
Predsjednik države Jakov Milatović podnio je juče ostavku na sve funkcije u Pokretu Evropa sad. On je u toj partiji, čiji je lider crnogorski premijer Milojko Spajić, bio zamjenik predsjednika.
Milatović je u objavi na društvenoj mreži X podsjetio da su prilikom osnivanja Pokreta građanima obećali transparentnost u radu i racionalan i argumentovan dijalog o politikama koje su inkluzivne i održive.
– Istovremeno, obećali smo da će kompetencije i lični integritet predstavljati odlučujuće faktore pri zapošljavanju i napredovanju. Takođe, obećali smo drugačiju političku kulturu utemeljenu na uvažavanju različitosti i afirmisanju evropskih vrijednosti. Dosadašnji način rada je suprotan obećanom i vrijednostima koje sam imao na umu prilikom stvaranja Pokreta – saopštio je predsjednik države.
On je istakao da će Pokret Evropa sad ostati važan dio njegovog života.
– Zajedno smo ispisivali istoriju demokratskih promjena u zemlji. Kao i do sada, isključivo vođen interesima građana, kao predsjednik Crne Gore sve svoje kapacitete usmjeriću ka realizaciji ključnih državnih prioriteta – poručio je Milatović.
Njegova ostavka na partijske funkcije za poznavaoce političkih prilika u Crnoj Gori nije iznenađenje i bilo je samo pitanje kada će to uraditi. Mladi lideri PES-a su odskoro u vrhu crnogorske politike. Milatović je u aprilu prošle godine pobijedio Mila Đukanovića na predsjedničkim izborima, dok je Spajić sa listom Evropa sad u junu osvojio najviše mandata na prvim parlamentarnim izborima od smjene vlasti Demokratske partije socijalista 2020.
Ostavkom na partijsku funkciju Milatović je prekinuo jednu politički nenormalnu situaciju "jednopartijske kohabitacije" i započeo proces faktičke kohabitacije. Neslaganja premijera i predsjednika i njihova kohabitacija nisu nepoznati Crnoj Gori, ali je to uvijek bio slučaj kada su oni predstavljali različite partije i političke opcije. Imali smo kohabitaciju predsjednika Mila Đukanovića (DPS) i premijera Zdravka Krivokapića, a potom i Đukanovića i Dritana Abazovića (GP URA). Do juče smo imali tu jednopartijsku kohabitaciju jer su i predsjednik države i premijer bili iz PES-a.
Ovaj događaj, u svakom slučaju, neće proći bez političkih posljedica. Pored toga što će Milatović i Spajić ubuduće gotovo sigurno biti žestoki, a možda i najveći politički protivnici, treba očekivati dvije vrste grupisanja oko dva nova centra političke moći. Prvi je unutar samog Pokreta Evropa sad, a drugi podrazumijeva grupisanje parlamentarnih partija oko njih dvojice, što je očekivana rekacija na novonastalu političku situaciju.
To pregrupisavanje političkih snaga je neminovno, jer je Milatović, kao mlad političar, u situaciji da je ostao bez partijske podrške, pa je skoro sigurno, znajući njegovu temeljnost u radu, da je on tu podršku, na neki način, obezbijedio na drugoj strani. Vrijeme će pokazati da li je to neka nova partija, o čemu se u Crnoj Gori odranije uveliko govori, ili je našao saveznike u već postojećim i sigurno veoma uticajnim partijama.
Njegova popularnost, koju pokazuju apsolutno sva istraživanja javnog mnjenja, međunarodni kontakti i sama pozicija predsjednika države garantuju mu "koalicioni kapacitet", koji mu može obezbijediti znatno bolju političku poziciju od one koju trenutno ima.
Ima i onih koji smatraju da se Milatović na ovaj potez trebalo da se odluči još prvog dana kada je stupio na funkciju predsjednika države. On to nije uradio najvjerovatnije zato što je znao da mora da se pripremi za konačnu političku bitku sa dojučerašnjim partijskim drugovima. Prema nezvaničnim informacijama podrška koju ima u samom PES-u nije beznačajna. Podržavaju ga, po tim informacijama, opštinski odbori u Podgorici i Danilovgradu, kao i zasad nepoznat broj poslanika te partije.
Sve ovo zna i Milojko Spajić. Treba očekivati da se on, kao čovjek koji je na čelu Vlade i najjače partije u Crnoj Gori, neće zadovoljiti samim Milatovićevim odlaskom i da će preduzeti odlučne korake da sačuva partiju i parlamentarnu većinu. Da li će mu u tome pomoći ili odmoći rekonstrukcija Vlade sada je teško reći.
Takav razvoj situacije garantuje da će se ubuduće centralna politička bitka dvije vodeće političke adrese voditi u parlamentu, gdje će i jedna i druga strana nastojati da obezbijedi većinu.
