
Završen je sastanak premijera Zdravka Krivokapića sa liderima parlamentarne većine sa kojima je razgovarao o rekontrukciji Vlade Crne Gore.
Kako je istakao jedan od lidera Demokratskog fronta, Andrija Mandić, da je premijer Krivokapić poručio da mu je prihvatljivo sve što se dogovori parlamentarna većina.
– Dogovor u ovom trenutku nije prihvatljiv GP URA. Ako ne bude dogovora tu je narod koji će dati sud – kazao je Mandić.
Prema Mandićevim riječima, atmosfera na sastanku je bila dobra, ali i pored cilja da se postigne dogovor, postoje neprihvatljiva uslovljavanja.
Mandić je kazao da mu se ne čini da je neko bio ultimativan.
– Najvažnije je da se postigne dogovor i to je ono čemu teži DF. Nadam se da će nakon ovog sastanka svi otići u svoje stranke i odlučiti – poručio je Mandić.
Predsjednik DNP-a i Milan Knežević je kazao da je 38 poslanika na jednoj, a GP URA na drugoj strani.
– Čini mi se da se ne vidi izlaz iz ove situacije – dodao je Knežević.
Srđan Pavićević poslanik sa liste „Crno na bijelo” iz redova CIVIS-a je kazao da je premijer predložio određene korake i da je danas sve manje više bilo prihvatljivo.
– Činjenica je da i dalje vodimo bitku na bojištu da li će Vlada biti vlada eksperata ili političara. Kako je kazao, koalicija Crno na bijelo i dalje insistira da u Vladi budu eksperti koji nijesu politički obojeni. Nama je dodijeljeno da pokušamo da izvedemo Crnu Goru na pravi put. Sasvim je jasno da su koraci Vlade u ovoj godini takvi kakvi jesu. Mi smo balansirali između rizika profita – kazao je Pavićević.
Marko Milačić, poslanik Prave Crne Gore, istakao je da su vrlo zadovoljni sastankom, ali da neće razgovarati jezikom ucjena.
– Pozivam sve naročito URA-u da dođemo do kompromisa. U predlogu Krivokapića rečeno je koji resori bi mogli doživjeti rekonstrukciju. Resor prosvjete, javne uprave, kapitalnih investicija i ekologije – kazao je Milačić.
Poslanik URA-e Miloš Konatar naveo je da su se na sastanku iskristslisala dva pristupa.
– Jedan na fonu dogovora između DF i Demokrata. Drugo, rekonstrukcija je moguća ali po nestranačkom modelu. Promjena može biti samo nestranačka. Premijerov predlog nije dat kao zvanični predlog, već kako on vidi rješenje situacije. Ovaj predlog ne obavezuje GP URA i nema podršku GP URA, ali možemo razgovarati na principijelnoj ravni. Nama je potrebna analiza rada Vlade, da vidimo ko je ostvario rezultate, ko nije. Ja sam tražio da vidimo tu analizu. Ne možemo odlučiti da li podijeliti ministarstva bez ikakve analize. Nemamo dogovor 41 poslanika. Ukoliko se ne postigne dogovor o rekonstrukciji, ta vlada nastavlja da funkcioniše dok se ne izglasa nepovjerenje – poručio je Konatar.
Konatar je poručio da energiju umjesto rasprave o borbi za fotelje, treba usmjeriti ka biranju novog Tužilačkog savjeta.
– Ne možete nazvati ucjenom to što mi nismo saglasni sa nečijim političkim zahtjevima – kazao je Konatar.
Konatar je poručio i da Vlada mora ostati ekspertska i nestranačka.
– Dritan Abazović i njegova pozicija je jedna od funkcija podijeljena nakon izbora. Svi ostali su nestranačke ličnosti. Ovo je model oko kojeg smo teškom mukom postigli dogovor – kazao je Konatar.
Psolanik Demokrata, Boris Bogdanović, je nakon sastanka istakaoda mu je drago što ovaj koncept podržava 38 poslanika kao i predsjednik Vlade.
– Mislim da sam na korak od rješenja. Svi smo saglasni da su sporazumom koje smo potpisali osnove rekonstrukcije. Dogovor je da se pisanim putem izjasnimo do 8. oktobra, a da dođemo sa jedinstvenim stavom do 10.oktobra. Ako se ponudi koncept nestranačke Vlade onda bi trebala u potpunosti da bude nestranačka – poručio je Bogdanović.
Bogdanović je kazao da apsolutno vjeruje u dogovor vladajuće koalicije.
– Nadam se da će kolege shvatiti da ovo nije borba za funkcije nego pokušaj izlaska iz krize – kazao je Bogdanović.
Bogdanović je naveo i da je problem je što se insistira na nestranačkoj Vladi, a stranačkom Tužilačkom savjetu.
– To nema nigdje. Nemamo problem s tim da Vlada bude nestranačka, ali i Tužilački savjet mora biti nestranački – naveo je Bogdanović.
Sastanku su prisustvovali Boris Bogdanović (Demokrate), Miloš Konatar (GP URA), Srđan Pavićević (CIVIS), Miodrag Lekić (Demos), Milan Knežević (DNP), Andrija Mandić (NOVA), Branko Radulović (PzP), Maksim Vučinić (Radnička partija), Marko Milačić (Prava Crna Gora), Vladimir Joković (SNP) i Goran Danilović (Ujedinjena Crna Gora).
Коментари (0)
Оставите свој коментар