
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović je primio danas akreditivna pisma novoimenovanih, izvanrednih i opunomoćenih ambasadora Kraljevine Holandije, Teodorusa Antoniusa Rejćusa, Kipra, Dimitriosa Teofilaktua, Angole, Alsina doš Prazeraš Izata Fransiska da Konsejsao i Letonije, Agnese Kalninja.
Nakon ceremonije, Đukanović je odvojeno razgovarao s ambasadorima, poželio dobrodošlicu u rezidenciju na prijestonom Cetinju i uspješnu misiju, u uvjerenju da će tokom svojih mandata svaki od ambasadora, u saradnji sa državnim organima Crne Gore, dati doprinos unapređenju međudržavnih odnosa. On je pozvao ambasadore da što češće posjećuju Crnu Goru i potvrdio otvorenost za svaku inicijativu koja vodi daljem jačanju međudržavnih veza.
Đukanović je naglasio važnost integracije Crne Gore, ali i zemalja Zapadnog Balkana u EU i NATO kao uslov trajne stabilnosti i demokratskog razvoja regiona i ukazao na neophodnost geostrateškog pristupa, ofanzivnijeg djelovanja i prisustva EU u regionu, koji je, kako je kazao, već predmet snažnog upliva trećih strana.
Podsjetio je da je obaveza zemalja kandidata snažno sprovođenje reformi na nacionalnom nivou i ispunjavanje svih kriterijuma za članstvo u EU, posebno onih koji se odnose na najviše evropske vrijednosti, vladavinu prava, ljudska prava i slobode. Informisao je o aktuelnom momentu demokratskog razvoja Crne Gore, promjenu vlasti na parlamentarnim izborima, nakon kojih je Crna Gora ušla u novi period demokratskog razvoja, kohabitaciju.
Istakao je da je Crna Gora dokazala demokratski kapacitet za mirnu tranziciju vlasti i ostaje na evropskom i evroatlantskom kursu.
– Uprkos određenim zastojima, ozbiljnim usporavanjima politike proširenja, vjerujem da će Crna Gora biti prva sljedeća članica EU – poručio je Đukanović u razgovorima sa ambasadorima.
Na ekonomskom planu, Crna Gora se suočava sa ozbiljnim posljedicama pandemije, kazao je Đukanović, ali očekuje period konsolidacije i povratka na dinamične staze razvoja koje je zemlja bilježila od obnove nezavisnosti do početka pandemije.