A sukob između Milatović i Spajića, koji su vremenom sve manje prikrivali, počeo je uoči predsjedničkih izbora. Plan PES-a da Milojko Spajić bude njihov kandidat za predsjednika države pao je u vodu nakon što je objelodanjeno da on ima i državljanstvo Srbije, a što je sakrio od crnogorske javnosti. On je u nekoliko navrata to negirao, da bi na kraju, kada je to i zvanično potvrđeno, priznao. Milatović je tada izdao saopštenje u kojem je zamjerio Spajiću zbog toga, ukazujući da su se zbog njegovog negiranja da ima i srpsko državljanstvo neki građani s pravom osjećali obmanutim.
Ulje na vatru je dolila kandidatura Milatovića za predsjednika države i kada je nakon što je ubjedljivo izabran na tu funkciju odbio da napusti poziciju u Evropi sad. Spajić se nije pojavljivao na događajima koje je organizovao Milatović, pa ga nije bilo ni na 13-julskom prijemu na Cetinju.
Nesuglasice su se nastavile i kada je partija odlučivala o nastupu na parlamentarnim izborima 11. juna. Milatović se zalagao za zajednički nastup sa Demokratama Alekse Bečića i GP URA Dritana Abazovića, dok je Spajić bio za samostalan nastup. U to vrijeme, on je stranačke konsultacije, sjednice glavnog odbora i predsjedništva, kao po pravilu, zakazivao u vrijeme kada Milatović nije bio u mogućnosti da im prisustvuje.
Sukob je kulminirao kada su počeli pregovori o formiranju Vlade. Nakon Spajićeve najave da za lidere koalicije "Za budućnost Crne Gore" neće biti mjesta u Vladi, Milatović je ocijenio da se razbila pobjednička energija sa izbora i pozivao partijskog kolegu da kao mandatar konsultacije vodi "transparentnije i u skladu sa izbornom voljom".
Najoštrije kritike partijskom kolegi uputio je kada su po crnogorskim gradovima organizovane blokade saobraćaja zbog Spajićeve odluke da ZBCG ne može u Vladu.
Milatović je tada poručio da bi on drugačije pravio Vladu i da bi u njoj bilo mjesta i za ZBCG i za Abazovićevu GP URA. Tada su mu se pridružili i dvije poslanice Pokreta Evropa sad, koje su odbile da glasaju za Vladu u kojoj neće biti ZBCG, a kasnije su ušle i u klub nezavisnih poslanika i sada, uz GP URA, predstavljaju najozbiljniju opoziciju, prije svega Milojku Spajiću.
Tokom formiranja Vlade Spajić je imao i primjedbe na sam personalni sastav Vlade, ali je izbjegavao da ih javno iznosi. Potvrda da lideri PES-a ne sarađuju došla je i kada je Milatović tražio sastanak radi dogovora oko ambasadorskih mjesta. PES je tu inicijativu jednostavno ignorisao. Milatović potom vratio tri zakona koje je izglasala Skupština, a za koje su iz PES-a tvrdili da su hitni i da predsjednik države njihovim vraćanjem u parlamentu opstruira evropski put Crne Gore.
Odluka Jakova Milatovića da podnese ostavku na partijske funkcije logičan je epilog svega nabrojanog. U svakom slučaju, nimalo neočekivan.
Iz Pokreta Evropa sad juče su saopštili da je odavno primjetna Milatovićeva namjera da opstruira rad 44. Vlade Crne Gore i PES-a, "što je kulminiralo njegovim Tviter napuštanjem partije".
– Od preuzimanja vlasti, PES je doprinio smanjivanju tenzija u društvu i rješavanju problema dijalogom sa svim političkim i društvenim akterima. Ovaj dijalog je rezultirao izborom ključnih funkcija u pravosuđu, uspješnim popisom, povećanjem minimalnih penzija na 450 eura, kao prvog koraka programa "Evropa sad 2" – ističu iz te partije.
Podsjećaju da su odblokirali proces evropskih integracija i da je Crna Gora bliža ulasku u EU nego ikad ranije, čime su, kako su naveli, na najbolji način afirmisane evropske vrijednosti.
– Nastavićemo da se zalažemo za izbor kompetentnih pojedinaca na ključne funkcije, iako razumijemo da to predstavlja novost na političkoj sceni i da se tome protive neke političke strukture, pa čak i pojedinci koji su doskoro bili u PES-u. Nastavićemo da se borimo za bolji standard građana i, uprkos svim opstrukcijama, povećanje njihovih zarada i sprovođenje programa "Evropa sad 2" do kraja – poručili su iz PES-a.
U toj partiji se nadaju da će aktuelni predsjednik zbog javnog interesa "smoći snage da se izdigne iznad ličnih netrpeljivosti i da će se voditi interesima građana, za razliku od dosadašnjeg postupanja, i da neće izlaziti iz svojih ustavnih nadležnosti".
– Vjerujemo da je zato dobro što je Milatović shvatio da je vrijeme da napusti PES, kako društvo ne bi trpjelo zbog ličnih nezadovoljstava. Ovo je način da se odnosi postave na novim osnovama, koje će, nadamo se, biti kvalitetnije. Važno je zbog Crne Gore da održi ono što je u Tviter ostavci kazao, a to je da konačno počne da radi u interesu građana umjesto na ličnoj promociji – saopštili su iz Pokreta Evropa sad.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar