Ističe se da je od formiranja u oktobru 2023. Vlada djelovala u generalno stabilnom političkom okruženju, sa manjom polarizacijom u poređenju sa prethodnim godinama.
Međutim, kako se navodi, zemlja i njene institucije su krhke i ranjive na političku krizu i potencijalne institucionalne blokade.
U izvještaju se navodi i da su izbori održani u pet opština, je da izborni okvir zahtijeva sveobuhvatnu reviziju.
- Dok je sprovođenje izbora u cjelini uglavnom zadovoljavajuće, pravni okvir zahtijeva sveobuhvatnu reformu i usklađivanje sa pravom EU izbornog zakonodavstva. Većina preporuka OSCE/ODIHR-a na čekanju je i nije adresirana. Crna Gora treba dalje da teži usklađivanju svojih izbornih procesa sa najvišim demokratskim standardima - ističe se u izvještaju, prenosi RTCG.
Naglašava se i da je Parlament radio redovno, uglavnom uz konsenzus o ključnim pitanjima vezanim za EU.
- Parlament može da sprovodi svoja ovlašćenja na uglavnom zadovoljavajući način. Uprkos stalnoj fragmentaciji parlamentarnog pejzaža, većina je konstituisana od oktobra 2023. godine, čime je okončan produženi period političke nestabilnosti. Konsenzus o ključnim reformama vezanim za pridruživanje EU proširen je na oba kraja političkog spektra i zakonodavstvo koje se odnosi na EU usvojeno je jednoglasno u Parlamentu. Međutim, tenzije i međuetnička polarizacija su se ponovo pojavile, što je negativno uticalo na političku stabilnost. Tokom ljeta 2024. godine, Skupština je preduzela neke ishitrene zakonodavne inicijative i nije primijenila neophodne principe transparentnosti - navodi se u dokumentu.
Dalje se ističe da je Crna Gora aktivno uključena u implementaciju novog plana rasta za Zapadni Balkan.
Dobar napredak u Poglavlju 23
Crna Gora ostaje umjereno spremna za primjenu pravnih tekovina EU i evropskih standarda u ovoj oblasti i ukupno je postigla dobar napredak.
- Dobar napredak je postignut u pogledu reforme pravosuđa, borbe protiv korupcije, slobode izražavanja i slobode medija, uz suštinske reforme zakonodavnog i strateškog okvira. U junu 2024. godine, Evropska komisija je u svom izvještaju o privremenim mjerilima ocijenila da je Crna Gora ispunila privremene standarde za poglavlje 23, a samim tim i postavljena su završna mjerila za poglavlje 23 - ističe se u Izvještaju.
U dijelu koji se odnosi na funkcionisanje pravosuđa navodi se da je crnogorski pravosudni sistem umjereno pripremljen i dobro je napredovao u ključnim reformama pravosuđa i prošlogodišnjim preporukama.
- Uspostavljen je novi strateški okvir, a usvojene su suštinske izmjene i dopune Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, Zakon o državnom tužilaštvu i Zakon o specijalnom državnom tužilaštvu u cilju njihovog usklađivanja sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima, na osnovu preporuka Evropske i Venecijanske komisije - dodaje se u dokumentu.
Dalji napori će, kako se konstatuje, biti potrebni kako bi se osigurao nastavak njihovog usklađivanja.
Crna Gora bi u narednoj godini trebalo da ispuni preprouke koje se tiču imenovanja stalnog predsjednika Vrhovnog suda, kao i imenovanja na drugim visokim pravosudnim funkcijama, "kroz transparentnu proceduru zasnovanu na zaslugama, kako bi se obezbijedilo pravilno funkcionisanje i odgovornost pravosudnog sistema", ističe se u dokumentu.
Sloboda izražavanja – dobar napredak
Crna Gora ima pluralističko medijsko okruženje i nalazi se između određenog nivoa pripremljenosti i umjerenog nivoa pripremljenosti u oblasti slobode izražavanja, navodi se u Izvještaju o napretku.
Sveukupno gledano, u izvještajnom periodu je postignut dobar napredak, posebno usvajanjem paketa medijskih zakona - novi Zakon o medijima, novi Zakon o audiovizuelnim medijskim servisima i novi Zakon o javnom RTV servisu RTCG u skladu sa pravnim tekovinama EU, i evropskim standardima, što bila je ključna preporuka prošlogodišnjeg izvještaja.
Preporuke Komisije iz prošle godine u velikoj mjeri su sprovedene.
U narednoj godini Crna Gora posebno treba da radi na zaštiti novinara od svih oblika nasilja, uz davanje prioriteta istragama i sudskom praćenju u ključnim slučajevima starih napada na novinare. Takođe, potrebno je obezbijediti dosljednu primjenu svih propisa u vezi sa medijima i održavati politiku nulte tolerancije na bilo koji oblik pritiska ili uznemiravanja novinara, uključujući i javne zvaničnike.
Naglašava se i važnost zaštite od bilo kakvog oblika neprikladnog uticaja na uređivačku, institucionalnu ili finansijsku nezavisnost javnog emitera RTCG, „koji treba da bude u potpunosti u skladu sa zakonom i sa najvišim standardima profesionalnog integriteta i odgovornosti“.
Poglavlje 24: Pravda, sloboda i bezbjednost
Crna Gora ima između umjerenog i dobrog nivoa pripremljenosti u oblasti pravde, slobode i bezbjednosti.
- Crna Gora je postigla dobar napredak u borbi protiv organizovanog kriminala i upravljanju migracijama i azilom - navodi se u izvještaju.
U narednoj godini Crna Gora bi posebno trebalo da poveća efikasnost krivičnog gonjenja/presuđivanja u teškim slučajevima i slučajevima organizovanog kriminala, posebno u slučajevima pranja novca.
Komisija očekuje i da se zemlja pozabavi dugotrajnošću suđenja i čestim odgađanjima u slučajevima organizovanog kriminala.