Нон-пејпер за Црну Гору / - ФБ
23/06/2021 u 11:03 h
Mili PrelevićMili Prelević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Нон-пејпер за Црну Гору: Нема затварања ниједног поглавља док се не испуне мјерила задата у поглављима 23 и 24

Сврха овог нон-пејпера је да Комисија представи Савјету преглед напретка Црне Горе у оквиру поглавља „Правосуђе и темељна права“ и „Правда, слобода и безбједност‘‘ у периоду од Извјештаја о Црној Гори из октобра 2020. године

У ери разних нон – пејпера на Балкану освануо је и један, током маја, за Црну Гору који се односи на поглавља 23 и 24 и који наглашава да наша држава неће моћи да затвори ни једно поглавље док се испуне привремена мјерила из ова два.

Нон – пејпер је, иначе, документ који нема наслов, датум, потпис, нити обавезу спровођења, а може озбиљно утицати на међународне односе иако му само име каже да - није папир.

Нон-пејпер је, у ствари, форма дипломатске комуникације која је постала веома важна јер се њоме могу покренути тешка питања, а да штету не трпи онај ко их покреће.

У оваквом документу који је настао у мају ове године у уводу и сажетку пише да , у складу с преговарачким оквиром за приступне преговоре ЕУ с Црном Гором, сврха овог нонпејпера је да Комисија представи Савјету преглед напретка Црне Горе у оквиру поглавља „Правосуђе и темељна права“ и „Правда, слобода и безбједност'' у периоду од Извјештаја о Црној Гори из октобра 2020.

-Заснован је на црногорским извјештајима за друго полугодиште 2020. и прилогу за Пододбор ЕУ-Црна Гора за правду, слободу и безбједност из марта 2020. кориштен је читав низ других извора, укључујући прилоге држава чланица ЕУ, peer revie и експертске мисије на даљину које укључују експерте држава чланица ЕУ, извјештаје из пројеката које инансира ЕУ, међународних партнера и организација цивилног друштва – каже се у овом документу који комплетан можете прочитати овдје.

Истиче се да након отварања посљедњег преговарачког поглавља у јуну 2020, приоритет за даљи свеукупни напредак у приступним преговорима остаје испуњавање привремених мјерила задатих у поглављима 23 и 24.

-Kао што је предвиђено ревидираном методологијом, ниједно ново поглавље не би требало бити затворено прије него што Црна Гора постигне овај циљ. У циљу информисања о припреми за наредну Међувладину конференцију (МВ ) с Црном Гором у складу с ревидираном методологијом, сажетак у наставку има за циљ да пружи преглед укупног тренутног стања, уз фокусирање на идентификовање неријешених питања у оквиру привремених мјерила за поглавља 23 и 24 за Црну Гору – пише у нон – пејперу за Црну Гору.

Током извјештајног периода, Црна Гора је наставила да спроводи акционе планове за поглавља 23 и 24 и друга стратешка документа у области владавине права, а такође је усвојила и нова. Радила је на рјешавању преосталих изазова назначених у Извјештају Европске комисије за Црну Гору за 2020, укључујуди критичне области слободе изражавања и слободе медија и борбе против корупције и организованог криминала.

-Након промјене без преседана састава владајуде ведине након избора у августу 2020. и формирања нове Владине коалиције, функционисање административних структура у области владавине права суочава се с новим изазовима, због широко распрострањених смјена и промјена на руководећим нивоима, укључујући вакуум шефова и чланова радних група за оба поглавља, што је спријечило наставак њихових активности, и што је питање које треба хитно ријешити. Испуњење привремених мјерила од стране Црне Горе не зависи само од спровођења одговарајућих акционих планова и стратешких докумената. То такође подразумијева демонстрацију јаче политичке воље на нивоу Владе за рјешавање преосталих изазова, посебно у областима које спадају у поглавље 23 и оних која су у надлежности Министарства правде, људских и мањинских права. То укључује одбацивање и осуђивање сваког порицања, релативизације или погрешног тумачења геноцида у Сребреници. На нивоу Скупштине, неопходна већина за сва неријешена именовања у правосуђу и другим институцијама може се осигурати само кроз политички дијалог. Законске измјене које су суштинске за успјех реформе у области владавине права требало би припремити у складу с европским стандардима, најбољом праксом и препорукама Венецијанске комисије и након широког и инклузивног процеса консултација. Ово се посебно односи на мишљење Венецијанске комисије о законодавној иницијативи о тужилаштву, као и по питању финализације и спровођења предметног законодавства. Јасна, обновљена и недвосмислена посвећеност правосуђа и тужилаштва, укључујући кроз досљедно спровођење механизама који осигуравају судску и тужилачку независност и одговорност, остаје на чекању – наглашава се у документу.

У нон – пејперу стоји да Црна Гора има позитивнији тренд у дијелу ефикасности правосуђа, посебно у погледу алтернативног рјешавања спорова. Спровођење ИТ стратегије за правосуђе, како би се осигурао брз прелазак на нови систем управљања предметима и побољшала поузданост и доступност статистичких података за правосуђе, зависиће од алокације довољних капацитета.

