Kako saznajemo, tema oba sastanka je institucionalna kriza u zemlji. Podsjetimo, Milatović je zvaničan poziv za dijalog premijeru Spajiću uputio 11. decembra.
Spajić je juče saopštio da je za sastanak sa Milatovićem problem bio tajming.
– Jedva čekam da razgovaramo o onim pitanjima gdje se preklapaju nadležnosti predsjednika i Vlade Crne Gore – istakao je Spajić.
Govoreći o sastanku predsjednika države sa predstavnicima opozicije povodom situacije oko Ustavnog suda, on je kazao da "zli jezici kažu da je sjutrašnji sastanak paravan za koaliciju u Podgorici".
Da će opozicija danas održati sastanak sa predsjednikom Milatovićem za "Dan" je potvrdio i poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević. Sastanku bi trebalo da prisustvuju čelni ljudi Demokratske partije socijalista (DPS), Građanskog pokreta (GP URA), SD, Socijaldemokratske partije i Liberalne partije.
Lidere opozicije je prije dva dana na razgovor pozvao i premijer Spajić, ali su oni u zajedničkom saopštenju saopštili da se neće odazvati.
Zirojević nam je kazao da opozicija neće dozvoliti rad parlamenta "dok je na snazi ustavni puč koji su sproveli predstavnici dijela parlamentarne većine".
– Dalje korake opozicije javnost će imati priliku da vidi narednih dana – dodao je on.
Skupština Crne Gore u utorak je konstatovala prestanak funkcije sudiji Ustavnog suda Dragani Đuranović. Opozija tvrdi da je time izvršen ustavni prevrat. Predsjednik Milatović je ranije saopštio da će raspisati javni poziv za izbor sudije Ustavnog suda nakon što ta institucija na sjednici utvrdi nastupanje razloga za prestanak funkcije ili razrješenje sudije i u zakonskom roku ga o tome obavijesti.
Šef kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić saopštio je da su "pučistički premijer Milojko Spajić i pučistički predsjednik Skupštine Andrija Mandić" izvršili udar na sudsku granu vlasti, odnosno na najviši sud u državi, te da su preko Ustavnog odbora i uz asistenciju predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko preuzeli nadležnosti najvišeg suda u državi.
Prema njegovim riječima, onda kad Vlada ili parlament preuzmu nadležnosti Ustavnog suda, prestaje da postoji Ustavom definisana podjela vlasti i tada nastupaju samovolja i anarhija.
Albanska alijansa izražava duboku zabrinutost zbog političkih dešavanja u Crnoj Gori.
– Polarizacija odnosa u samoj Skupštini Crne Gore i nedostatak dijaloga u njoj vode nas u političku i institucionalnu krizu, što neminovno vodi do usporavanja u integracionim procesima. Događaji u Skupštini Crne Gore svakako nijesu primjeran način proslave zatvaranja tri poglavlja u pregovaračkom procesu sa EU, niti su znak refleksije i analize na činjenicu da je zatvaranje još jednog poglavlja spriječeno pogrešnim politikama i odlukama tokom ove godine – saopštio je poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni.
Kako je ocijenio, poziv premijera na dijalog može biti korak u pravom smjeru za smirivanje tenzija.
– Dok Skupština Crne Gore, čiji je Ustavni odbor neustavno preuzeo nadležnosti Ustavnog suda, a zatim, iz jasnih političkih razloga, uspostavio različitu praksu u istovjetnim pravnim stvarima, ne poništi svoje protivpravne odluke, razgovor na tu temu s onima koji su se opredijelili za pomenuto pravno nasilje nema smisla, poručio je Damir Šehović, predsjednik Socijaldemokrata Crne Gore (SD) i jedan od lidera Evropskog saveza.
On je dodao da se neustavnim postupanjem Crna Gora udaljava od evropskog puta.