Институт Алтернатива сматра да већина скупштинских одбора још увијек није усвојила планове рада за ову годину, док је разматрање важних извјештаја, попут полугодишњег извјештаја директора полиције о борби против организованог криминала, у потпуности изостало.
- Посљедње афере и наводи о умијешаности високих јавних функционера у организовани криминал и корупцију захтијевају системски одговор и увид у одговор интерних контролних механизама (генерални инспектор у Агенцији за националну безбједност и унутрашња контрола полиције). Због тога смо позвали Одбор за антикорупцију и Одбор за безбједност и одбрану да кроз заједничка контролна саслушања дају допринос расвјетљавању корупционашких афера и слабости постојећих интерних контролних механизама, који очигледно нијесу били довољно ефикасни да спријече забрињавајућу спрегу између организованог криминала и јавних функционера. Такође, према Закону о унутрашњим пословима, директор полиције подноси надлежном одбору Скупштине посебан извјештај о резултатима полиције у борби против организованог криминала и корупције, два пута годишње, а најкасније 1. јуна и 1. децембра. Међутим, према информацијама о сједницама, доступним на сајту Скупштине, није познато да је овај извјештај разматран на сједницама Одбора за безбједност и одбрану. Због тога позивамо Одбор да размотри извјештај полиције о борби против организованог криминала и корупције, и да тражи евентуалне допуне, нарочито у свијетлу посљедњих информација, које указују на инфлитрацију појединих организованих криминалних група у безбједносни сектор и правосуђе- пише у саопштењу ИА.
Из Института сматрају да је активнија улога одбора и Скупштине у праћењу извршења буџета током године императив ефикаснијег парламентарног надзора.
- С обзиром на то да је ове године ступила на снагу и амбициозна реформа под називом „Европа сад“, тиме је одговорност посланика и посланица да се укључе у правовремено праћење извршења буџета већа. Предложили смо и контролна и консултативна саслушања у вези са темама и политикама, које су предмет важних реформи, планираних закона и недавно усвојених стратегија, па у складу са тим позивамо посланике и посланице да се укључе у разматрање и регулисање позиције Заштитника имовинско-правних интереса, сукоба интереса у јавним набавкама, набавкама у сектору безбједности и одбране, реализацију Стратегије за реформу јавне управе и препорука Омбудсмана, рјешавања по жалбама кандидата за посао у државним органима, и у коришћење мјера раних интеграција у Европску унију (ЕУ) за унапређење родне равноправности- закључују у саопштењу.