Ђукановић у Европском парламенту / - Ђукановић у Европском парламенту
21/10/2021 u 18:15 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
StoryEditor

(ВИДЕО) Некада Ђукановићу аплаудирали, а сада га истражују: ЕП усвојио резолуцију "Пандора папири"

У резолуцији критикован и предсједник Мило Ђукановић

Посланици Европског парламента изгласали су за резолуцију "Пандора Паперс" (Пандора папири), након открића мреже истраживачких новинара о глобалној утаји пореза и преварама, јавио је дописник РТЦГ из Брисела.

У резолуцији су критиковани и предсједник Мило Ђукановић, као и сви остали учесници у овој афери. Прије три године, предсједник Ђукановић добио је похвале и аплаузе од парламентараца, међутим данас је наишао на критике и осуду.

 - Усвајајући резолуцију са 578 гласова за, 28 против и 79 уздржаних, посланици су идентификовали оно што сматрају "најхитнијим мјерама које ЕУ треба да предузме како би затворила рупе које тренутно омогућавају избјегавање плаћања пореза и прање новца - наводи се у саопштењу Европског парламента.

Посланици су позвали на предузимање правних радњи против земаља ЕУ које не спроводе на одговарајући начин постојеће законе, критикујући садашње и бивше премијере и министре држава чланица ЕУ чије су активности откривене у Пандора папирима.

Европски посланци, како се наводи у саопштењу, изразили су посебну осуду за ЕУ политичаре, као и бивше европске политичаре Андреја Бабиша, чешког премијера, Никоса Анастасиадеса, предсједника Кипра, Вопке Хоекстра, холандског министра финансија, Тонија Блера, бившег британског премијера, Џона Далија, бившег малтешког министра и комесара ЕУ – сви су поменути у Пандориним папирима. Илхам Алијев, предсједник Азербејџана, и Мило Ђукановић, предсједник Црне Горе, такође су директно критиковани у резолуцији.

Парламент позива државе чланице и Комисију да учине више у погледу идентификације и размјене информација о стварним власницима, а то су особе које на крају профитирају од структура фронт компанија.

Европски посланици такође истичу да бројне државе чланице касне у примјени постојећих правила намијењених сузбијању прања новца и избјегавања плаћања пореза. Од Комисије се такође тражи да објави предлоге који регулишу шеме “златног држављанства” и боравишта и да процијени “ефикасност идентификације политички изложених особа”..

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
26. april 2024 10:13