Учешће Социјалдемократа (СД) у новој влади превасходно зависи од њених приоритета, поручила је потпредсједница СД-а Милица Лекић, додајући да је подршка 49 посланика мањинској влади важна, али не и по сваку цијену.
Лекић је, у интервјуу агенцији МИНА, казала да се конституенти будуће владе не смију премишљати око цивилизацијских питања, већ око сваког питања морају имати јасан став, који је усклађен са европском и евроатлантском оријентацијом.
Она је, на питање да ли у тој партији као боље рјешење виде мањинску или политичку владу, навела да су Социјалдемократе од почетка политичке кризе једнаког става да су избори "најчистије" рјешење, у идеалној ситуацији.
-Пошто ситуација не да није идеална, већ имамо паралисану извршну, судску и законодавну власт, имамо велики број политичких партија које преговарају око могућих рјешења, и чињеницу да би припрема избора унијела додатне турбуленције, да она захтијева вријеме, али и измјену изборног законодавства, јасно је да бисмо били нерационални да смо инсистирали само на тој опцији- сматра Лекић.
Она је навела да се мањиска влада очигледно већ искристалисала као модел који би имао подршку у овом моменту, додајући да је сада неврсисходно упоређивати га са политичком владом.
-Оно што је сигурно јесте да ми нећемо бланко нападати опцију мањинске владе, нити ћемо бланко у њој учествовати- поручила је Лекић.
Она је казала да ће у тој странци сачекати исходе договора око конципирања и приоритета владе, за које, како је истакла, сматрају да треба да буду сасвим јасни.
Ти приоритети су, како је прецизирала, враћање на пут ЕУ интеграција, потпуно усклађивање вањске, безбједносне и одбрамбене политике са ЕУ и НАТО савезом, грађанска влада лишена било каквог екстремизма и клеро-национализма, као и економија, образовање, здравство и социјала.
Лекић је подсјетила да су у тој странци, као и већина других политичких субјеката, разговарали са мандатаром за састав 43. Владе Дританом Абазовићем на тему мањинске владе.
-Мандатара треба процјењивати кроз политичке и програмске приоритете владе коју настоји да формира, и наравно будући рад, а тренутно смо сви у очекивању управо концепта Владе и начина рада“-навела је Лекић.
Она је рекла да ће учешће СД-а у новој влади, у случају да се она формира, зависи превасходно од тога да ли неко планира да та нова влада „настави да грађане дијели по националном кључу и робује ретроградним свјетоназорима попут претходне“.
-Или ипак планира да јасно каже шта су јој политички, економски и друштвени приоритети, орочи их и крене да ради, чему се искрено надамо. Дакле, овдје је суштинско питање да ли СД жели да буде дио нове владе или не- навела је Лекић.
То, како је подсјетила, доминантно зависи од приоритета те владе, као и њених будућих конституената.
-Они не смију да се премишљају да ли треба осудити безобзирну војну агресију која се спроводи над Украјином, да ли је дозвољено или није да се у Београд иде по „сопствено“ мишљење, те да ли ћемо се изграђивати као секуларно или теократско друштво-сматра Лекић.
Конституенти, како је додала, још мање смију да се премишљају око цивилизацијских ствари, попут оне да ли је у Сребреници било геноцида, или да ли Црногорци као народ имају своје историјско утемељење.
-Зато они на чији став око уласка у мањинску владу се одавно чека, треба прије свега да на Главном одбору партије заузму став јесу ли спремни да направе овај демократски и вриједносни искорак, и придруже се нама који пуне три деценије истрајавамо на таквом - европском систему вриједности-сматра Лекић.
Она је навела да, у супротном, тешко да би могли бити дио било какве владе, а посебно не у новонасталим безбједносним околностима, у којима се око сваког питања мора имати јасан став.
-Наравно, до краја усклађен са нашом европском и евроатлантском оријентацијом. Важна јесте подршка 49 посланика, али не по сваку цијену“-поручила је Лекић.
Она је оцијенила да су Социјалдемократе једна од ријетких партија која је схватила поруку коју су грађани послали 30. августа, и одлучила да, након забиљеженог раста од 35 одсто, крене у свеобухватну програмску, кадровску и организациону реформу.
-Кад остале партије буду дошле до те тачке, то ће бити озбиљна политичка и друштвена трансформација. Нажалост, нама је и даље главна занимација тражење или конструисање "путера на глави" једних другима, умјесто сопственог унапређења- рекла је Лекић.
