Када jе садашња Влада изабрана краjем 2020. године, Демократски фронт је имао извjесних резерви поводом начина избора и састава Владе, о чему смо jавно говорили, а разлози наше забринутости су били вишеструки, и иако смо сви ми коjи смо се борили за суштинске промjене и обрачун са накарадним рецидивима владавине Демократске партије социјалиста имали велика очекивања, биланс jе скроман, казао је за "Дан" Дејан Ђуровић, посланик ДФ-а.
Он сматра да једино рационално политичко рjешење и излаз из ове конфузне ситуациjе може бити договор парламентарне већине да буде формирана нова влада, коjа би била састављена од политичких представника са квалитетним експертским тимовима, коjи би градили квалитетниjи живот за све грађане и бољу будућност Црне Горе.
– Та влада би морала да буде влада политичких побjедника коjа би обезбиjедила просперитетан рад, у коjем не би било непотребних политичких тензиjа, jер Црна Гора то очекуjе и жели и за то jе гласала у августу прошле године. Не може велика политичка групациjа коjа jе дониjела политичке промjене Црноj Гори да буде изопштена из политичког одлучивања под плаштом фразе "тако Запад жели", а таj исти Запад jе то у више наврата демантовао – рекао је Ђуровић, иначе функционер Нове српске демократије.
Оптимално рjешење, како сматра, може бити избор Владе коjа би имала пуну подршку парламентарне већине.
– У тоj влади не би било спорно што неко jесте или ниjе Србин, а такав политички принцип би гарантовали наши политички представници кроз коалициjу "За будућност Црне Горе", коjа jе била мотор промjена на изборима прошле године. Та будућа влада мора имати усаглашене, jасне и прецизне циљеве, конзистентност у раду, како не би имали опречне ставове првог и другог човjека Владе у истом дану како се то сада често дешава. Влада коjа неће смjењивати наjбоље министре, иза коjих су за кратко вриjеме остали наjвећи резултати, као што jе то случаj са министром Владимиром Лепосавићем – рекао је Ђуровић.
Коментаришући попис становништва који би могао да буде одржан на јесен ове године, он је казао да се од првог дана мандата нове владе знало да попис мора бити одржан ове године, те да је то наша међународна обавеза по конвенциjама Уjедињених нациjа и без чијег испуњавања не можемо имати релевантне информациjе неопходне за креирање политика у земљи.
– Овоj влади напрасно постаjе проблематичан и попис становништва. А зашто ми инсистирамо на одржавању пописа у планираном термину? Попис становништва jе природан процес и његово вjештачко и непотребно одлагање изазвало би нове турбуленциjе на политичкоj и друштвеноj сцени. Ако су избори празник демократиjе, онда попис мора бити празник статистике и демографиjе. Предстоjећи попис за српски народ jе од виталног интереса jер наjзад мора добити своjе право на изjашњавање по свим подацима – истакао је Ђуровић.