У новој 2022. години очекујем да дође до пријеко потребног дијалога парламентарне већине и да у том дијалогу покажемо да смо дорасли овоме што су нам грађани Црне Горе дали на чување – политичке слободе и наде у боље сутра, казао је у разговору за "Дан" посланик Уједињене Црне Горе (УЦГ) Владимир Добричанин.
Навео је да је претходна година прошла у политичком сазријевању, али из дана у дан доказују да је то један динамичан и дуготрајан процес.
– Још увијек нисмо преломили да се понекад општи интерес и наш ускостраначки интерес не поклапају у потпуности и да је постизање компромиса неопходно како бисмо напредовали као друштво. Пуно је тешких ријечи изречено које су нанијеле велику политичку штету свима, а првенствено онима који су их упутили. Ми из Уједињене Црне Горе од почетка покушавамо да укажемо да је дијалог унутар парламентарне већине неопходан како бисмо тај исти компромис постигли са што већим консензусом. Након тога, треба приступити преговорима са партијама мањина како би се и оне укључиле, али та воља мора постојати обострано уз одређене предуслове које смо већ представили – рекао је Добричанин.
Према његовим ријечима, лоша комуникација између Владе и парламентарне већине јесте један од елемената који је не само обиљежио годину за нама, већ је и углавном био главни узрок неспоразума који су условљавали наставак и продубљивање политичке кризе. Додаје да наду дају нови Тужилачки савјет, усвајање буџета, повећање плата и пензија, увођење дјечијег додатка, као и повратак накнада мајкама са троје и више дјеце.
– Највећа вриједност политичке 2021. године јесте то што смо је завшили расправама, да не кажем свађама о економским питањима, што је први пут виђено на политичком тлу Црне Горе. Надам се да ће ово прећи у навику и да ће ова расправа замијенити готово вјековну, наметнуту расправу "ко је Србин, а ко Црногорац" у овој нашој малој али лијепој земљи – објашњава наш саговорник.
Како додаје, УЦГ је од почетка заговарала темељну реконструкцију Владе на бази политичког дијалога како би профункционисала осовина Влада–Скупштина.
– Иако је дијалог започет, вољу за компромисом је у потпуности замијенила искључивост која је унапријед осудила овакав дијалог на пропаст. У једном тренутку је постигнут готово јединствен став о реконструкцији, то јесте 38 посланика од 41, али је поново на сцену ступило оно о чему сам у претходном пасусу причао. И даље чврсто стојимо на становишту да је реконструкција којој претходи политички дијалог једини реалан и рационалан модел изласка из политичке кризе.
Избори у овом тренутку не би били добра опција, јер још увијек немамо донесене законе који би обезбиједили одржавање фер и демократских избора. Што се мањинске владе тиче, то је један пројекат који би могао додатно да дестабилизује Црну Гору и који би искомпликовао ионако компликоване унутрашње политичке односе – закључио је он.