-Након финализације анализе рационализације правосудне мреже, тек треба да започне рад на припреми нове стратегије. У дијелу слободе медија, настављен је рад на медијском законодавству. Трансформација јавног емитера РТЦГ у независни и професионални јавни сервис зависиће од именовања новог авјета РТЦГ, које је на чекању. Најављена припрема стратегије медијске политике има потенцијал да олакша широк и инклузиван дијалог између власти и националних заинтересованих страна. Промјене у саставу и методама рада комисије за праћење случајева насиља над медијима требало би да доведу до конкретних резултата у погледу истрага старих случајева напада на имовину медија. Стварање амбијента погодног за слободу медија захтијева од власти и свих политичких страна да се уздрже од вршења притиска на новинаре, укључујући путем јавних изјава – стоји у сажетку нон - пејпера, ачитав документ можете прочитати овдје.

Истиче се да у дијелу борбе против корупције, побољшани резултати и повјерење јавности у Агенцију за спрјечавање корупције зависиће од континуираних напора Агенције да обезбиједи свој интегритет, непристрасност и одговорност те исправи недостатак у доношењу одлука. Независно функционисање и интегритет Специјалног државног тужилаштва (Т) биће кључни за процјену напретка Црне Горе у поглављима 23 и 24 у погледу борбе против корупције и организованог криминала.

-Ресурси додијељени полицији, тужилаштву и судству за рјешавање ових случајева и даље су недовољни, а лоши смјештајни услови Т-а још увијек нијесу ријешени. Повећане активности тужилаштва у погледу истрага случајева корупције на високом нивоу и организованог криминала требало би да доведу до убједљивијег биланса резултата у дијелу оптужница, суђења, правоснажних судских пресуда и трајног одузимања имовине у овим случајевима. Ефикасност и кредибилитет правосудног одговора на корупцију и организовани криминал тек треба да се унаприједе, укључујући кроз адресирање питања честе употребе споразума о признању кривице – аналазирано је у нон - пејперу.

У поглављу 24, Црна Гора је додатно развила административне и прихватне капацитете у области миграција и азила, постепено повећавајући капацитете за управљање границама те одржала висок ниво сарадње с Frontex-ом кроз поразум о статусу с ЕУ. Међутим, Црна Гора тек треба да адресира трајне изазове повезане с недостатком службеника и опреме у управљању gраницама.

Промјене у Полицији

-Након промјене владајуће ведине, полиција је прошла кроз још једну унутрашњу реорганизацију и враћена је у Министарство унутрашњих послова, уз промјену цјелокупног вишег руководства. У неколико области, на рад агенција за спровођење закона утицале су посебне околности изазване пандемијом ЦОВИД- 9 и постигнуто је мање резултата. Бројна отпуштања и оставке високих званичника од августа 2020. увећали су овај изазов , истиче се у нон - пејперу.

-Визна политика Црне Горе још увијек није у потпуности усклађена с ЕУ листом држава чијим држављанима је потребна виза и оних који су изузети од овог захтјева. Сарадња Црне Горе с Eurojust-ом омогуćила је велику размјену информација с државама чланицама и отварање судских предмета у Aгенцији. Почетни биланс резултата хапшења, заплијене дроге и истрага у области организованог криминала додатно је консолидован у 2020, захваљујући јачим капацитетима полиције и све већој међународној полицијској сарадњи. Црна Гора је повезала своју Финансијско-обавјештајну јединицу с Еуропол-овом СИЕНА-ом и размијенила повећани број  порука путем овог канала – један је од коментара.

 Биланс резултата судских одлука и осуђујудћх пресуда такође је увећан у 2020, пошто је већи број истрага из претходних година стигао до судова. Забиљежен је узлазни тренд у дијелу откривања и привременог одузимања имовине стечене криминалном дјелатношћу, али су трајна одузимања имовине и даље ријетка. Почетни биланс резултата у области борбе против трговине људима је потврђен, с већим бројем судских предмета.

-Институционални капацитети у овој области додатно су ојачани кроз различита државна тијела. Није било ниједне пресуде за прање новца. Капацитети за истрагу, кривично гоњење и пресуђивање у случајевима прања новца још увијек нијесу на очекиваном нивоу. Црна Гора је истражила значајан број случајева који се односе на трговину дрогом, али капацитети Националне јединице за дроге још увијек нијесу на потребном нивоу. Фокална тачка за ватрено оружје тек треба да се повеже с балистичком лабораторијом – пише у документу.

Црна Гора је наставила да спроводи мјере утврђене Имплементационим аранжманом ЕУ и Црне Горе у оквиру Заједничког акционог плана за борбу против тероризма на Западном Балкану.

Читав нон – пејпер о Црној Гори из маја ове године можете прочитати ОВДЈЕ.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 23:42