Влада је поново усвојила закон о попису и њена законска обавеза је да парламенту достави предлог закона о попису на усвајање. Спровођење пописа становништва је наша и међународна обавеза. Обавеза Владе је да обезбиједи, организује и спроведе први слободни попис од 1945. године и да се напокон, након 77 година, утврди реална слика Црне Горе. Свако ко је против одржавања пописа пристаје на резултате фалсификованог пописа из 2011, који је у условима диктатуре и уцјена спровела Демократска партија социјалиста (ДПС), казао је у разговору за "Дан" Дејан Ђуровић, посланик Демократског фронта (ДФ) и Нове српске демократије (НСД).
Он подсјећа да попис није само изјашњавање ко је које вјере и нације, већ и база на основу које се пројектује будући развој Црне Горе, из које настаје просторни план Црне Горе, који одређује развојну линију и стратегију државе.
– Без пописа држава не зна колико има пореских обвезника, каква је образовна структура становништва, колико је незапослених, колико људи ради, у којим привредним секторима, каква је старосна структура, да ли становништво одумире или се подмлађује. Једино поштеним пописом може се имплементирати закон о пребивалишту и добити регуларни бирачки списак, тако да се без пописа филтрирање бирачког списка не може спровести у дјело. Након поштеног пописа добили бисмо и уредно сређен бирачки списак, што је предуслов за фер узборе. Свако ко је за фантом бираче против је поштених избора и против демократије – истиче Ђуровић.
Ђуровић сматра да су неутемељена тумачења да локални избори могу да оспоре одржавање пописа јер, како је истакао, Црна Гора сваке године има неке локалне изборе.
– О одлагању пописа када су избори у питању може се говорити искључиво када је ријеч о парламентарним изборима, јер се они спроводе на територији цијеле Црне Горе баш као и попис – подвлачи наш саговорник.
Посланик ДФ-а истиче да је попис становништва природан и законски обавезујући процес, тако да би његово вјештачко одлагање представљало стварање нових турбуленција на политичкој и друштвеној сцени наше земље.
– Бјежање од пописа је бјежање од истине и реалности, доказ слабости и повлачење пред онима које смо 30. августа поразили управо одбраном идентитета. Попис би морао да буде једна од потврда да су се ипак десиле промјене у Црној Гори. Грађанима нико не може и не смије одузети то право. И они помно прате да ли ће неко бити спреман да изда и на тај начин иде наруку помахниталом антисрпству и неразумном екстремизму – казао је Ђуровић.
Он је саопштио да снажно подржава иницијативу "Отворени Балкан".
– Слободни проток људи, робе и услуга је предуслов за било коју економију, а посебно за мали економски систем као што је Црна Гора. Брисање граница је сјајна ствар за ефикаснију трговину и предуслов за унапређење туризма, што је свакако услов за бољи живот грађана Црне Горе. Потписи предсједника и премијера Србије, Албаније и Сјеверне Македоније велики су искорак у повезивању грађана Балкана и за овај потез заслужују све честитке и похвале. Црна Гора не смије остати заточена у канџама прошлости (страх од Србије и њене доминације), већ се сви заједно треба да се окренемо будућности и повезивању земаља западног Балкана и Европске уније – закључује наш саговорник.