Портал Дан имао је увид у платформу коју је направила опозиција а која је понуда остатку парламентарне већине за излаз из политичке и институционалне кризе. Како незванично објашњавају из овог политичког савеза за "Дан", реконструкција више не долази у обзир и надају се договору око нове владе. Ради се о првој верзији платформе која може, како је најављено, бити дограђивана и мијењана.
Платформу преносимо интегрално:
ЗА РАЗУМ И ПРАВДУ
ЗА СТАБИЛНУ САДАШЊОСТ И ИЗВЈЕСНУ БУДУЋНОСТ
ЗА ГРАЂАНСКУ ЦРНУ ГОРУ
Дубока друштвена подијељеност коју је проузроковала актуелна власт произвела је изразиту политичку нестабилност која неминовно доводи и до социјалног, економског и институционалног хаоса на нивоу државе.
Стални и интензивни политички сукоби међу политичким партијама не доприносе смиривању ситуације и рјешавању нагомиланих друштвених проблема него их додатно продубљују.
Све снажније и отвореније активности екстремних десних структура које промовишу антиевропску политику национализма, великодржавних пројеката и ревизије антифашистичке прошлости, глорификујујући пресуђене ратне злочинце не уважавајући пресуде међународних судова, нарушујући мултиетнички склад, креирајући атмосферу нетрепељивости према мање бројним народима, угрожавају суштину грађанског и демократског друштва.
Европске интеграције Црне Горе и испуњавање обавеза које произилазе из овог процеса су заустављене, а економско-социјални амбијент се погоршава из дана у дан што из разлога објективне природе, што због недовољне функционалности државних органа и институција, које би требало да се баве заштитом и унапрјеђењем стандарда грађана и растом привреде.
Забрињавајуће незнање, политички реваншизам, непотизам, јачање партитократије, злоупотреба власти и неискуство у обављању важних државних послова представљају велику опасност за друштво, сваког појединца и породицу. Само грађанска и Европи окренута Црна Гора је оно што нам гарантује просперитет и достојан живот.
Протести по различитим основама постају свакодневна појава, као израз губитка повјерења у институције и њихову способност да адекватно штите права и пруже квалитетан одговор на интересе и потребе грађана.
Све израженији тренд мијешања и утицаја других држава на унутрашња питања суверене Црне Горе и поједине политичке актере, не доприноси смиривању тензија, јачању одговорности и функционалности државних органа, већ продубљивању разлика и погоршању међународне репутације Црне Горе.
Нужно је фокусирање на пријеко потребне реформске политике у борби за економски опоравак земље, владавину права и сузбијање корупције и организованог криминала.
Свјесни одговорности у односу на актуелни друштвени и политички тренутак и чињенице да се држава и друштво налазе на важној политичко-вриједносној прекретници, политичке партије које се залажу за Црну Гору у којој су сви грађани равноправни, без обзира на вјеру, нацију, поријекло или било које друго лично својство, објављују:
ЗАЈЕДНИЧКУ ПЛАТФОРМУ ЗА ГРАЂАНСКИ КОНСЕНЗУС
К Р О З П О Л И Т И Ч К И Д И Ј А Л О Г
Циљ политичког дијалога је да се постигне договор и грађански консензус у складу с европским стандардима о фундаменталним вриједносним принципима, питањима од значаја за обезбјеђивање функционисања државе и европску перспективу Црне Горе.
Црне Горе, као минимума политичке сагласности за даљи демократски развој државе, и то на сљедећим основама:
а. грађанског и секуларног уређења државе;
б. поштовању људских права, националних и вјерских осјећања и посебности;
ц. унапријеђењу мултиетничког склада и укључивању представника мање бројних народа у процесима одлучивања;
д. антифашизма и противљења историјском ревизионизму;
е. неупитности европске перспективе и чланства у НАТО;
ф. неопходних демократских реформи;
г. борбе против организованог криминала и корупције.
Политички дијалог је неопходно усмјерити на рјешавање кључних питања и изазова који су услов даљег европског пута државе, а односе се на:
а. Договор о успостављању конструктивног приступа и коректне политичке комуникације међу политичким актерима;
б. Договор око избора носилаца највиших правосудних функција (ВДТ, Судски савјет, Уставни суд) у складу са Уставом Црне Горе;
ц. Договор о успостављању одговорних и функционалних државних органа и институција и законитом поступању и функционисању (Влада, Скупштина, судство, тужилаштво...);
д. Договор о даљој реформи изборног законодавства.
Политички дијалог подразумијева и покушај да се обезбиједи договор око кључних економско-социјалних питања који би, пожељно, резултирао и усвајањем Плана развоја Црне Горе, што је и наша Уставна обавеза.
Циљ политичког дијалога је да се око наведених тема обезбиједи потребан ниво консензуса у Парламенту чије је рјешавање предуслов да земља крене напријед и изађе из политичке и институционалне блокаде.
Наведени консензус, као исказ подршке од најмање двије трећине подршке посланика у Парламенту омогућио би да се разријеше крупни изазови пред којима се држава налази. Овакав европски консензус кроз дијалог нам препоручују и снажно сугеришу и наши западни партнери (ЕУ и САД) у својим бројним документима.
Увјерени смо да таква, европска врједносна већина у Парламенту постоји, будући да је то потврђено и поводом скорашњих парламентарних гласања око неких фундаменталних политичких принципа која се тичу питања суочавања са блиском прошлошћу и наших европских и међународних обавеза.
Ријешавањем ових крупних отворених питања омогућило би Црној Гори да превазиђе велике подјеле и проблеме и настави кретање према ЕУ.
Сматрамо да је политички дијалог неопходно започети што прије на највишем нивоу руководстава парламентарних партија.
Позивамо и све остале парламентарне партије и све посланика који дијеле ове вриједности да приступе Платформи и учествују у овом пријеко потребном политичком дијалогу за очување и даљу надоградњу вриједности грађанске Црне Горе.
Демократска партија социјалиста Црне Горе
Социјалдемократска Партија
Социјалдемократе Црне Горе
Бошњачка странка
Албанска алтернатива
Демократска унија Албанаца
Демократска партија
Форца
Либерална партија
ХГИ