijama, koje imaju za cilj očuvanje partijskog monopola, ali i dalje iseljavanje svih onih koji razmišljaju svojom glavom. Ljekovito je - kazao je Begović.
Saopštenje Begovića prenosimo integralno:
U skladu sa Izvještajem o reviziji godišnjeg finansijskog izvještaja Uprave za sport i mlade za 2021. godinu (DRI br. 02-035/23-81/3), koristim priliku da vam ukažem na sljedeće nedostatnosti i to taksativno.
U odnosu na nalaz 1, uz saglasnost nadzornog organa, tadašnjeg Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta i pozitivnog mišljenja Ministarstva finansija, Uprava za sport i mlade je postupila po Zaključku Vlade Crne Gore. S tim u vezi, napominjem da se ne radi se o raspodjeli sredstava, već strateškom projektu Uprave za sport i mlade na osnovu Zakona o mladima, Strategije za mlade i okvira za mlade Evropske unije za 2022. godinu.
U odnosu na sve prethodne slične postupke, primijenjen je ISO 21500 međunarodni standard i to, formiranjem Komisije za praćenje i kontrolu projekta uz principe pune depolitizacije i profesionalizacije. Saobrazno izloženom, Uprava za sport i mlade je postupila u skladu sa Zaključkom Vlade Crne Gore i sa važećim procedurama, a za iste se možete obratiti Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta kao nadzornom organu i
Ministarstvu finansija, kao organu državne uprave koji je donio pozitivno mišljenje, pa na koncu i samoj Vladi Crne Gore.
Podsjetio bih vas da ste u izvještaju DRI br. 40113/19-022-16/22 iz 2019. godine, jasno naznačili da je subjekt revizije citiram „postupio u skladu sa Zaključkom Vlade“. Kada već govorimo o tom izvještaju iz 2019. godine, zaboravili ste da ukažete subjektu revizije, da je suprotno Planu optimizacije 2018-2020, donio Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji sa preko tri puta više izvršilačkih pozicija, iako je djelokrug rada shodno tada važećoj Uredbi o organizaciji i načinu rada državne uprave kao i propisima koji uređuju upravne oblasti, nijesu mijenjani, tj. nadležnosti nijesu proširivane i predviđao svega 12 izvršilaca.
Takođe, propustili ste da konstatujete da je za izvještajni period, više stotina upravnih akata potpisalo neovlašćeno liceDocuSign Envelope ID: B0741292-1F8A-4C58-8B60-6C7499BAC671 (pogledati presudu Vrhovnog suda kao što slijedi). Revizija nije ni notirala da su politički eksponirana lica u ovom javnopravnom organu preko Komisije za stambena pitanja dobila preko tridesetak hiljada eura sa simboličnom otplatom, iako svi imaju riješena stambena pitanja i višestruka primanja u odnosu na prosječna primanja u Crnoj Gori.
No, ovo nije prvi put da je DRI propustio da uzme u obzir specifičnosti pravnog lica i da do krajasprovede profesionalan i nepristrasan postupak. Naime, izvještajem DRI br. 40113/17-021-616/16, nijeste konstatovali da je subjekt revizije, suprotno zakonu, prijavio smještaj sportista kao trošak iako organizator Olimpijskih igara, imajući u vidu da odnos između nacionalnog i međunarodnog autoriteta, pokriva troškove smještaja sportista i delegacije.
Takođe, nijeste konstatovali da organizator Olimpijskih igara pokriva 80% iznosa putnih troškova. I ovo nije prvi put, a DRI je propustio da sprovede specifičnu reviziju u odnosu na prirodu posla i funkcionisanja sportskog pokreta. Podsjećam da se ovdje radi o više stotina hiljada evra kroz najmanje tri olimpijska ciklusa. S druge strane, i prošle godine je taj prethodno pomenuti subjekt revizije, takođe zatražio predlogom programa da država plati troškove smještaja sportista, ali ta sredstva nije dobio. Da zaključim u odnosu na ovu stvar, kako se radi o propustima u dužem vremenskom periodu, predlažem da unutar DRI sprovedete ozbiljnu reviziju, ali i uključite nadležne organe koji bi ispitali rad i funkcionisanje, a sve sa ciljem potrebe da institucije rade u interesu crnogorskog društva i države Crne Gore.
U odnosu na nalaz 2, skrećem pažnju da sam po imenovanju krajem septembra 2021. godine, utvrdio da se u voznom parku Uprave za sport i mlade nalazi šest automobila. Pritom, da jedan dio istih koriste pojedinci bez odgovarajućeg ovlašćenja. Imajući u vidu namjeru da racionalizujem potrošnju kao i ukupan sistem funkcionisanja, a sve u skladu sa standardima pristojnih društava kojima stremimo (države Evropske unije), uz konsultaciju sa nadzornim i nadležnim organima državne uprave, donio sam odluku da Uprava za sport i mlade zadrži dva automobila za nesmetano obavljanje poslova. Ovaj postupak je, razumije se, pratila odgovarajuća dokumentacija.
U odnosu na nalaz 7, podsjećam vas da se izvještajni period odnosi za 2021. godinu, a u vašem izvještaju je uključeno imenovanje od 31. marta, 2022. godine (br. 04-4536/2). Ovom prilikom želim da vam skrenem pažnju da je po isteku mandata u 2021. godini, moj prethodnik nastavio daDocuSign Envelope ID: B0741292-1F8A-4C58-8B60-6C7499BAC671 obavlja funkciju do sredine septembra iste godine i to nesmetano. Skoro nevjerovatno, ali ovim izvještajem su izostavljene sve ključne aktivnosti u prvih deset mjeseci, uključujući i konkurs za raspodjelu sredstava za sprovođenje programa sportskih organizacija za 2021. godinu (Odluka Uprave za sport i mlade br. 01-105-614/21-1142-4). Naime, iako je tada važećim Zakonom o sportu, previđeno da Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, (a ne Uprava za sport i mlade), donosi odluku o dodjeli sredstava, konkurs je sproveden na potpuno suprotan način tada važećih odredaba lex specialis.
Tom prilikom, ne samo da je podijeljen višemilionski iznos, već su i organizacije za koje je utvrđeno da u prethodnom periodu nijesu namjenski utrošili sredstva poreskih obveznika kao i sportska organizacija za koju su Upravni i Vrhovni sud pola godine prije samog konkursa, donijeli presudu, da je osnovan u suprotnosti sa Zakonom o sportu, dobile značajna finansijska sredstva (pogledati: dopis br. 01-833 od 18.04.2017. godine i presude Upravnog suda U. broj 845/19 i Vrhovnog suda V. br. 1546/19).
Na koncu, kako znam da u DRI rade pojedinci sa izraženim lokalnim akademskim statusom, želim da vjerujem da će akademski integritet prevladati i rezultirati jednim nepristrasnim i profesionalnim izvještajem, kako bi crnogorski narod napokon počeo da vjeruje u institucije koje plaća.