Лекић је, коментаришући тренутну блокаду скупштине, казала да тај случај треба да служи за наук да се до даљњег нормира, како је рекла, све замисливо, а посебно незамисливо.
Она је питала како „неко иоле објективан“ може да гледа на то што неко користи процедуралну ствар - сазивање сједнице, да 81 посланика, а тиме и све њихове гласаче, „држи у заробљеништву, само како не би изгласали нешто што му се не свиђа“.
-То је потпуно исто као да предсједник државе одбије да да мандат за састав владе зато што кандидати за мандатара нијесу из његове партије, или зато што су му једноставно антипатични. Звучи смијешно, али управо то се догађа у Скупштини“-рекла је Лекић.
Она је казала да су то моменти који указују на политичку зрелост друштва.
-Како ћете се понашати у ситуацији кад немате експлицитну норму за конкретан случај јер се законописац вјероватно није, и никад неће, сјетити свих ствари којих могу да се сјете наши полтички актери у изигравању система- навела је Лекић.
Лекић је поручила да је сигурна да ће се наћи једноставан и правно ваљан начин да се томе стане на пут „ако наставе да истрајавају у неразумној намјери да се Скупштина држи у заробљеништву“.
Она је, говорећи о исходу локалних избора на Цетињу, поручила да СД никад и ничим није угозио јединство суверенистичког блока.
Како је оцијенила, погрешно је што се под "суверенистички блок" често подразумијева само формална сарадња или коалиција свих суверенистичких, дрзавотворних и грађанских партија.
-Подршка и договори у вези са корисним иницијативама, заједничка вриједносна платформа са које се наступа - све су то повезнице за формирање тога што називамо блоком- рекла је Лекић.
Она је поручила да државотворност и грађанска орјентација, иако међу важним, нијесу једине двије ствари због којих се гласа, истичући да вјештачка унисоност није добра.
Према ријечима Лекић, још мање су добри сукоби и неалагања унутар грађанског блока, којима се свједочило на Цетињу.
-Крњењем партија из истог вриједносног корпуса гласови тог истог корпуса само се преливају унутар њега, из партије у партију, а свеукупно гледано, нијесте промијенили однос снага на политичкој сцени-оцијенила је Лекић.
Она је казала да управо из тог разлога блок прије свега треба да буде истинско заједништво у вриједносном одређењу, а не формалне коалиције.
-Уосталом, имали смо постизборну коалицију грађанске партије са десним снагама, па смо видјели на шта је то личило- рекла је Лекић.
Она је, коментаришући јавни дискурс у Црној Гори, подсјетила да политичари црпе мањи или већи ауторитет из важних позиција на којима се налазе у законодавној и извршној власти.
-Ако они себи у парламенту могу да дозволе осебујну палету увреда, можете мислити шта просјечан грађанин мисли да је нормалан дискурс и шта мисли да му је дозвољено да каже у приватној или полуприватној комуникацији- сматра Лекић.
Лекић је казала да су црногорске институције доста дуго измицале из таквог дискурса.
-Ипак, у моменту кад у званичном саопштењу јавног субјекта, у овом слуцају актуелног Министарства здравља, прочитате наслов "Срам вас и стид било", знате да је ситуација озбиљна- рекла је Лекић.
Она је казала да, уколико се томе додају лоше традиције које коријене имају у изостанку бављења медијима на прави начин, добија се средина која мисли да је остављање утиска пропорционално јачини увреде.
-Опстимиста сам ипак да ће млади људи у Социјалдемкратама показати шта значи добра аргументација, и показати да је она заправо обрнуто пропорционална неконтролисаним, непристојним и неукусним бјесовима којима неријетко свједочимо- рекла је Лекић.
Она је поручила да је одговорност да допринесу поправљању таквог стања на свима, али, како је казала, на начин да свако зна свој посао.
-Морамо да нађемо начин да објаснимо грађанима да пристојност није страх, и да они који не знају да чувају друге од себе, то чине јер не знају да све мозе да се каже, само пристојно-казала је Лекић.
Она је поручула да они који не знају да уљудно не значи стерилно и досадно или, како је казала једноставно не знају боље, не заслужују да буду представници грађана.
-Субјекти који озбиљно промишљају, а међу њих убрајам Социјалдемократе, свјесни су да је вријеме да крену у суротном правцу - ка спуштању црвене линије када је ријеч о јавном дискурсу, а која је данас толико високо постављена да нема што се може рећи, а да ће вас изненадити-рекла је Лекић.
Уважавање саговорника је, како је закључила, и политички практично, јер управо то представља елемент који издваја, будући да се дошло до тачке да је пристојан мало ко.